N I I I I I I I J 38 SPORT D'ITALIA Voor velen is Marco Pantani niet meer dan een verslaafde dopingzondaar die is gestorven aan een overdosis cocaïne. Niet in Italië. Daar is hij nog altijd een held. Lotto Belisol komt niet naar Zeeland De Lotto Belisol-wieler- ploeg heeft noodgedwongen moeten afzeggen voor de Ronde van Zeeland Seaports, die op zaterdag 7 juni gereden wordt. De Bel gische ploeg heeft door het wegvallen van Olivier Kai- sen slechts 26 renners in de selectie en kan daardoor geen al te druk programma afwerken. Ook de Glava Tour of Norway (21-25 mei) en de Ronde van Limburg (15 juni) zijn geschrapt. Kerkhove laat zich verrassen Tennisster Lesley Kerkhove is er gisteren niet in ge slaagd de halve finales van de challenger van Tunis te halen. De 22-jarige Zierikzee- se verloor in de Tunesische hoofdstad van Kathinka von Deichmann uit Liechten stein. Het werd 4-6 7-5 6-4. Hoewel de Schouwse gezien de posities op de wereld ranglijst - 256 om 437 - de fa voriet was, liet ze geen beter tennis zien. Ze liet zich liefst negen keer breken. Smulder wint weer met Oranje-jeugd Voetballer Steven Smulder uit 's-Heerenhoek heeft met het Nederlands elftal onder zestien jaar ook het tweede oefenduel met Tsjechië ge wonnen. Na de 2-1-zege van dinsdag volgde donderdag een 2-0-zege. In tegenstel ling tot het eerste duel speel de Smulder nu vanaf de eer ste minuut mee. Dinsdag viel de Zeeuwse Feyenoor- der in. Beide duels werden in Woerden gespeeld. Serooskerke speelt tegen FC Utrecht FC Utrecht doet in de voor bereiding op het nieuwe sei zoen Zeeland aan. De eredi visieclub slaat zijn tenten op in Renesse en speelt op dins dag 15 juli tegen Serooskerke (W). De wedstrijd op sport park Noordhout in Seroos kerke begint om 19.00 uur. Serooskerke speelde twee jaar geleden ook al eens te gen NAC. Na een 0-3-stand halverwege won de Bredase club uiteindelijk met 0-8. Nederlaag voor poolers Roadies Zoals al vaker dit seizoen ga ven de poolbiljarters van Roadhouse Roadies een voorsprong uit handen. Te gen Pool 4 Dummies werd het 2-4. Ook nu kwamen de Middelburgers met 2-0 voor om even later met lege han den te staan. Teamcaptain Rinus Witte: „Het lijkt wel een traditie te worden." Ri nus Witte en Mark van Wijngaarden zorgden elk voor een Middelburgs punt. CESENATICO - Cesenatico is nog al tijd onveranderd trots op Marco Pantani. Alleen de 'buren' op het langs de spoorlijn gelegen cimi- tero comunale Capoluogo klagen in stilte. 'Hier geen fietsen plaat sen' vermeldt het kleine bordje op de strakke, witte muur van de graftombe schuin tegenover die van de tien jaar geleden overle den wielerheld. Het modern vormgegeven bouw sel van de famiglia Pantani is een bedevaartsoord voor wielertoeris ten en fans van de man die als geen ander de flanken van een berg op danste. Hun wieier- schoentjes doen het grind op weg naar het heiligdom knarsen. In de als een kapelletje overkomende tombe staan ze stil bij de bronzen buste van Pantani. 'Voor altijd op de hoogste trede van het podium' staat er in sierlijk uitgehouwen letters op het laatste witmarme ren ereschavotje van 11 Pirata. Te genover de man die in 1998 zowel Giro als Tour won hebben zijn grootouders, de een boven de an der, een laatste rustplaats gevon den. De Italiaanse pracht en praal, ge combineerd met de vele achterge laten wielermemorabilia, laten de meeste bezoekers minutenlang wegdwalen naar ver vervlogen tij den. „Soms wil ik even alleen zijn met mijn zoon, maar keer ik van wege de drukte bij zijn graf toch maar weer om", klaagde moeder Tonina ooit tegen een verslagge ver, die ze maar al te graag te woord stond om het onrecht dat haar is aangedaan nog verder uit te dragen. Geen mooiere verontwaardiging dan die van een Italiaanse Mama. Jarenlang vocht Tonina het on recht aan dat moeder en kind is aangedaan. De tekst bij de ingang van de tombe spreekt wat dat be treft boekdelen. 'Voor Marco Pan tani, een groot kampioen, die het slachtoffer werd van de justitie; een goed en gul man die iedereen altijd vergaf; jij zit voor altijd in ons hart met je glimlach.' Het is niet alleen de hartenkreet van een moeder die haar zoon verloor aan de cocaïne en de mensen die op hem joegen. Heel Italië lijkt nog altijd weg te lopen met de man die voor de rest van de wereld toch vooral het graf in is gegaan als een doping zondaar die ten prooi viel aan zijn eigen verslaving. Tien jaar gele den dood gevonden op een door snee hotelkamertje in Rimini op Valentijnsdag, 14 februari. Een overdosis cocaïne trok hem over de streep. Per ongeluk of moed willig. Moeder Tonina was er ja renlang van overtuigd dat haar Marco is vermoord door de drugs bazen die haar zoon in hun macht hadden. Ze zette de politie aan de daders op te sporen. Vergeefs. Pantani blijft te boek staan als iemand die in alle een zaamheid en depressiviteit zich zelf van het leven heeft beroofd. Het is een drama op zich dat Pao lo en Tonina liever een ander beeld blijven uitdragen. 'Hun' mu seum naast het spoorwegstation van Cesenatico is er een prachtig voorbeeld van. Het Spazio Panta ni ademt heldenverering uit. 'Keer terug in de emotie', is de boodschap die de bezoekers mee krijgen als ze het tot museum om gebouwde spoorweggebouwtje binnentreden. De ware wielerfan komt er dan ook helemaal aan zijn trekken. Pantani's eerste fiets. Alle andere fietsen. Al zijn leiderstruien. Zijn veroverde trofeeën. Zijn jonge ja ren met weelderige bos donkere krullen. Videobeelden van glo rieuze momenten. Plakboeken vol krantenverslagen. Het is alsof zijn leven bestaan heeft uit louter glo rieuze hoogtepunten. Geen herin neringen aan zijn dood of massaal bezochte begrafenis. De donkere kant wordt buitengehouden in het Spazio. Alleen hier en daar sij pelt die door. ee, nee, meneer, alstu blieft", schudt papa Panta ni haast smekend het hoofd als, hem wordt gevraagd of hij er van staat te kijken dat de di rectie van de Giro zijn zoon gaat eren in de komende Ronde van t MIDDELBURG TUNIS WOERDEN SEROOSKERKE MIDDELBURG In Italië krijgt niemand Marco Pantani nog klein door Ad Pertijs De graftombe van de famiglia Pantani is een bedevaartsoord voor wielertoeristen en fans van de man die als geen ander de flanken van een berg op danste, foto DPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38