Juwelier vrijuit na dood van overvallers I Veel vraagtekens bij bekentenis moord op Daphna Beerdsen IN HET NIEUWS 3 Burgemeesters versus de Staat zich in december nog tegen de nieuwe landelijke alcoholwet, waardoor 16- en 17-jarigen sinds 1 januari geen alcohol meer mogen kopen. „Uiteindelijk heeft dat tot een aanpassing geleid." Katwijk voert de wet nu geleidelijk in. Engels, naast hoogleraar ook Eer ste Kamerlid voor D66, ziet kan sen als burgemeesters samen op trekken. „De brief over het kinder pardon is ondertekend door bur gemeesters van allerlei politieke kleuren: CDA, PvdA, VVD. Dan nog zal een brief niet gelijk leiden tot een andere mening bij de staatssecretaris. Maar het kan wel invloed hebben op de Kamerle den van die partijen." Burgemeester Hessels van Echt-Susteren mag na zijn oproep in ieder geval vanochtend al bij Opstelten komen overleggen over de motorclubs. En de kinderpar donbrief heeft Pvd A-leider Samsom genoodzaakt te beloven coalitiepartner Teeven (WD) goed in de gaten te houden. KOMT ER OOIT EEN GEKOZEN BURGEMEESTER? De juwelier (53) is wat betreft het OM 'een slachtoffer in deze zaak' en wordt niet vervolgd. Hij en zijn vrouw (52) werden op 28 maart overvallen in hun juweliers zaak in Deurne. De twee mannen werden doodgeschoten, volgens de advocaat van het echtpaar door de juweliersvrouw. Zij loste zeker drie schoten vanuit een andere ruimte, omdat zij dacht dat haar man werd vermoord door het duo. Het echtpaar had een wapen, ter wijl dat niet mocht. Daarvoor kan de juwelier nog vervolgd worden, maar of dat ook gaat gebeuren, is nog niet besloten. Net zo min is duidelijk of zijn vrouw daarvoor of voor het doodschieten van de overvallers wordt vervolgd. Ondanks die onduidelijkheid rea geerde het juwelierspaar blij en gerustgesteld op het besluit van het OM, zo liet advocaat Jan-Hein Kuijpers weten. Volgens hem is dit opnieuw een goede stap van het OM, dat eerder al snel na de overval besloot om het juweliers- stel vrij te laten. Het OM had de indruk dat het echtpaar zich ver dedigde tegen de overvallers. Kuij pers verwacht dat ook de zaak te gen de echtgenote wordt gesepo neerd. De advocaten van de nabestaan den van de twee doodgeschoten overvallers (20 en 29 jaar oud) rea geerden verschillend op het be sluit van het OM. Advocaat Peter Plasman leek 'het besluit correct'. Advocate Bénédic- te Ficq wil pas na het zien van beelden van de overval een oor deel geven. Of de juweliersvrouw voor verboden wapenbezit en moord wordt vervolgd is nog onbekend "f De politie zegt dat de 35-jarige Chea Pin, een dakloze, heeft be kend dat hij een fiets wilde stelen en Beerdsen doodstak met een schroevendraaier toen zij hem be trapte. Haar dochtertje raakte daarbij zwaargewond en werd overge bracht naar een ziekenhuis in Bangkok. Daar overleed ze woens dagavond aan haar verwondin gen. Volgens de politie verbleef Pin vaak bij twee boeddhistische tem pels in Phnom Penh en sliep hij soms in de steeg die leidt naar de woning van Beerdsen. Op die plekken blijkt de verdachte echter vooral een onbekende persoon te zijn. Bij Wat Botum, de tempel waar Pin werd gearresteerd, kent alleen Sam Kondy de verdachte. De drugsverslaafde en dakloze Kon dy vertelde de politie dat hij Pin de middag na de moord met gesto len goederen zag en bloed zag op zijn kleding. „Maar", zegt Kondy tegen deze krant, „Pin slaapt hier nooit. Hij slaapt altijd bij de Than Tempel." Monniken bij de Than Tempel spreken dat tegen. „Wij bieden onderdak aan dertig daklozen, maar die kunnen hier pas slapen als ze zich registreren en wij we ten wie ze zijn", vertelt monnik Chhyt Panny op het tempelter rein. „Deze man hebben wij nog nooit gezien." Even verderop, bij omwonenden Gevonden ID-kaart bij verdachte is van een Duitse vrouw en fiets van Beerdsen is niet gevonden in de steeg die leidt naar de wo ning van Beerdsen, is Chea Pin eveneens onbekend. Volgens Sok Sam Oeun, president van het Cambodian Defenders Project, kan het zijn dat de politie te snel een verdachte achter de tra lies heeft gezet. „Vooral als er veel internationale druk is komt dat voor", zegt Sam Oeun, die zich on der meer bezighoudt met politie- training. „Soms zien politiemen sen ook het belang niet in van het oplossen van een zaak en gaan ze niet goed met bewijs om." Bewijs dat volgens de politie is ge vonden betreft onder meer een te lefoon, tas en laptop van Beerd sen. De politie zegt Pin met deze spullen te hebben betrapt, maar verklaarde aanvankelijk dat alleen een fiets was gestolen. De goede ren werden samen met een gevon den identiteitskaart gepresen teerd. De identiteitskaart behoort echter toe tot een Duitse dame en de fiets is nog spoorloos. Wat volgens Sok Sam Oeun de doorslag kan geven is een DNA-onderzoek. De kans daarop is echter klein. „Vaak is er geen geld voor DNA-onderzoek en de kennis ervan is in Cambodja zeer beperkt", zegt de juridische spe cialist. „Veel politiemensen zien daardoor het nut er niet van in om bijvoorbeeld bloedsporen te onderzoeken." Voor de moord op Beerdsen en haar dochter kan Pin levenslang krijgen, aldus een politiewoord voerder tegenover lokale media. rp VRIJDAG 9 MEI 2014 gaat de barricade op Hans Ostendorp (Bunnik) schreef een brief over het kinderpardon. Ahmed Aboutaleb (Rotterdam) te kent mee voor het kinderpardon. I Paul Depla (Heerlen) schreef een boze brief over het wietbeleid. I Jos Hessels (Echt-Susteren) wil har der optreden tegen motorclubs. De discussie over de 'gekozen bur gemeester' woedt al jaren. Nu wordt de burgemeester nog be noemd door de Kroon op voor dracht van de gemeenteraad. Eerder dit jaar stelde ook het CDA zich achter het plan voor een geko zen burgemeester, al zei leider Bu- ma niet of het de burgers zijn die kiezen, of gemeenteraadsleden. Uit een opiniepeiling uit februari blijkt dat 44 procent van de Neder landers graag zelf zijn burgemees ter kiest; 28 procent vindt het een taak voor de gemeenteraad. In september nam de Tweede Ka mer het voorstel aan om de benoe ming van de burgemeester uit de grondwet te halen. Dat kan een eerste stap zijn om de procedure rond de benoeming te verande ren. DEURNE - De juwelier uit Deurne die in maart werd overvallen, wordt niet meer verdacht van het doden van de overvallers. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft geen enkele aanwijzing dat de man schoot op het duo. door onze correspondent Ate Hoekstra BANGKOK/PHNOM PENH - Er zijn veel onduidelijkheden rondom de moord op de Nederlandse Daphna Beerdsen en haar negentien maan den oude dochtertje Dana in Phnom Penh. Volgens de Cambod jaanse politie heeft een man een bekentenis afgelegd, maar zijn ver haal rammelt en bewijsmateriaal lijkt niet te kloppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3