1 I Tecophilea J Mi, 6 WONEN s GROENE VINGERS Romke van de Kaa Een maand geleden was ik op een plantenmarkt op de Uithof, de botanische tuin van de universiteit van Utrecht. Op die markt stond een aantal gespecialiseerde bloembol lenkwekers. Ik was op zoek naar Anemone pavonina, een anemoon die ik in mijn bloemenweide wil planten. Er staan er al een paar in, en die doen het goed, zij het dat ze na een strenge winter niet wil len bloeien. Ik heb ze ooit uitge graven tijdens een vakantie in Griekenland. Daar bloeien die ane monen in het prille voorjaar over al. Maar ja, eigenlijk ben ik tegen het uitgraven van wilde planten. Zeker als ik ze ook kan kopen. Dat lukte dus niet op de Uithof. De standhouder die ze zou kunnen hebben, was wegens ziekte wegge bleven. Misschien dan toch maar een schepje mee, als ik straks weer met vakantie naar Grieken land ga. Maar ik betwijfel of ik de uitgebloeide anemonen dan nog kan vinden. Misschien kan ik zaad verzamelen; dat zou natuurlijk het mooiste zijn, want dan kan ik ze zelf kweken. De paar die ik hier al heb, zetten nooit zaad. Omdat ik niet met lege handen naar huis wilde gaan, kocht ik bij een specialist in aronskelk-achti- gen twee soorten Pinellia. Dat zijn knolvormende planten uit China die hier volkomen winterhard zijn en bloeien met bloeiwijzen die nog het meest aan de kop van een dreigende cobra doen denken. Ik had nog nooit van een Pinellia gehoord. Toen ik thuis was, zocht ik even in de boeken op wat ik nu precies had gekocht. Pinellia's blij- ken notoire woekeraars. We zul len zien. Ik heb ook lang staan kijken bij de kraam van een kweker die bloei ende Tecophilea's verkocht. Ik heb er een foto van genomen en iede re keer als ik die foto tegenkom, heb ik spijt dat ik geen potje vol Tecophilea's heb gekocht. De Teco philea is een legendarische plant; het is een van de weinige bolge wassen met hemelsblauwe bloe men. Toen de plant in Chili werd ontdekt, veroorzaakte hij in Euro pa een sensatie. Iedereen wilde een Tecophilea. Tecophilea cyano- crocus, zoals de plant voluit heet, werd tegen het einde van de ne gentiende eeuw gevonden in de uitlopers van de Andes, op een hoogte van 2000 a 3000 meter. Ruim vijftig jaar later was de plant uitgestorven. Een van de re denen was overbegrazing door schapen. Maar verreweg de mees te schuld hadden de verzamelaars. Gelukkig leeft de plant voort in verzamelingen van liefhebbers. Bovendien is de plant tien jaar ge leden herontdekt. Er blijken nog een paar honderd Tecophilea's in het wild te groeien. De vindplaats woi Dit gen mei kun ren leg ma; blo< de 1 plai en i al ii Dat vor; vric mei mei wei in p exti pot] cier ■•Jm* 1 v: '#Jd\ De Floraliën is in België al sinds 1808 een begrip. Nor maliter wordt het in Gent gehouden. Een enkele keer maakt het evenement een buitenlandse reis. Spanje, Italië, Hongarije en Frank rijk waren al gastheer, Nederland is nu uit verkoren. De Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde België en Libéma zorgen dat tuinliefhebbers op een bijzondere manier kennis kunnen maken met alles wat de sector te bieden heeft. In de Brabanthallen in Den Bosch worden op 40.000 vierkante meter de laatste inno vaties, groentrends en planten- en bloe- menassortimenten gepresenteerd. Land schapsarchitect Niek Roozen is hoofdarran geur van de Floraliën: „De Floraliën is een imposante tentoonstelling. Bezoekers krij gen de kans het werk van 250 professionele bedrijven uit de tuinbouwsector te bewon deren. Planten en bloemen zijn heel belang rijk voor Nederland. Niet alleen omdat het fantastisch is iemand te verrassen met een mooi boeket, groen zorgt ook voor verbete ring van leefkwaliteit en klimaat. Nederlan ders mogen best wat trotser zijn op de groe ne sector. We hebben het grootste aantal variëteiten ter wereld en na Amerika expor teren wij de meeste groenproducten. Het is prachtig dat de sector het gigantische aan bod aan bloemen en planten voor binnen én buiten tijdens de Floraliën kan laten zien." Niet alleen Nederlandse kwekers, bloem- sierkunstenaars en veredelaars presenteren zich, ook buitenlandse professionals uit de agrarische sector, onder wie beroemde bloemsierkunstenaars en hoveniers. De wandeling langs alle presentaties lijkt een interessante ontdekkingstocht met veel af wisseling. De expo is ingedeeld in vijf the ma's, speciaal ontwikkeld voor Nederland. Er is aandacht voor internationale bloemen pracht, met als paradepaardje een unieke collectie rododendron- en azaleasoorten uit Gent. Normaal gaan die planten hun stad niet uit, maar voor de Floraliën is een uitzondering gemaakt. Verder ligt de na druk op de meerwaarde van groen voor on ze gezondheid in The Green City, met ver ticale tuinen en daktuinen. Ook voor bloe men en planten in huis is een wereld ont wikkeld: met kamerplanten en gedekte ta- FLORALIEN fels met bloemenarrangementen van be roemde (inter)nationale bloemkunste- naars. Statisch of museaal is het niet, er zijn veel praktische vertalingen om thuis mee aan de slag te gaan. Ook zijn er talloze voor beeldtuinen én is er het grootste indoor- stadspark ter wereld: twaalf meter hoge bo men, een grote waterpartij en borders, ont worpen door de Nederlandse tuinarchitect Jacqueline van der Kloet. Ook zijn er pre sentaties van groenstylisten en hoveniers als Jurgen Smit en Romeo Sommers. Niek Roozen, onder meer ontwerper van de Floriade 2002, zorgde ervoor dat alles wat op de Floraliën te zien is, op elkaar is afgestemd. Roozen: „Elke hal biedt veel tips om zelf thuis of in je eigen tuin toe te passen. Zo heeft de tuinenhal allerlei voor beelden met eetbare planten en er is een geur-experience. Rondom al die mooie planten en bloemen worden ook work shops georganiseerd en dat maakt het tot een heel inspirerende tentoonstelling." cB Tecophilea. Inspirerend groen door Suzanne Dijkstra De eerste Floraliën in Ne derland vindt plaats tot en met zondag 18 mei. Deze sierteeltexpositie laat op bijzondere wijze zien hoe belangrijk en bijzonder bloemen en planten zijn in eigen omgeving, vrije na tuur en openbare ruimte. Er is verder veel aandacht voor gezonde voeding, de moderne moestuin, proeve- rijen en praktische toepas sing van bloemen en plan ten. Deelnemende exposan ten in de Brabanthallen in Den Bosch zijn bloemsier kunstenaars, hoveniers, kwekers, veredelaars, im porteurs, exporteurs, groot handelaren, opleidingsinsti tuten en verenigingen. Meer info: www.floralien.nl reageren? -'onen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50