Eigenaar Oostburgse Kiosk is 'gejojo' zat Kloosterzande houdt eigen kunstweekend CA Dus zonder 655,- BPM-verhoging! ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Gezamenlijk Hulster project 'Grenzen aan grenzeloze oorlog' zoomt in op Eerste Wereldoorlog Hogazon.nl Mixmak in Lane >4 De Toyota-dealer in de regio Nog een aantal beschikbaar in verschillende kleuren. CAPPENPIJK TOYOTA VRIJDAG 9 MEI 2014 HULST - Het begon met het plan voor een concert, het werd uitein delijk Grenzen aan een grenzeloze oorlog, een gezamenlijk project van cantorij, museum en oudkun- dige kring. We hebben het over de herden king van de Eerste Wereldoorlog in Hulst en we praten erover met de broers Anton en Jan de Kort. De eerste is gepensioneerd direc teur van de muziekschool en diri gent van de cantorij, de tweede is gepensioneerd conrector en voor zitter van de oudheidkundige kring. Eerst maar eens over de ge kozen periode van eind septem ber. Een bewuste keuze, zeggen de gebroeders De Kort. „We wil den zo dicht mogelijk bij 9 okto ber blijven. Op die dag in 1914 viel Antwerpen in Duitse handen en kwam de vluchtelingenstroom op gang vanuit België naar Hulst en andere Nederlandse gemeen ten vlakbij de grens." Hulst ving in de dagen en weken erna vele duizenden vluchtelin gen op. Ze werden ondergebracht Ik had de muziek van Jenkins op Youtube gezien en dacht meteen 'dat is iets voor ons bij particulieren, maar ook in schuren, stallen, gemeentehuis, kerk en scholen. Velen sliepen op de wallen in de openlucht, later werden tentenkampen opgezet. Toen het weer wat rustiger werd, gingen de meesten terug naar huis. De installatie in 1915 van de beruchte elektrische dodendraad langs de hele Belgisch-Nederland se grens maakte het passeren van de grens aanzienlijk moeilijker tot aan het einde van de oorlog in 1918. Daar vielen vele honderden doden. De lezingen en de lesbrief die bij het herdenkingsproject horen, fo cussen op deze gebeurtenissen, met name op de impact voor Hulst en omgeving. Zo zal profes sor Vanneste van de Universiteit van Antwerpen zaterdag 27 sep tember spreken over De Doden draad. Op de vertelavond dinsdag de 30e gaat het vooral om oorlogs verhalen van gewone mensen; ze werden verzameld door de heem kundekring van Beveren. De pre sentatie over de Eerste Wereldoor log in de Trufïinozaal op woens dag 1 oktober gaat dieper in op de oorzaak en aanleiding van de strijd en is vooral een voorberei ding op de excursies naar leper za terdag 4 oktober. Die dag worden het oorlogsmuseum en enkele kerkhoven bezocht. De cantorij treedt op bij de dagelijkse Last Post-bijeenkomst aan de Menen poort in leper. En dan over het concert van die zelfde Koorstichting Cantorij der Basiliek, begeleid door het profes sionele kamerorkest Ty. Zij pak ken zondag 28 september in de H. Willibrordusbasiliek in Hulst on der andere uit met A Mass for Peace van de Britse componist Karl Jenkins. „Ik had het op You tube gezien en dacht meteen 'dat is iets voor ons'", zegt Anton de Kort. „Het is muziek afkomstig uit de jazz, die werd geschreven naar aanleiding van de oorlog in Kosovo. De thematiek is oorlog en vrede in het algemeen. Het is geen mis, ook al staat dat in de ti tel. We hebben uit dat werk diver se delen geselecteerd, daarnaast brengen we ook nog muziek van enkele andere componisten." Er is tijdens het concert niet al leen muziek te beluisteren, er wordt ook poëzie gebracht. Tege lijkertijd zijn lichtbeelden te zien van onder meer de vluchtelingen stroom. Over de kosten van het project willen de mannen niet veel kwijt. „Zoiets kost al gauw vele duizen den euro's. Maar gelukkig krijgen we flink wat steun van overheid, bedrijven en particulieren." GRENZEN AAN GRENZELOZE OORLOG TERNEUZEN - Twizted Event houdt morgen 'Mixmak' in The Lane aan de Nieuwstraat in Oostburg. Dennis-dj draait de hele avond mixjes van alle stijlen muziek uit alle tijden. Aanvang 22 uur, entree 5 euro, minimum leeftijd 18 jaar. Dat zei eigenaar Jan Henk van Drongelen woensdag tijdens een commissievergadering van de Sluise gemeenteraad. Hij wees er op dat de ambitieuze toekomst plannen voor Oostburg leiden tot allerlei deelrapporten, en dat er steeds tegenstrijdige dingen in Mede-organisator Tjarda Schake laar denkt dat Kloosterzande vol doende kunstzinnige mensen her bergt om er een 'weekend op ni veau' van te maken, dankzij de medewerking van de plaatselijke ondernemers. Schakelaar: „Naast professionals Luc Ingels en Marjo lein Innemée, doet een groot aan tal liefhebbers mee en het kunste naarscollectief 'Groenendijkse- school'. Alle kunstdisciplines zijn vertegenwoordigd: schilderen, te kenen, keramiek, fotografie, beeld houwen, houtsnijwerk, grafiek en textiel-art." Centraal staat de Hof te Zande- kerk. De kunstmarkt is in de tuin rond de kerk. De kunst-wandel route leidt langs de locaties Hof te Zandekerk, Hotel de Linde, grote zaal café De Kastanje, voormalig pand Sam-Sam, het Poorthuis en de zaal van lunchroom/brasserie Tommy's. Schakelaar: „In het kerkje krijgen de bezoekers uitleg over het histo rische bouwwerk en de opgeknap te kerktuin met de eeuwenoude monumentale kastanjeboom en natuurlijk de oudste kerkmuur van de zuidelijke Nederlanden." De opbrengst van een loterij met mooie kunstwerkjes als prijzen gaat naar het onderhoud van het kerkje. KWK: zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Er zijn wandelroutes verkrijgbaar. staan over De Kiosk. Volgens som mige rapporten staat die ontwik kelingen op de Markt letterlijk in de weg en kan die beter verdwij nen. Volgens wethouder Peter Ploegaert zal het zo'n vaart niet lo pen. „Dergelijke ingrijpende be sluiten nemen we apart, niet als onderdeel van een rapport." Bo vendien, vulde een aantal raadsle den aan, heeft de raad al eens uit gesproken dat de kiosk mag blij ven staan, alleen al wegens het ho ge aankoopbedrag dat Sluis zou moeten betalen. De eigenaren van De Kiosk pre senteren binnenkort een eigen toekomstplan. www.autozeeland.nl - www.cappendijk.nl TOYOTA Auto's zijn o.a. voorzien van airco, centrale vergr., elektrische ramen en veiligheidspakket. Geleverd voor de prijs van 2013, TERNEUZEN KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 48 77 Herdenking WOI in Hulst door Florence Imandt Anton de Kort, dirigent HFT RRlINni lf!HF IC O 7 1.IN Project Cantorij Basiliek, Oudheid kundige Kring Vier Ambachten, Museum Hulst, 27-9 tm 4-10 Zaterdag 27 september opening en lezing in basiliek, exposities in museum en 's Landshuis Zondag 28 september: concert A Mass for Peace in basiliek Dinsdag 30 september vertel avond in museum Woensdag 1 oktober: lezing in Trufïinozaal Blauwe Hoeve Zaterdag 4 oktober excursies le per en nogmaals A Mass for Peace in Poperinge Juni - oktober lesbrief scholen Lezingen en expo gratis, kaarten concert vanaf 1 juli te koop door Martijn de Koning OOSTBURC - De eigenaren van snackbar De Kiosk op de Markt in Oostburg zijn het 'gejojo' over de toekomst van hun zaak zat. Ze wil len van de gemeente Sluis weten of ze mogen blijven bestaan of niet. KLOOSTERZANDE - Jaarlijks wordt in het Land van Hulst het WAK ge houden, het Weekend Amateur Kunst. Kloosterzande heeft nu, za terdag en zondag, z'n eigen Kunst Weekend Kloosterzande (KWK). Tjarda Schakelaar en Helge van Drongelen met een werk ter ere van 'Zeeuws-Vlaanderen 200 jaar", foto Camile Schelstraete Mr F.J. Haarmanweg 58, Terneuzen. Tel. 0115-617 751 ALU,'AYS A •rrTEA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69