Duizenden Nigerianen slaan op de vlucht Zuid-Afrikaanse oppositie wint terrein op ANC Vlaanderen: Belgische staat zadelt ons met vlieglawaai op 8 BUITENLAND Saudische vrouw negeert rijverbod en verongelukt EP- In België is ophef ontstaan over de aanpassing van vlieg routes rond de Brusselse lucht haven Zaventem. Vlaanderen is niet te spreken over het be sluit van de Belgische staatsse cretaris. De regio heeft dan ook gisteren een formeel bezwaar ingediend tegen de staat. Melchior Wathelet, de staatsse cretaris voor Mobiliteit, veran derde de aanvliegroutes. Hier door wordt de stad Brussel ont last van geluidsoverlast, maar krijgt de Vlaamse noordkant van de stad meer hinder. Dit tot groot ongenoegen van Vlaan deren. Verscheidene Vlaamse poli tici spraken van het voortrekken van de Brusselse en Franstalige achterban. Als gevolg van de zogeheten pro cedure tot belangenconflict die het gewest Vlaanderen nu is be gonnen, is het besluit van de fede rale staatssecretaris met onmid dellijke ingang met 60 dagen opge schort. Normaal gezien zouden de nieuwe aanvliegroutes vandaag van kracht worden. De Belgische premier Di Rupo riep op tot een 'serene dialoog'. Kettingslangen plaag op Gran Canaria Het Spaanse toeristeneiland Gran Canaria kampt met een slangen- plaag. Het eiland is bezaaid met Californische kettingslangen, die andere dieren dreigen te verdrin gen. De slang, een voor de mens onge vaarlijk reptiel van ongeveer 1,5 meter, werd in de jaren '90 als huisdier gehouden. Sommige wer den door hun eigenaren vrijgela ten. Sindsdien is de populatie dus danig uitgedijd dat bepaalde soor ten vogels en een zeldzame soort hagedis worden bedreigd. Ge vreesd wordt dat er op dit mo ment zo'n vijfduizend kettingslan gen op het eiland rondkruipen. Journaliste Füsun Erdogan vrijgelaten De Turks-Nederlandse journa liste Füsun Erdogan is gisteren vrijgelaten uit een Turkse ge vangenis. Het Turkse hoogge rechtshofhad onverwacht be sloten tot haar vrijlating. Erdo gan zat bijna 8 jaar gevangen in Turkije. In november vorig jaar werd ze veroordeeld tot een le venslange gevangenisstraf. Hoewel Erdogan nooit bij een gewelddadige actie betrokken was, werd ze als leider van de Marxistisch-Leninistische Communistische Partij veroor deeld voor een poging tot het gewelddadig ondermijnen van de constitutionele orde. RIYAD - Een jonge vrouw in Sau- di-Arabië is verongelukt toen ze ondanks het rijverbod voor vrou wen 's nachts de straat opging met haar auto. Ze reed in de Saudi sche hoofdstad Riyad tegen een ij zeren hek bij voetbalclub Al Sha- bab. Dat hebben lokale media gisteren gemeld. Saudi-Arabië is het enige land ter wereld waar vrouwen geen auto mogen besturen. Activistes in het Arabische land strijden al jaren vergeefs voor op heffing van het controversiële ver bod. Vrouwen die toch achter het stuur kruipen, kunnen zweepsla gen krijgen. EP Terroristen van Boko Haram over vielen begin deze week het stadje Gamborou Ngala in het grensge bied en vermoordden er ongeveer driehonderd mensen. Met pantser wagens bestormden ze de stad en zaaiden er gedurende twaalf uur dood en verderf. Veel mensen raakten gewond. Bijna alle huizen en winkels in Gamborou Ngala zijn afgebrand. Boko Haram ontvoerde drie we ken geleden meer dan tweehon derd meisjes uit een school in de plaats Chibok in de noordoostelij ke staat Borno. De leider van de terreurbeweging dreigde deze week de scholieren te 'verkopen'. Zij zouden niet op school moeten zitten, maar moeten trouwen, liet hij weten. President Goodluck Jonathan zei gisteren dat de ontvoering een keerpunt kan zijn in de strijd te gen de islamitische terreurgroep. Het buitenland heeft daardoor meer aandacht gekregen voor wat Boko Haram aanricht. Zo kondig de Frankrijk aan ongeveer driedui zend militairen in de buurlanden van Nigeria te stationeren om de militante moslims in het Sahelge- bied te bestrijden. Ook China, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben hulp aangeboden. De zoektocht naar de drie ont voerde Nederlanders in Nigeria is nog in volle gang. Dat zegt acti vist Sunny Ofehe, die zondag sa men met het drietal werd ont voerd. Berichten over het eisen van losgeld of het verhogen van de losprijs door de ontvoerders kan hij niet bevestigen. Erhard LefFers, Marianne Vos, Jan dries Groenendijk, Ofehe en de eveneens in Nederland woonach tige Nigeriaanse journalist Femi Soewu werden zondag overvallen op een rivier in de Niger Delta en meegenomen door militanten. De partij van president Jacob Zu- ma heeft circa 63 procent van de stemmen, aldus de kiescommissie gisteravond. Het ANC (African National Congress) levert wel 3 procent in vergeleken met de vori ge verkiezingen in 2009. De De mocratische Alliantie (DA) van de blanke presidentskandidate He len Zille stevent met een voorlopi ge score van 22 procent af op de tweede stek. De extreem linkse Economie Freedom Fighters van Julius Malema heeft tot nu toe 3,5 procent van de kiezers achter zich. De overwinning van het ANC stond al voor de verkiezin gen vast. Het waren vooral de prestaties van de oppositie die tot de verbeelding spraken, met in het bijzonder de winst in van oudsher door het ANC gedomi neerde gebieden. Neem de provin cie Gauteng. Het thuis van zowel het financiële hart Johannesburg als de administratieve hoofdstad Pretoria wordt sinds jaar en dag gedomineerd door het ANC. Daar kan wel eens verandering in ko men. Met name de DA lijkt het hier goed te hebben gedaan. Giste ren aan het begin van de avond stond Zuid-Afrika's grootste oppo sitiepartij hier op 35,2 procent, een winst van rond de 14 procent. De meest opzienbarende DA-pres- tatie echter heeft betrekking op Jo hannesburg, Zuid-Afrika's groot ste stad. Hier haalde de partij 50,8 procent van de stemmen. Dat is een winst van 30 procent ten op zichte van vijf jaar terug. Het ANC moet het er vooralsnog doen met 35,4 procent, een verlies van ruim 30 procent. Analisten zeggen dat dit vooral aan Musi Mmaimane is te danken. De 33-ja- rige leider van de partij in Johan nesburg wordt in Zuid-Afrika van wege zijn charisma en zijn opzwe pende manier van spreken vaak vergeleken met Barack Obama. De definitieve uitslag wordt van daag bekend. -i>- BRUSSEL LAS PALMAS ISTANBUL door onze redactie buitenland ABUJA - Duizenden Nigerianen zijn op de vlucht geslagen voor geweld dat door de islamitische sekte Bo ko Haram is ontketend. Ze steken in het noorden van het land de grens met Kameroen over, meld den Nigeriaanse media gisteren. Familieleden rouwen tijdens de gisteren gehouden begrafenis van Dmitriy Nikityuk. Hij kwam afgelopen maandag om het leven in het Vakbondsgebouw van Odessa dat werd belaagd door nationalisten, foto Demotix/HH door onze correspondent Miriam Mannak KAAPSTAD - Na het tellen van ruim 80 procent van de stemmen bij de verkiezingen in Zuid-Afrika ligt re geringspartij ANC zoals verwacht ver voor. Maar de oppositie heeft flink gewonnen. Democratische Alliantie spreekt tot de verbeelding; ANC niet langer de grootste partij in Johannesburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8