'Drukte? Prima! Het strand is groot genoeg' Breskens gist naar identiteit verdachte Bewustmaken van oorlogsverleden Wereldvredesvlam viert 10-jarig bestaan I 1 1 I I 28 ZEEUWS-VLAANDEREN GRENZELOZE OORLOG Terneuzenaar(52) rijdt op politieauto in bij Zeelandbrug F Het Schoolplein De ontwikkelingen aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust zijn stormachtig: vakantie parken en appartementencom plexen schieten als paddenstoelen uit de grond. Afgelopen weken werden weer twee plannen voor nieuwbouw in Cadzand-Bad ge presenteerd. Voelen streekbewo- ners zich nog wel thuis aan hun 'eigen' kust? Jawel hoor, zegt Rowin Smekens, leerling van vwo-4 van het Zwin College in Oostburg. „Die ontwik kelingen zijn prima. Ze zijn goed voor het toerisme, en dus ook voor de economie in onze streek. Ze leiden ertoe dat er meer men sen hierheen komen, en zelfs hier komen wonen." Maaike Schijve is het met hem eens. „Mijn vader heeft een zeil- school bij Cadzand-Bad. Hoe meer mensen er naar de regio ko men, hoe beter voor ons: dat zijn allemaal potentiële klanten." Michelle van Geelen ziet juist een keerzijde: „Wij hebben een bak kerswinkel in Nieuwvliet-Bad, bij park Saint Pierre. Door de bouw van een Landal-park, vlakbij, wor den de woningen in Saint-Pierre veel minder vaak verhuurd. Ik be grijp het wel, hoor, want dat park van Landal is heel mooi. Maar daardoor hebben de huiseigenaren op Saint-Pierre straks geen geld meer om hun woningen te onder houden, en zal het park verpaupe ren." Ook bij de bakkerswinkel merken ze dat het minder druk is. „Maar dat wordt gecompenseerd doordat ook Landal bij ons brood afneemt", geeft Michelle aan. Maaike begrijpt haar klasgenote wel. „Voor die huiseigenaren is het wel zielig. Maar ja, niks doen kan toch ook niet. Dan veroudert alles alleen maar, en komt er straks nie mand meer." De vernieuwing is prima, maar er moet wel voor iedereen iets te doen blijven, merkt Rowin op. „Die luxe appartementen trekken wel erg veel rijke mensen hier heen." En het moet ook niet té druk worden, vindt Michelle. „Je moet wel een parkeerplekje kun nen vinden als je naar het strand wil." En een strandbezoekje moet betaalbaar blijven, menen ze alle drie. „Een strandpaviljoen dat ver nieuwt, wordt vaak een stuk duur der", geeft Michelle aan. Hoewel, nuanceert Rowin met een: „Het strand blijft altijd wel trekken, en mij maakt het niet uit of ik nu naast een Nederlander, een Belg of een Duitser op het strand lig." Ook Maaike is niet echt bang dat streekbewoners straks worden 'weggedrukt' door de groeiende stroom toeristen. „Het strand is groot genoeg, lijkt me." Het onderwerp is op straat en in winkels het gesprek van de dag, maar niemand heeft concrete aan wijzingen over wie de verdachte zou kunnen zijn. Dat komt mede doordat de politie maar weinig loslaat: alleen dat het gaat om een 74-jarige man uit de gemeente Sluis. Hij werd woensdag opge pakt nadat vorige week twee meis jes met hun ouders aangifte had den gedaan van misbruik. Door de zwijgzaamheid van poli tie en justitie blijven voorlopig veel vragen onbeantwoord. „Ei genlijk wil je het niet, maar je gaat toch voor jezelf bedenken r Jan: „Wij kregen zelf nog verha len over de Eerste Wereldoorlog mee van onze grootouders. Oma woonde naast 'Oud-Antwerpen', zo werd het straatje in Hulst ge noemd waar veel vluchtelingen in en na de oorlog gingen wonen. Maar de jeugd van nu weet amper wat oorlog is, gelukkig. Ze staan er verder af en ook op scholen wordt er niet veel aan gedaan." Anton: „Onze grootmoeder heeft mij eens het verhaal verteld van een vrouw uit Antwerpen die ope razangeres was. Toen haar kind stierf, zong ze de hele dag. Mijn oma wist niet dat er speciale mu ziek voor is en vond dat maar vreemd gedrag... Het geeft aan hoezeer Hulst toen verschilde van het veel wereldser Antwerpen." Pas toen hij met dit project aan de gang ging, realiseerde Anton de Kort hoe heftig de oorlogspe riode moet zijn geweest. „Denk je eens in: 80.000 Belgische vluchte lingen. Dat is onvoorstelbaar. En niets herinnert daar nu nog aan. Heel apart. Als je hoort dat Neder land 250 vluchtelingen uit Syrië opneemt, is dat beschamend. Zwe den helpt 26.000 Syriërs." Het project laat zien dat er in het verleden ook dichtbij huis oorlog was. „Ieder kan eruit oppikken wat hij wil", zegt Jan. „Wij geven opstapjes om mensen zelf dingen te laten ontdekken." hoeveel 74-jarige mannen je kent", zegt een vrouw die in de Dorpsstraat haar hond uitlaat. Haar achterbuurvrouw had een verdachte op het oog, vertelt ze. „Maar die zag ze even later over straat lopen, dus die kan het niet zijn." Het zou zelfs kunnen dat de verdachte helemaal niet in Bres kens woont, merkt de vrouw op. „De politie heeft het immers over een inwoner van de gemeente Sluis." Ook dorpsraadvoorzitter Suzan Boersma hoort mensen alleen maar raden. „Ik vraag me af of het nodig was deze zaak zo snel in de publiciteit te brengen en een in formatie-avond voor de ouders van de basisschoolkinderen te or ganiseren. Niemand schijnt er iets vanaf te weten, dus ze had den dit best nog een poosje ge heim kunnen houden en eerst be ter onderzoeken. Maar goed, als ouders er iets aan gehad hebben, is dat natuurlijk wel belangrijk." De vredeswandeling naar Cad- zand-Dorp gaat over de route die tien jaar geleden gevolgd werd na dat de vlam bij Cadzand-Bad aan wal was gebracht. De vlam, die permanent brandt in een monu ment in de kerktuin, staat sym bool voor vrede en eenheid. Start van de wandeling is om 18.30 uur bij het haventje in Cadzand-Bad. Daarna treden in de kerk enkele sprekers op, onder wie Savitri MacCuish (directeur World Peace Flame Foundation), Hein Stuf- kens (bestuurslid van de stich ting) en professor Go van de Eras mus Universiteit. Die sprak tien jaar geleden ook bij de ingebruik name van de vlam. Een delegatie uit de Vlaamse ge meente Holsbeek, die ook een we reldvredesvlam begint, komt de vlam symbolisch 'ophalen' in Cad zand. Verder zijn een expositie en film te zien en wordt een boekje gepresenteerd met teksten die in de boom bij de vlam hangen. COLIJNSPLAAT - Een Terneuzenaar (52) heeft er van woensdag- op donderdagnacht voor gezorgd dat de Zeelandbrug urenlang dicht is geweest. Hij ramde bij Colijns- plaat, komend vanaf de Zeeland brug, een lege politieauto die er was weggezet, omdat de man niet wilde stoppen. Al vanaf Nieuwer- kerk op Schouwen-Duiveland, ki lometers van Colijnsplaat, was hij achtervolgd. De bestuurder leek dronken. Een bloedtest moet nog uitwijzen of dat zo is. Bij de aan houding is pepperspray gebruikt, omdat de Terneuzenaar een wa pen leek te willen pakken. Hij raakte bij de botsing niet gewond. EF door Martijn de Koning In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: Nieuwbouw aan de kust I Maaike Rowin I Michelle door Martijn de Koning BRESKENS - De waarheid ligt in der gelijke gevallen vaak snel op straat, maar in Breskens blijft het voor veel inwoners gissen naar de identi teit van de man die woensdag werd opgepakt op verdenking van misbruik van twee meisjes. Belgische vluchtelingen werden in de periode '14-'18 opgevangen onder meer in tenten foto Oudheidkundige Kring HULST - Jan en Anton de Kort ho pen met het project Grenzen aan een grenzeloze oorlog bij te dra gen aan historische bewustwording van het vluchtelingendrama in de regio Zeeuws-Vlaanderen. I Deel van de beruchte Dodendraad bij Kieldrecht. foto Oudheidkundige Kring door Martijn de Koning CADZAND - Stichting Wereldvredes vlam Cadzand viert vanavond het tienjarig bestaan. De jaarlijkse vre- deswandeling wordt daarom een malig uitgebreid met een feestpro gramma in de kerk in Cadzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68