Hier kun je terecht Kant en kantklossen schilderijen in de Kabaal en Liefde op reis 36 CULTUUR Braakmanboerderij Overal wentelen wieken in Zeeland tijdens de Molendagen. Onder het motto Ontdek je molen worden verhalen verteld. Molens zijn niet al leen een icoon van Nederland, ze maken ook deel uit van onze eco nomische geschiedenis. Immers kwam de molen tot in de 20e eeuw er bij heel veel producten aan te pas; meel, gezaagd hout, ta bak, sterke drank, verf en nog veel meer. dat er niet zwart werd gemalen. Zodra de boot in Zierikzee aanleg de bloes de kapitein twee keer op de scheepshoorn, in plaats van een maal zoals gebruikelijk. Ver volgens werden de wieken op de aanpalende molen Den Haas in een seinstand gezet. Die werd overgenomen op De Hoop in de stad, waarna de mulders op het hele eiland dit voorbeeld volgden. Zodoende was iedereen gewaar schuwd en visten de belastingcon troleurs achter het net. Bij storm moet de molenaar zeil afnemen ('zwichten'), anders draait zijn gemaal te hard, wat tot brand kan leiden. Nam de mole naar op De Koe in Veere zeil af dan werd op de veerboot Kamper- land-Veere dubbel tarief gere kend. Immers was varen bij harde wind gevaarlijker en daar hoort een hoger tarief bij. Op diverse plaatsen in Zeeland vertellen molenaars hun verhaal. Zowel zaterdag als zondag zijn er molens te bezoeken (zie de lijst). De molen was een centraal punt. Alles wat er in het leven te beden ken valt gebeurde er. Bij achteraf gelegen molens werd gelegenheid gegeven. Dat was al zo tijdens het Romeinse Rijk. De slavinnen van molenaars werden tot prostitutie aangezet. Het doet denken aan De Overtoom, voorheen buiten de hoofdstad. Daar moesten schepen via een soortement wip-construc- tie worden overgezet tussen het Amstellandse naar het Delflandse waterpeil. De waterhoogten wa ren namelijk ongelijk. Er kwamen herbergen en ander vertier. Daar ging het van 'Hop Marjanneke, stroop in 't kanneke, laat de pop petjes dansen' en was 'zoete melk met room' voorradig. Met zuivel had het niets van doen, vandaar: 'kindertjes mogen niet jokken'. Vereniging De Hollandse Molen heeft de Nationale Molendagen van zaterdag 9 en zondag 10 mei het mottoOntdek je molen' mee gegeven. Zodoende worden op verschillende plaatsen verhalen verteld over de wiekendragers. En verhalen zijn er te over. Zo deden molens in oorlogstijd dienst voor het verzet. Kwam er een razzia in de polder, dan werden wieken bliksemsnel in een bepaalde stand gezet, zodat onderduikers in het veld een veilig heenkomen konden zoeken. In Estland had den de Russen dat in Tweede We reldoorlog door. Zodoende gaven zij bevel om molens af te breken. Het verhaal gaat dat ergens in Zee land een mulder de wieken in een seinstand zette om een be vriende stroper te waarschuwen dat de veldwachter in aantocht was. Beroemd is het verhaal van de commiezen die in de 19e eeuw vanuit Middelburg naar Schou- wen-Duiveland voeren om daar de gehate belasting op het gemaal te handhaven en erop toe te zien Voorheen draaiden tijdens molen dagen alleen in Zeeuws-Vlaande ren molens op zondag, maar dat gebeurt de laatste jaren ook elders in Zeeland. Zo zal bij voorbeeld de molen van Borssele op zondag draaien. Mogelijk voor het eerst in het driehonderdjarig bestaan van het monument. Bij diverse molens zijn allerhande activiteiten. In Heinkenszand is een complete markt aanwezig bij de molen, terwijl in IJzendijke ra dio-amateurs actief zijn. Verder wordt er op sommige plekken meel gemalen en is het elders smullen van al dan niet zelf gebak ken pannenkoeken. VERENIGING IS OP ZOEK NAAR DE MOL.EN8ESCHERMERS VAN DE TOEKOMST MIDDELBURG - Zeeland zet de ko mende maanden Kant in Beeld. De tentoonstelling over kant en kantklossen wordt 10 mei ge opend en loopt tot 1 november. Deelnemende musea zijn: het His torisch Museum de Bevelanden in Goes, De Schotse Huizen in Veere, het Fruitteeltmuseum in Kapelle en Museum de Meestoof in Sint Annaland. Een reisje langs deze musea geeft een beeld van kant. Dan gaat het over de ontwikkeling van de tech niek, het economisch belang, de diversiteit én de mode. Het is een gezamenlijk initiatief van de Landelijke Organisatie Kant Kunst Nederland (LOKK) en de Stichting Cultureel Erfgoed. Bij sommige musea en in de hand- werkcafés kan ook meegedaan worden aan workshops kantklos sen. Regelmatig zijn er demonstra ties kantklossen. Meer info op: www.zeelandzetkantinbeeld.nl BIERVLIET - In de Braakmanboerde rij van Staatsbosbeheer bij Bier vliet zijn schilderijen te bewonde ren van Marijke Stadhouders uit Terneuzen. Haar werk heeft ver wantschap met de natuur. De Braakmanboerderij is 's zondags geopend vanaf 13.30 uur. Er is ook informatie over het gebied en er zijn vleermuiskasten of nestkast jes te koop. De boerderij ligt aan de Braakmanweg 5 in Biervliet. MIDDELBURG - De succesvolle ope ningsvoorstelling Kabaal en Lief de van het Zeeland Nazomerfesti val 2013 gaat het land in. Het stuk van het theaterproductiehuis Zee- landia wordt in het Amsterdamse Bostheater opgevoerd van 3 tot met 14 juni. Kabaal en Liefde werd vorig jaar uitgevoerd in het park bij Slot Moermond in Renesse. In Kabaal en Liefde viel de muzikantendoch ter Louise en hoge hoveling en majoor Ferdinand voor elkaar. Fer dinand is behalve verliefd ook nog een idealist die zich heftig verzet tegen het opgelegde fat soen van trouwen binnen je eigen klasse. Louise is angstig voor de gevolgen van hun verzet tegen de wereldorde. De regie van deze productie is van Frances Sanders. Kabaal en Liefde is van Friedrich Schiller. De tragedie werd in 1784 voor de eerste keer opgevoerd. ZEEUWS-VLAANDEREN Axel Stadsmolen, za; Cadzand Nooit- gedacht, za/zo; Groenendijk standerd molen, za; Hulst Stadsmolen, pannen koeken en brood bakken expositie zo; IJzendijke De Witte Juffer, pannen koeken bakken, expositie en activitei ten radio-amateurs, za; Kuitaart Vo- gelzicht, pannenkoeken bakken za; Nieuwvliet oude landbouwvoertui gen, za; Schoondijke Hulsters Molen, za; Retranchement za; Sluis De Brak, pannenkoeken bakken, za/zo; Spui Eben Haezer, verhalen vertellen, pre sentatie over malen za; Zuidzande za. WALCHEREN Aagtekerke za; Arnemuiden Nooit Gedacht, za; Biggekerke Molen Bras ser, graan malen, za; Domburg Welte vreden, za; Koudekerke De Lelie, za; Middelburg De Hoop, za; Middel burg De Koning, za; Nieuw- en Sint Joosland Buiten Verwachting, za; Oostkapelle d'Arke za; Oost-Sou burg De Pere, za; Serooskerke De Jonge Johannes, za; Westkapelle De Noorman, za: Zoutelande za. ZUID-BEVELAND Borssele De Hoop en Verwachting, ro- gramma t.g.v. 300-jarig bestaan, za/zo; Goes De Koornbloem, verkoop oude gereedschappen en boeken, za; 's-Gravenpolder De Graanhalm, za; 's-Heer Abtskerke De Poel, expositie, za; Heinkenszand De Vijf Gebroe ders, pannenkoeken bakken, streek producten, boerenmarkt 10.00-16.30 uur, za; Hoedekenskerke De Kouter- molen, za; Kloetinge za; Krabbendij- ke De Rozeboom, za; Kruiningen Oude Molen za; Ovezande De Blaze- kop, za/zo (zo vanaf 13.00 uur); Ril land De Witte Molen, za; Waarde De Hoed, maïs breken voor kippenvoer; Wemeldinge Aeolus, za; Wemeldin- ge De Hoop, za; Wolphaartsdijk za. NOORD-BEVELAND Colijnsplaat Nooit Gedacht, za en zo; Colijnsplaat Oude Molen za; Kortge- ne De Korenbloem za/zo; Wissenker- ke De Onderneming, za; SCHOUWEN-DUIVELAND Brouwershaven Windlust (kleine mo len) za; Burgh-Haamstede De Graan halm, za; Dreischor Aeolus za/zo; Ei kerzee De Lelie, pannenkoeken en brood bakken, fiets-wandeltocht, za; Ellemeet 't Hert/Oostermolen, za; Moriaanshoofd De Zwaan, za; Nieu- werkerk, za; Oosterland za, Zierik- zee Den Haas, za; Zonnemaire De Ko renbloem, pannenkoeken bakken, mo lenvertelling, za. THOLEN Oud-Vossemeer De Jager, za; Poort vliet De Korenaar, za; Scherpenisse De Korenbloem, za; Sint Annaland standerdmolen, za; Sint Annaland De Vier Winden, molen draait, niet te be zoeken; Sint Maartensdijk De Nijver heid, za; Stavenisse open vanaf 13.00 uur za; Tholen De Hoop, za; Tholen De Verwachting, molenmuseum; za. Bron: De Hollandsche Molen Molen vertelt verhaal door Willem Staat UB De nationale Vereniging De Hol landsche Molen richt zich tijdens de Nationale Molendagen nadruk kelijk op de jeugd. De achterliggende gedachte is dat er in de samenleving ook in de toe komst draagvlak moet zijn om de wiekendragers te bewaren. Op veel molens ligt het 'Molen Doe-boekje' klaar. Dat staat vol met molenspelletjes, -puzzeltjes en kleurplaatjes Molens stonden vaak buiten de stad of het dorp. Zodoende had niet iedereen er zicht op en ont stonden wonderlijke verhalen. De vrouw van de molenaar kwam daarin voor als dansende kat. Je kunt zo'n verhaal beluisteren door op de website www.mo- lens.nl te klikken op 'molendagen'. Vereniging de Zeeuwse Molen be hartigt de belangen van de mo lens in onze provincie. Klik voor meer informatie op www.zeeuwse- molens.nl. Wie zich aangetrokken voelt tot het edele vak van molenaar kan in formatie vinden op www.vrijwilli- gemolenaars.nl. Hulsters Molen Schoondijke foto Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36