collectanten dankzij nieuwe app Meer jonge Controle kentekens explodeert 6 BINNENLAND CAMERATOEZICHT Nederlandse dealer bekent voor rechter VS 44 Wat is er mis mee als een app ervoor zorgt dat meer geld wordt opgehaald? Het mag: elke auto 250 keer per jaar scannen. Of het ook meer oplevert dan boetes, is onduidelijk. MIAMI - Een 23-jarige man uit Woerden heeft ook voor de Ame rikaanse rechter toegegeven dat hij voor miljoenen euro's aan drugs heeft verkocht via internet. Dat meldden Amerikaanse media donderdag. Cornelis Jan S. werd vorig jaar opgepakt in Miami en zit vast in de VS. Via de beruchte site Silk Road verkocht hij lsd, xtc, cannabis en cocaïne. Hij liet zich uitbetalen in bitcoins. Jusiti- tie vordert in elk geval 3 miljoen dollar (2,17 miljoen euro) van de man. Dat geld zou hij met de han del hebben verdiend. Hij zou 40 jaar cel kunnen krijgen, maar de vermoedelijke eis bedraagt 15 jaar. „We willen inzamelen de funfac- tor geven", zegt Andrea de Vries van de Stichting Collectenplan die de app liet maken. Het pro gramma wordt volgende week voor het eerst gebruikt, bij de An jeractie van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Collecto houdt bij 'welke afstan den je aflegt, hoeveel tijd je eraan besteedt, hoeveel je ophaalt en of je andere vrijwilligers aanbrengt', zegt De Vries. En dat levert pun ten op. Op haar website schrijft Collectenplan: 'Deel je resultaten met je vrienden. Laat zien hoe maatschappelijk betrokken jij bent'. Anderen laten zien dat je goed be zig bent. Daar gaat het dus om. Volgens De Vries is de app niet te vergelijken met een spel als Can dy Crush. „Het is bedoeld als een sociaal netwerk, om het samen collecteren te bevorderen. Inzame len wordt vaak gezien als iets dat je alleen doet. Wij willen een ge voel van saamhorigheid stimule ren. Op de app zie je dat anderen ook bezig zijn." Marjolijn Antheunis, docent nieu we media aan de universiteit van Tilburg, ziet de app wel zitten. „Interactiviteit leidt tot meer be trokkenheid. Jongeren kunnen meer geld ophalen en de naam van je fonds wordt verspreid. Het wedstrijdelement heeft ook iets ouderwets. Bij de Kinderpostze gels gaat het precies zo. Je wilt als eerste in een wijk zijn en langer doorgaan dan anderen, zodat je meer postzegels verkoopt." Ongepast is de app niet, zegt Antheunis. „Het doel heiligt de middelen. Niet dat alles geoor- loofd is, maar wat is er mis mee als een app ervoor zorgt dat er meer geld wordt opgehaald?" De app is nu alleen bedoeld voor collectanten, maar volgend jaar kunnen mensen die de deur open doen er misschien ook mee done ren. „Als gever kun je een QR-co- de scannen met je eigen smart- phone. Dan word je naar een beta- lingsplek gestuurd." Innovatie moet ervoor zorgen dat de goede doelen ook in de toe komst genoeg geld krijgen. Men sen doneren nog wel meer dan in voorgaande jaren, maar de grote groei is eruit. „Door de recessie houden mensen hun geld makke lijker in de zak. Je moet zoeken naar manieren om bij de tijd te blijven", aldus De Vries. DEN HAAG - Politie en justitie heb ben vorig jaar ruim twee miljard keer een kenteken gecontroleerd. Dat is een stijging van maar liefst 800 procent ten opzichte van 2011: in dat jaar werden nog 257 miljoen kentekens gecontroleerd. Dat blijkt uit cijfers van de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW). De meeste kentekens - circa 1,4 miljard - werden in 2013 geregistreerd tijdens traject- en flitspaalcontroles. „Het aantal snelheidscontroles hebben we de afgelopen twee jaar fors uitge breid", zegt Ernst Koelman van het Openbaar Ministerie. Dat blijkt ook uit het aantal boe tes: in 2013 werden 2,1 miljoen au tomobilisten na een trajectcontro le op de bon geslingerd, tegen 720.000 hardrijders in 2011. Volgens het OM worden kente kens bij trajectcontroles alleen be waard als iemand te hard heeft ge reden; het is niet zo dat elke pas sant automatisch wordt gecontro leerd op bijvoorbeeld openstaan de boetes. Bij andere politiecon troles gebeurt dit wel. DEN HAAG - Ongezien de weg op? Vergeet het maar. Camera's van politie en justitie houden u overal in de gaten: op de snelweg, in de stad en zelfs als uw auto op een parkeerplaats staat. De laatste ja ren is het aantal kentekencontro les door politie en justitie explo sief gestegen. zekerd of zonder APK rondrijdt, of u nog openstaande boetes heeft en of u nog een celstraf moet uitzitten. Ook deelt de poli tie op grote schaal gegevens met de Belastingdienst. Deze informa tie wordt gebruikt om bestuur ders met een belastingschuld op te sporen en om te controleren of leaserijders niet meer privékilo- meters rijden dan ze via hun rit- tenadministratie opgeven. Een kenteken geeft informatie over uw auto, maar natuurlijk ook over u als eigenaar van die auto. Bij snelheidscontroles weet de po litie zo naar welk adres een bekeu ring gestuurd kan worden. Maar Dat is vrijwel onmogelijk. Hoewel onduidelijk is hoeveel camera's de politie in het land gebruikt om kentekens te registeren, is deze week wel bekend geworden dat dan twee miljard keer informatie over kentekens hebben opge vraagd bij de Dienst Wegverkeer RDW. Een astronomisch getal, ze ker als je bedenkt dat er zo'n acht miljoen auto's in Nederland rond rijden. Gemiddeld zou dan elke auto jaarlijks zo'n 250 keer door de politiesystemen gehaald wor den. Dit gebeurt vooral bij traject controles en ANPR-signalering: dit zijn camera's die automatisch kentekens van passerende voertui gen scannen om deze te vergelij ken met lijsten met kentekens waarmee iets aan de hand is. ANPR-camera's worden ingezet bij evenementen, hangen boven wegen en zitten ingebouwd in po litieauto's. Volgens een politie woordvoerder hebben alle agen ten op straat sinds vorig jaar een mobieltje waarmee ze kentekens kunnen invoeren en controleren. Dat zou deels de toename van het aantal kentekenraadplegingen bij de RDW verklaren. Ja. De politie zegt dat ze kenteken informatie meteen verwijdert als er geen sprake is van een overtre ding. Privacyorganisaties plaatsen hier echter vraagtekens bij. Zij vrezen dat de politie heel graag wil weten waar iedere Nederlan der op een bepaald moment uit hangt, zodat ze daar later in een een politieonderzoek haar voor deel mee kan doen. Minister Op stelten van Veiligheid wil het mo gelijk maken om alle kentekenin formatie vier weken te bewaren. Over dat wetsvoorstel moet nog worden gestemd. BWD-576-F ze kan ook achterhalen of u onver- politie en justitie vorig jaar meer Behalve dat er meer hardrijders op de bon worden geslingerd, is er nauwelijks iets bekend over de effecten van de kentekencontro les. De politie erkende eind vorig jaar dat er - op wat incidentele ge gevens na - niet kan worden ge zegd welke concrete resultaten er tot op heden zijn geboekt met ANPR-camera's. Deze informatie wordt niet bijgehouden. door Laurens Scholten DEN HAAG - Punten scoren in een spel door langs de deuren te gaan voor het goede doel. Dat is het idee achter een nieuwe app, Collec- to. Die moet jongeren enthousiast maken om geld in te zamelen. Marjolijn Antheunis Politie volgt elke auto door Peter Winterman 99-XYZ-6 Wat doelde politie met mijn nummerbord? fi BY-132-D Kun je de kentekencontroles ontlopen? B CX-798-E |s ANPR-camera- toezicht wettelijk toegestaan? Wat levert het ANPR-cameratoezicht eigenlijk op? Camera's boven een snelweg registeren het verkeer, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6