God dienen is de ware vrijheid ZEELAND 35 p Dus hoe vrij zijn we nog, als we onszelf constant een werkdruk opleggen? Vrijheid is als een wit overhemd: je let even niet op en er zit een vlek op Iedereen is wel op zoek naar vrijheid. We hebben daar echter allemaal wel verschil lende beelden bij. Misschien denken we dat we bij ware vrijheid alles kunnen doen en laten wat we willen, of dat je niks meer moet doen maar dat alles mag. Vrijheid betekent ook voor veel mensen dat er geen afspraken zijn, geen regels, procedures, geboden en ver boden. Hoe dan ook, ik denk dat iedereen wel zo vrij zou willen zijn als een vogel in de lucht. Een vogel die alle kanten op kan en die nergens door wordt beperkt. Voelen wij ons ook altijd als een vogel? Zo vrij zonder beper kingen? Hebben wij de vrijheid al gevonden waarnaar wij op zoek zijn? Ik denk dat veel mensen zich niet vrij voelen. Je bent misschien iemand die alles onder con trole wil hebben, dat controlezucht toch een kenmerk is van jouw leven. Alles moet precies gaan zoals jij wilt, er mag niks anders gaan. Dan ben je niet vrij. Misschien vragen we ons zelf altijd af wat anderen van ons vinden, dat je in je hoofd je altijd afvraagt wat anderen van jou denken. Ben je dan vrij? Misschien hebben we negatieve denkpatronen. 'Ik ben ook niks waard'. Misschien zijn er wel angsten in ons leven of leef jè met leugens. Misschien heb je altijd een oordeel over iemand, dat je maar naar iemand hoeft te kijken en je hebt een oordeel klaar. Ben je dan vrij? Jean Paul Sarte, een van de grootste schrijvers van de twintigste eeuw en filosoof, heeft veel geschreven over het onderwerp vrijheid. Vol gens hem is iedereen vrij, zelfs slaven, omdat mensen altijd een alternatief hebben om voor te kiezen. Slaven hebben zo twee keuzes, hun meester of wel of niet gehoorzamen, ook al volgt dan misschien wel de dood. Is dat ware vrijheid? En vallen de problemen die ik heb beschreven op deze manier weg bij de gedach te van Jean Paul Sarte? Als christen geloof je dat je bent bevrijd van deze dingen. Als christen geloof je dat Chris tus je heeft bevrijd en dat wij nu ook in vrij heid mogen leven. Is dat niet iets heel moois? Juist waardoor de kerk een slecht imago heeft, namelijk de regeltjes en wetten en het alles moeten, voelen christenen zich zo vrij als een vogel. De kerk heeft nu niet echt de naam dat je er vrijheid kunt ervaren. Bijbels gezien is vrijheid echt hét ding van de kerk. Vrijheid is goed voor de mens als het bepaalde ruimte heeft, een afgebakende ruimte. Een vogel is in derdaad heel vrij, zolang hij in de lucht zweeft, maar moet je een vogel eens in het wa ter onderdompelen. Dat gaat niet goed! Vogels zijn gemaakt voor een bepaalde ruim te, om daar helemaal vrij te zijn; de lucht. Vis sen zijn gemaakt om vrij te zijn in water. De vraag die nu naar boven komt is: wat is de plek waar mensen vrijheid kunnen ervaren? Ik denk dat je als mens de meeste vrijheid er vaart in de ruimte waar God je voor heeft ge maakt; de ruimte van de Geest van de Heer, de ruimte waar Jezus ademt en ons leven biedt. Daar ben je vrij, echt vrij! Daar bloeit je leven op. Dus als je de echte vrijheid wilt erva ren, zoek dan die ruimte op en laat je eigen verzonnen vrijheid, de vrijheid zonder regel tjes en wetten achter je. Een kerkvader uit de vijfde eeuw (de bekende Augustinus) ver woordde het heel kort in het latijn: Deo servi- re vera libertas est. God dienen is de ware vrij heid. Ervaar jij dat ook zo? Als mens ervaar je de meeste vrijheid in de ruimte waar God je voor heeft gemaakt VRIJDAG 9 MEI 2014 Elke Mast Martijn Janse I Elke Mast: „We moeten alles er uit halen wat er in zit, dat wordt er ingebakken vanaf je geboorte." foto's Dirk-Jan Cjeltema Naam: Robin Flipse (17) Woonplaats: Wilhelminadorp Klas: vwo 5 School: Calvijn College Goes Robin Flipse l Robin Flipse: „Vrijheid is goed voor de mens als het bepaalde ruimte heeft, een afgebakende ruimte."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35