Om de Schelde Den Haag denkt dat de wereld bij de grens ophoudt commentaar ZEELAND 27 66 Europese verkiezingen -mm Kan een havenbestuur der van Antwerpen iets anders dan plei ten voor een maxima le toegankelijkheid en dus voor een verdere verdieping van de Westerschelde? Natuurlijk niet. En het is ook niet opmerkelijk dat Marc Van Peel als haven schepen de buik vol heeft van 'het getalm, het geruzie en de miserie' over de ontpoldering. Maar zijn stevige stellingname, gisteren in Antwerpen, is niet de ideale start voor een rustige dialoog over de vraag hoe Ne derland en België in dit dossier verder moeten. Van Peel zoekt het enge econo mische perspectief. Dat is zijn rol. Maar in een besluit over de toekomst van de rivier zullen natuur en veiligheid toch mee moeten wegen. Dat hoeft echt niet opnieuw vele jaren te du ren. De les van de Hedwigepol der is, dat onderzoek op onder zoek geen betere inzicht ople vert. Dat uitstel op uitstel niet leidt tot een beter besluit. En dat Nederland en België meer hebben aan een goede samen werking dan aan strijd. kijk voor onze acties op Facebook Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijsttrek kers komen naar Zeeland. Vandaag is Sophie in 't Veld (D66) in de pro vincie. Deze krant vraagt naar een aantal relevante thema's. Zeeuwse boeren krijgen 50 miljoen euro per jaar subsidie uit Brussel. Moet die steun blijven? „Het landbouwbeleid is achter haald en moet grondig gereorgani seerd worden. Boeren zijn onder nemers en moeten een vergoe ding krijgen als ze het algemeen belang dienen, zoals met natuur beheer. We willen niet meer con- currentie-verstorende subsidies."" Zeeland krijgt minder geld uit Brus sel. Moeten zwakkere regio's als Zee land juist niet extra krijgen? „De hele manier waarop de Euro pese begroting en fondsen zijn in gericht is ons een gruwel. Het gaat meer over onze premier die een miljard minder wil afdragen in plaats van over de vraag wat we met het geld doen. Zeeland kijkt naar kennis en innovatie. Dat is de juiste weg. Probeer van fondsen gebruik te maken. Dat het bij fosforfabriek Thermphos niet is gelukt is wrang en een fout van Europa. We zullen kijken of Europese steun nog mogelijk is." Er is in Europa vrijheid van perso nen. Maar wie over de grens wil wer ken lijkt eerder te worden gestraft. „Dat klopt. Iemand die in België woont en 30 jaar in Nederland heeft gewerkt, moet - als hij werk loos wordt - toch in België werk zoeken en een uitkering aanvra gen. Dat leidt tot heel schrijnende situaties. De rechter heeft gezegd dat de wet geen ruimte laat voor flexibele toepassing, maar dat dat er wel zou moeten zijn. We wil len juist dat mensen mobiel zijn, dus help ze." Door verhoging van accijnzen en BTW hebben ondernemers in de grensstreek het zwaar. Kan Europa daar niet wat aan doen? „Vanuit Den Haag denken ze vaak dat de wereld ophoudt bij de grens. Vanuit Europa kunnen we er niet veel aan doen, omdat belas tingwetgeving strikt nationaal is en lidstaten iedere vorm van har monisatie afwijzen. Maar er moet meer oog zijn voor wat in de grensregio's gebeurt. Het lijkt wel of het ze in Den Haag niets kan schelen. Er moet een mechanis me komen waarbij automatisch wordt gekeken naar wat de gevol gen van wet- en regelgeving zijn op grensstreken. We hoeven geen uniforme belastingtarieven, maar we zouden binnen Europa wel moeten streven naar betere af stemming." VRIJDAG 9 MEI 2014 IlittHM rm Havenschepen Marc Van Peel: "We moeten af van de manier waarop we toegankelijkheid, veiligheid en natuurlijkheid met elkaar hebben verknoopt Ik wil afscheid nemen van het woord 'verdieping'. Zeeland hoeft helemaal niet afgegraven te worden voor Antwerpen. Maar de toeganke lijkheid moet in het oog worden gehouden. Dat is in het belang van zowel Zeeland als Vlaanderen. Blik op de Westerschelde met Staatssecretaris Sharon Dijksma bij een bezoek aan Hulst (11 -03-2013): "Ik voorzie geen vierde verdieping van de Westerschelde. Overigens, de derde verdieping is zonder milieucompensa tie gegaan. Als het gaat om natuur- herstel, zullen we eerst bestaande projecten moeten evalueren. Ook daar is geen ontpoldering voorzien." "i n l'l,llt"üfiiH iiYfiff'-'i'rl :'i' i:' oprie^ltntergrond het A Antwer (L Eigenaar Cery de Cloedt van de Hedwigepolder (07-06-2013): "Vlaanderen heeft inmiddels zijn derde verdieping van de Westerschelde. Maar dat heeft jaren gesteggel over natuur opgeleverd. Vlaanderen wil natuurlijk een vierde verdieping, maar niet weer deze heisa. Wat is dan makkelijker dan om het niet meer over natuur te hebben?" De Antwerpse jurist Eric Van Hooydonk (20-06-2013): "Als naast deze aanpassingen later ooit een vierde verdieping noodzakelijk blijkt, moet ze er gewoon komen. We hebben er recht op." Dat recht is - Van Hooydonk kan er niet genoeg op hameren - verankerd in het het Scheidingsverdrag van 1839. www.facebook.com/autoschadeteam utoschadeteam Ja*xAOt i door Jeffrey Kutterink Sophie in 't Veld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53