Wout Poels: Giro staat bovenaan mijn lijstje Krappe zege Dallinga/Frans Bevers Onze topper! m Drie bergen voor Pantani hollands nieuwe. SPORT 39 W Daar houden wij van! Italië. „Marco was geen Armst rong als u dat bedoelt. Hij was een goede jongen. Vrijgevig, ge liefd door iedereen. Hij bracht de mensen zo veel vreugde met zijn manier van koersen." Vanachter de infobalie van het Spazio Pantani probeert Paolo Pantani duidelijk te maken dat zijn zoon geen intimiderende ma- fiatrucs heeft gebruikt om wed strijden te winnen. Nooit zegt Paolo vervelende dingen over het dopingverleden van zijn Marco. „Waarom? De mensen houden juist van hem. Hij is niet net als Amstrong van zijn voetstuk geval len." De directie van de Giro reageert al even verrast op de vraag of het in deze tijd wel kies is om je ron de grotendeels op te dragen aan een dopingzondaar. „Dat was geen onderwerp van discussie", verzekert woordvoerder Stefano Diciatteo. Pantani wordt in Italië nog altijd op handen gedragen door de fans en tien jaar na zijn dood wordt hij geëerd met in ie der geval drie van zijn favorieten beklimmingen. Punt uit. Het dopingverleden van Pantani wordt niet ontkend door de Giro, maar is wel jaren bestreden door de familie Pantani. Na zijn dubbe le winst van Giro en Tour in 1998 werd II Pirata een jaar later in ge wonnen positie uit de Giro ge haald. Vanwege een te hoog hema- tocrietgehalte. Dat was in die ja ren de gezondheidsmaatregel om uitwassen in het gebruik van epo tegen te gaan. Een directe test was er niet. Marco was geen Armstrong als u dat bedoelt Hij was een goede jongen. Het is de reden waarom de Panta- ni-adepten altijd zijn blijven roe pen dat hun held onschuldig is veroordeeld. Hij heeft namelijk nooit een positieve dopingtest af geleverd. Omdat de Italiaanse jus titie hem desondanks bleef achter volgen in talloze rechtszaken, zou hij uiteindelijk de dood in zijn ge dreven. Tussendoor richtte Pantani zich in 2000 nog één keer op. In de Tour van dat jaar klopte hij Armstrong op de Mont Ventoux. De Amerikaan kon het niet nalaten om tussen neus en lippen te laten weten dat hij Pan tani die zege had gegund. Een ca deautje dat de Italiaan furieus maakte. Hij zon op wraak en kreeg Armstrong zo ver dat die zich - net als hij - over de kop reed op de Joux Plane. Na de vondst van een insuline- spuit op zijn kamer werd Pantani in 2001 geschorst. Het was het be gin van het einde. Langzaam moest hij het leven loslaten. Vori ge zomer kregen Paolo en Tonina een volgende klap te verwerken. Een Franse senaatscommissie liet weten dat bij hertesten duidelijk was geworden dat ook Tour-win naar Pantani in 1998 wel degelijk epo had gebruikt. Mama deed nog een emotioneel beroep op de UCI om haar zoon met rust te laten. „Hij kan zich niet meer verwe ren." Toenmalig voorzitter Pat Mc- Quaid verzekerde haar dat zoon lief in ieder geval te boek blijft staan als de winnaar van die ron de. En dus blijft alles bij het oude in Cesenatico. De hotels langs de kust hebben het lastig in deze tijd van crisis. De wielertoeristen blij ven daarentegen niet weg. In het Spazio Pantani bewonderen ze de gele trui en laven ze zich nog een keer aan de videobeelden van de grootse daden van de kleine klim mer. Buiten aan de muur van het gebouw blijft Pantani zijn houten benen rondmalen. 'Vai Pirata', heeft iemand in het gastenboek geschreven. In Italië krijgt nie mand Pantani nog klein. De eerste grote ronde van het jaar moet hem in principe goed lig gen, met steile klimmen als Mon te Zoncolan en Monte Grappa, die zijn opgenomen in het schema. „Ik heb echt toegewerkt naar de Giro en heb me via de voorjaars klassiekers in de Ardennen goed kunnen voorbereiden." Dat de Ita liaanse rittenkoers in Noord-Ier- Het eerbetoon dat de Giro dit jaar brengt aan Marco Pantani concen treert zich met name tijdens drie beklimmingen: Monte Carpegna, Oropa en Montecampione. De eerste is bekend geworden als het favoriete trainingsterrein van Pantani. De niet ver van Cesenati co gelegen berg kan van twee kan ten beklommen worden: de Cip- po di Carpegna en de Montecopio- lo. In die volgorde vormen ze de finale van de achtste etappe. De veertiende rit finisht boven land start, boeit Poels weinig. Van startplaats Belfast heeft hij nog weinig gezien. „Het is erg slecht weer geweest de afgelopen dagen, dus ik ben nauwelijks het hotel uitgeweest. De stad is ook niet echt gemaakt voor fietsers: er zijn bijna geen fietspaden. Maar het is wel mooi om te zien dat de Giro zo leeft hier: overal hangen pos ters en versieringen." Gistermiddag was de ploegpresen- tatie. Voor de coureur van Omega Pharma - Quick-Step hoeft al die poespas voorafgaand aan de start Je wordt van hot naar her gesleept en je moet veel wachten en rondhangen. niet. „Dat soort dagen zijn nooit erg relaxt. Je wordt van hot naar her gesleept en je moet veel wach ten en rondhangen. Ik weet dat het erbij hoort, maar ik ben altijd blij als het voorbij is. Ik ben hier gekomen om te koersen." De renner uit Blitterswijck zal de Ronde van Italië vooral in dienst moeten rijden van kopman Rigo- berto Uran. De Colombiaanse klimmer werd vorig jaar tweede in het eindklassement. „In princi pe staat alles, dus ook mijn werk, in het teken van Rigoberto. Ik moet hem zo veel mogelijk bij staan in de bergen, als het even kan tot en met de slotklim. Al leen als het verloop van de wed strijd het toelaat, kan ik bijvoor beeld in een overgangsetappe mijn eigen kans gaan om een rit- zege te pakken. Voor de pauze had Jean Paul de Bruijn het vooral in de middenfa se van zijn partij tegen John Tijs- sens moeilijk. Na twaalf beurten leidde de Hulstenaar met 24-10, maar hij had daaraan elf beurten later maar acht punten toege voegd. Daarna nam De Bruijn weer het initiatief en was zeven beurten later als eerste aan de fi nish: 4-0 voor de Zeeuwse titel verdediger. Op de andere tafel verkwanselde Eddy Leppens de kans om de tweestrijd al op de eerste speel dag te beslissen. Toen tegenstan der Gerwin Valentijn met een se rie van tien afstand nam, zakte het gezicht en humeur van Lep pens naar een bedenkelijk niveau. Valentijn won met 28-50 in 19 beurten. Na de pauze hielden Frédéric Caudron en Jef Philipoom gelijke tred tot het einde: 50-50. Met een serie van dertien kwam Caudron terug van een 41-33-achterstand. In de nabeurt maakte hij er vier. Zaterdag is Caudron afwezig we gens verplichtingen in Frankrijk. Biella bij het Santuario de Oropa. Een relatief korte (7 km) pittige klim, waar Pantani in 1999 in de roze leiderstrui een van zijn mooi ste ritzeges in de Giro behaalde. Het was ook de ronde die de ren ner vlak voor het einde moest ver laten vanwege een te hoog hema- tocrietgehalte. De vijftiende etappe voert naar de top van de 19 kilometer lange Montecampione. In 1998 maakte Pantani hier zijn karwei in de Gi ro af. De nieuwe Huawei Ascend G6 Bestel snel op: hollandsnieuwe.nl/pzc VRIJDAG 9 MEI 2014 Buiten aan de muur van het museum blijft Marco Pantani zijn houten be nen rondmalen. foto DPD Paolo Pantani door Robin van der Kloor BELFAST - Nooit eerder stond Wout Poels (26) aan de start van de Giro d'ltalia, die vandaag - in Noord-lerland - begint. „Deze wed strijd stond nog op mijn lijstje, hele maal bovenaan. Ik koers graag in Italië, presteer er vaak goed." Dit jaar werd Poels negende in de Stra- de Bianche, een klassieker door Toscane. Wout Poels SLUISKIL - De driebanders van Dallinga/Frans Bevers hebben zich een redelijke uitgangspositie ver schaft in de heenwedstrijd van de halve finale van de play-offs om het landskampioenschap. De Zeeuws-Vlaamse formatie won gis teravond in Sluiskil met 5-3 van De Distel Biljarts uit Roosendaal, dat met slechts drie spelers mocht aan treden. 275 MB/mtn/sms extra 500 MB HUAWei llwawllfcesww» «SO hollandsnieuwe is trotse partner van de Toppers en daarom hebben we een topaanbieding voor je! De Ascend 66. met 4.5 inch touchscreen, is het nieuwste model van Huawei. Dankzij de 8 megapixel camera met panoramafunctie en 5 megapixel frontcamera deel je de mooiste selfies en foto's. Je krijgt hem nu voor maar €16,- per maand, inclusief 275 MB. belminuten of sms'ies en 500 MB extra! De bezorgkosten zijn €30.- en de aansluitkosten knjg je cadeau. Het totaalvoordeel is ruim €390,-! En als je NU bestelt, maak je ook nog kans op de allerlaatste veldkaarten voor Toppers In Concert 2014!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39