Minderbedeelde 65-plussers kopen meer fairtrade levensmiddelen 4 BINNENLAND EINDEXAMENS Beleef een avontuur voor ai je zintuigen S 8 n ei 920U De afgelopen jaren ging een op de tien aspirant-studenten backpacken. Dit jaar denken ze wel twee keer na. A Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van NCDO, het kenniscen trum voor burgerschap en interna tionale samenwerking. Fairtrade producenten respecteren onder meer de rechten van arbeiders. Tot vorig jaar vormden binnen de groep gepensioneerden de rijkere ouderen een groep die veel fairtra de voeding kocht. NCDO-onder- zoeker Irene de Goede: „Op zich was dat logisch: zij hebben simpel weg meer te besteden." Anno 2013 is het koopgedrag on der 65-plussers gelijkmatiger ver deeld. De Goede heeft wel een verklaring waarom nu ook min derbedeelde ouderen vaker fairtra de spullen kopen: „Sommige su permarkten hebben sinds 2013 huismerkkoffie met een fairtrade- keurmerk." Omdat de koffie niet duurder wordt en het keurmerk niet altijd opvalt, kopen klanten vaak ongemerkt fairtradespullen. De 'onbewuste koop' verklaart ook waarom de fairtrade levens middelen in de supermarkten in de lift zitten, terwijl de verkopen in de Wereldwinkels - waar je be wust heen gaat voor fairtrade - juist wat achteruit loopt. Onderzoeksbureau GfK liet zes duizend huishoudens een heel jaar hun boodschappen scannen. Daaruit blijkt dat 4,5 miljoen huis houdens (59 procent) minstens één fairtrade product kochten. Dat is een stagnatie, voor het eerst sinds het eerste onderzoek in 2007. Het NCDO wijst naar de crisis. Consumenten hebben min der te besteden en fairtrade voe ding kost gemiddeld nog altijd meer dan 'gewone' producten. SF Marine volgt Russische schepen Er voeren gisteravond voor het eerst in twintig jaar Rus sische marineschepen op de Noordzee. De marine hield een oogje in het zeil. Vol gens Defensie hield ook een vliegtuig de schepen in de gaten. De zes vaartuigen voe ren in de Nederlandse Exclu sieve Economische Zone. Dat is buiten territoriale wa teren, maar in het 'Neder landse interessegebied'. De schepen mogen er varen, maar het is 'een ongebruike lijke route' voor Russische eenheden. De vloot zou op weg zijn naar het Russische Moermansk. Wethouder gaat over veiligheid Leefbaar Rotterdam krijgt in het nieuwe college een wet houder Veiligheid en Hand having. Die wordt samen met de burgemeester verant woordelijk voor de veilig heid. De NOS zegt dat lijst trekker Joost Eerdmans die rol gaat vervullen. De coali tie (naast Leefbaar Rotter dam ook D66 en CDA) wil overvallen, straatroof en in braken stevig aanpakken, on der meer door de inzet van lokmiddelen, zo bleek giste ren. Met justitie gaat het nieuwe college praten over hogere strafeisen voor veel plegers. Beschoten advocaat kent schutter Advocaat Laurent van der Bruggen die gisterochtend werd beschoten in Roer mond kent de schutter uit het verleden. Het gaat om een man die twee keer zou zijn veroordeeld tot langere celstraffen. Volgens een ver klaring van het kantoor van de advocaat heeft de raads man twaalf jaar geleden ge tuigd tegen de man nadat die zich schuldig had ge maakt aan een misdrijf te gen twee vrouwen. De advo caat werd gisteren niet ge raakt en raakte niet gewond. De politie is nog op zoek naar de schutter. ARNHEM - Het lijkt zo'n mooi voor uitzicht voor middelbare scholie ren: na zes jaar ploeteren voor een diploma een jaartje gaan backpac ken in Australië. Niet alleen van wege die fraaie reis, maar ook om eens goed over een vervolgstudie na te denken. Maar de huidige kandidaten voor het eindexamen havo of vwo, die maandag beginnen, denken er niet aan om zo'n tussenjaar in te lassen. Nee, want wie in 2015 pas gaat studeren, valt in het sociaal leenstelsel van Jet Bussemaker, minister van Onderwijs. Zij wil in september 2015 de basisbeurs (100 euro voor thuiswonenden en 280 euro voor uitwonenden) om zetten van een gift naar een le ning. Scholieren voelen daardoor de (financiële) druk toenemen om direct door te studeren. „Sommige jongeren die ik bege leid, huilen omdat ze bang zijn een verkeerde keuze te maken", zegt jongerencoach Daniëlle Vo gels. „Een tussenjaar kan hen uit komst bieden, om nog eens goed naar een vervolgstudie te kijken." Daarnaast wijst Vogels op de posi tieve gevolgen (zie kader) van een tussenjaar. „Jongeren worden een stuk zelfstandiger van een jaartje backpacken in Australië." Volgens Nuffic, dat zich richt op internationale onderwijssamen werking, had de afgelopen jaren bijna één op de tien eerstejaars studenten aan een hogeschool of universiteit zo'n tussenjaar achter de rug. Jongerencoach Vogels ziet net als verschillende decanen ech ter dat de huidige examenkandida ten het tussenjaar laten schieten, vanwege het leenstelsel. „De druk die scholieren voelen om direct te gaan studeren is toegenomen", be vestigt Marcia Vreman, decaan op het Olympus College in Arnhem. „Ik zeg tegen scholieren die een tussenjaar overwegen: 'goh, let op dat je in 2015 mogelijk geen beurs meer krijgt."' Ook André Gelmers, decaan aan het Zwolse Van der Capellen, ziet amper scholieren die voor een tus senjaar kiezen. „De afgelopen ja ren knepen ze er steeds vaker een jaartje tussenuit. Nu gebeurt dat nauwelijks nog." Ook voor de middelbare scholier die géén plannen heeft om een jaartje te gaan backpacken neemt de druk toe. „Als je niet slaagt, krijg je namelijk geen stuff meer", weet Gijs Kool. De scholier aan het Alberdingk Thijm College in Hilversum hoopt de komende we ken zijn vwo-papiertje binnen te slepen. Zelf maakt hij zich niet zo veel zorgen of hij nu wél of géén studiefinanciering krijgt. „Ik kom uit een gezin dat het financieel goed heeft", zegt hij. „Maar op de examencursus die ik volgde, hoor de ik jongeren uit de wijk Amster dam-West, die het thuis minder breed hebben. Zij maakten zich Zaterdag; de grootste smaakles voor kinderen r* 1 ivww.florali#i.nl FLORALIËN 's Werelds grootste bloemen en planten Expo NEDERLAND 9t/m 18 mei 2014 Brabanthallen s-Hertogenbosch Open: 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs 17.50 (kinderen t/m 12 joar gratis) door Koen Verhelst AMSTERDAM - Relatief arme oude ren kopen meer fairtrade levens middelen, wellicht zonder dat ze het beseffen. Tegelijk stagneert het aantal huishoudens dat zulke pro ducten koopt. DEN HAAG ROTTERDAM ROERMOND door Chris Ottens illustratie Censuur Een tussenjaar wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4