I I Russische mars Riga verboden I I li Magisch Marokko ff 499 759 799 899 Rondreizen -4. Aanval grenspost BUITENLAND 9 w Ondanks oproep van Russische president willen de voorstanders van afscheiding West-Oekraïne een referendum houden. De wereld is Kras 8 dagen al v.a. DONETSK - 'Dank u, meneer Poe tin, maar we doen lekker waar we zin in hebben'. Zo luidt samenge vat het besluit dat de zelfverklaar de Volksrepubliek Donetsk in Oost-Oekraïne gisteren nam om het referendum komende zondag toch door te voeren. Ook de regio Loehansk, ten noorden van Do netsk, laat de volksraadpleging ge woon plaatsvinden. De Russische president Vladimir Poetin had woensdag tot ieders verrassing nog opgeroepen de volksraadpleging over autonomie of zelfs onafhankelijkheid van Do netsk uit te stellen. Op die manier zou de weg kunnen vrijkomen voor een dialoog met de door ve len in Oost-Oekraïne gehate regering in Kiev. „Maar we ver trouwen ze niet meer, Kiev heeft te vaak zijn beloften gebroken", verklaart medevoorzitter Denis Poesjilin van het comité van de overigens door niemand erkende Volksrepubliek. „Bovendien, als we besloten hadden het referen dum uit te stellen, dan was het volk gewoon zelf doorgegaan met de organisatie ervan." Het zijn niet de gemakkelijkste tij den voor een volksraadpleging, er kent Poesjilin. „We verwachten provocaties op 9 mei (Bevrijdings dag in de voormalige Sovjet-lan den, red.), we verwachten provo caties op de dag van het referen dum zelf. De Rechtse Sector zal zeker inzetten op sabotage", ver wijst Poesjilin naar de ultranatio- nalistische club uit West-Oekraï ne waarvoor iedereen in oosten zo bang is. „Maar dit is de wil van het volk, we kunnen niet meer te rug. Ondanks ons respect voor Vladimir Vladimirovitsj Poetin." De vraag of het referendum de toch al hypergespannen situatie in de Donetsk-regio niet nog ver der zal verslechteren, wuift Poesji lin weg. „Er is al een burgeroorlog gaande, er sterven iedere dag men sen. Wij opereren slechts in het politieke veld." In het provinciehuis dat ruim een maand geleden werd bezet door pro-Russische separatisten en nu de zetel is van het bestuur van de Volksrepubliek, is de puinhoop nog altijd enorm. De knuppels waar drie weken geleden mannen nog mee liepen, zijn hier en daar inmiddels ingeruild voor kalasjni- kovs. Aleksandr Gnezdilov (20), een KIEV - Circa veertig gewapende mannen hebben gisteren een grenspost in de regio Loehansk in het oosten van Oekraïne aangeval len. Ze omsingelden de grenspost Izvarino en riepen de grensbewa kers op zich over te geven. Die openden echter het vuur, waarna de gewapende mannen op de vlucht sloegen. Loehansk is een bolwerk van separatisten. pientere pro-Russische activist, vertelt dat hij blij is met het be sluit dat het referendum niet wordt geschrapt. Hij vindt het ver zoek van Poetin om uitstel een meesterzet. „Zonder dat er iets in de voor Rusland gunstige situatie is veranderd, kan Poetin toch clai men zijn best te hebben gedaan", analyseert Gnezdilov. Hij is de laatste dagen emotioneel behoorlijk geraakt door de strijd tussen het Oekraïense leger en de pro-Russische milities. Daarbij vielen zeker tien doden, ook bur gers. „En als je dan op Twitter kijkt wat ze in West-Oekraïne daarover schrijven: 'We gaan sjas- liek van ze maken'. Dat is toch walgelijk." In de stromende regen voor het provinciehuis staat mijnwerker Maksim (24), hij heeft de zwart- blauw-rode vlag van de Volksre publiek Donetsk om zich heen ge slagen. „Wie is Poetin nou hele maal?!", roept hij, als hem de vraag wordt gesteld of de Russi sche president er de pest zal in hebben dat zijn verzoek tot uit stel is genegeerd. „Hij is niet onze president en wij gaan lekker door met het referendum. Burgeroor log of niet." door Koen Verhelst RIGA - Autoriteiten in de Letse hoofdstad Riga hebben een jaar lijkse 'Russische mars', die voor vanavond gepland stond, verbo den. Het verbod moet gezien wor den 'in de internationale context', aldus het stadsbestuur, refererend aan de spanningen tussen Rus land en Oekraïne. Jaarlijks herdenken Russen in de hele voormalige Sovjet-Unie op 9 mei de overwinning van het Ro de Leger op nazi-Duitsland. In Letland - met een forse Russisch sprekende minderheid - is deze herdenking beladen. De dag wordt door Letten gezien als het beginpunt voor een hernieuwde Russische bezetting, die tot 1991 zou duren. De nu afgelaste herdenking in Ri ga zou worden georganiseerd door Rodina (Moederland), een lo kale Russische organisatie. Die is er volgens het stadsbestuur 'op ge richt om de samenleving te splij ten'. De burgemeester van Riga en enkele media hadden eerder deze week dreigementen ontvan gen dat er een zelfmoordaanslag gepleegd zou worden als er ook maar iets van een herdenking zou plaatsvinden in het park. Rodina heeft aangekondigd elders te demonstreren tegen de beslis sing. Incl. vliegreis, hotels, vele maaltijden, excursies en NL-sprekende reisleiding. Koningssteden van Marokko Het betoverende zuiden Highlights van Marokko Andalusië Marokko 100% vertrekgarantie VRIJDAG 9 MEI 2014 Separatisten hebben lak aan Vladimir Poetin door onze correspondent Joost Bosman Populaire rondreis met o.a. Casablanca, Rabat Volubilis, Fès, Meknès, Midden- Atlasgebergte en Marrakech. Kortingen in mei en juni Verlenging Marrakech mogelijk Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/74728 8 dagen v.a. Verrassende route metZagora, Merzouga, de Dadès vallei, Ouarzazate, Aït Ben Haddou, Marrakech en meer. Inclusief zandduinen-jeeptocht Ontdek kasbahs en woestijnen Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/38791 10 dagen v.a. Zeer complete rondreis met o.a. Casablanca, Ra bat, Meknès, Fès, Erfoud, de Dadès vallei, Ouarzazate en Marrakech. 70,- korting p.p. vertrek 20 juni Vrije dagen in Essaouira Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/74727 15 dagen v.a. Ontdek het beste van twee landen met o.a. Córdoba, Sevilla, Granada, Tanger, Midden- Atlasgebergte, Fès en Marrakech. Extra voordeel vertrek 14 juni Inclusief entree Alhambra Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38795 13 dagen v.a. 499

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9