n Vrijheid schept verplichtingen luisteren ZEELAND 33 roble- 1 jon- jar je ijk. e /an ïde- '1 an- en ïin len i, om- cogel ïiede- om :nd s een ge- Als iedereen altijd kan zeggen en doen wat hij of zij wil, dan wordt het een rotzooitje. Vrij heid schept verplichtingen. Als jij vindt dat je alles kan zeggen wat je wil, moet een ander ook dat recht hebben om te zeggen wat hij wil. Dit kan ru zies veroorzaken en zelfs oorlogen. Vrijheid schept verplichtingen. Het is belangrijk dat je kan zeggen wat je wil, maar je ook te realiseren dat niet altijd al les kan. Vrijheid schept verplichtingen. Geert Wilders heeft laatst wat gezegd over Marokka nen. Veel mensen vonden dit te ver gaan. Het was een racistische opmerking en mensen voelden zich gediscrimineerd. Toch kunnen we in Nederland spre ken van vrijheid van meningsuiting. Je mag niet ach tervolgd worden door je mening uit te spreken, maar in sommige gevallen komt dit niet helemaal goed over op de bevolking. Dit merken we bijvoorbeeld aan extreme reacties zoals de moord op Pim Fortuyn. Uitspraken die mensen beledigen of kwetsen, kun nen ernstige gevolgen hebben. Je kan dus niet alles zeggen wat in je opkomt. Vrijheid schept verplichtin gen. Kan ik kiezen of ik naar school ga? Nee. Kan ik kiezen of ik mijn huiswerk maak? Ja, maar dan krijg ik wel strafwerk. Kan ik zomaar te laat komen voor school? Ja, maar dan moet ik nakomen. Keuzes heb ben consequenties. Ik ga naar school voor mijn toe komst. Ik doe het voor mezelf. Je moet wat doen om wat goeds terug te krijgen. Nederland is een vrij land maar je hebt wel verplichtingen. Je mag bijvoorbeeld geen alcohol drinken en kopen onder de 18 jaar. Je moet je houden aan de snelheidslimiet. Je moet naar school tot je achttiende. Die verplichtingen blijf je al tijd hebben al is Nederland een vrij land. Zonder alle regels en wetten zou het hier een chaos zijn. Vrijheid schept verplichtingen. In Nederland kan je van vrijheid spreken. We heb ben geen oorlog, we kunnen voor onze mening uitko men, wonen waar we willen, en doen wat we willen. Misschien wel juist door allerlei verplichtingen kun nen we vrij zijn. Veel mensen denken dat verplichtin gen juist niets met de vrijheid te maken hebben. Ik denk daar anders over. Verplichtingen hebben we no dig om in vrijheid te kunnen leven. Jood te zijn, die was er simpelweg niet. Niet in die tijd. Ze zijn geschokt, wanneer ze de verhalen horen over hoeveel men sen gestorven zijn in het verzet. Dan lijken ze er om te geven. Dan realiseren ze, dat het niet een ver haal was wat gebeurde. Maar al het andere lijkt als een verhaal voor hen. Wanneer ze lezen over een meis je, dat in een spel werd gegooid, en eindigde als een verzetsheld, lijkt het maar een verhaal voor hen. Ze realiseren zich niet dat ze vocht voor de vrijheid van haar vrienden en familie. Het is maar een verhaal. Wanneer ze televisie kijken, en een serie zien over een man in een blauwe doos, reizend door het universum, om mensen te be vrijden van hun problemen, dan zeggen ze dat hij een held is. Ze realiseren zich niet dat de man niet vrij van zichzelf is. Hij is al leen. Maar het is maar een ver haal. Wanneer ze horen over oor log in een land, waar duizenden mensen de dood vonden, omdat ze vrij wilden zijn.Het lijkt ver weg. Het lijkt een verhaal. Maar het is niet zomaar een ver haal. Het is echt. Alleen, er zijn niet veel mensen die dat begrij pen. Ik kijk op. Mijn godsdienstleraar is gestopt met praten. Een meisje staat op, en zingt een lied over oorlog en pijn. Iedereen is stil. Iedereen lijkt te luisteren. Ik sluit mijn ogen even. Mensen willen niet horen. Maar één ding is duidelijk: Je kunt ze laten luisteren. zich reilig eid? m tas- r zo- it t be- .'De tem- ?t al- issen ar /rij- is. pes- dat oeft it ze kt inde- tdan VRIJDAG 9 MEI 2014 Naam: Lian Storm (14) Woonplaats: Kortgene Klas: vwo 2 School: Pontes Goese Lyceum Goes I Monica Dieleman: „Het lijkt ver weg. Het lijkt een verhaal. Maar het is niet zomaar een verhaal. Het is echt." Lian Storm: „Nederland is een vrij land maar je hebt wel verplichtin gen." foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33