Verdwenen grandeur Philadelphia haakt af bij Plaatwerkerij jk 30 WALCHEREN Demmers tekent voor kinderpardon TEMA motive Barcodes Orionis Walcheren plaatst weer mensen in de sociale werkvoorziening nu meer duidelijk wordt over het beschikbare geld. m III III in i Horeca op Walcheren Als je in de Krantenbank Zeeland zoekt op de woordencombinatie 'grandeur' 'hotels' stuit je op oude artikelen uit de PZC, waarin exploitanten van de ze tijd enigszins weemoedig te rugblikken op de pracht en praal van de belle époque, het gouden tijdperk voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, tussen 1870 en 1914. Maar pas als je foto's van de hotels en logementen aan het begin van de twintigste eeuw vergelijkt met beelden van nu, be sef je hoe weinig majesteitelijk, deftig en imponerend veel hotels tegenwoordig nog zijn. Niets illustreert die verdwenen grootsheid zo mooi als het artikel dat collega Joke Vantricht deze maand uitlichtte op Vlissingen Dronk, over Grand Hotel des Bains, dat tussen 1886 en 1924 was gevestigd aan Boulevard Evertsen in Vlissingen. Dat hotel straalt op de oude foto's het soort grandeur uit dat ook bijna 130 jaar later niet zou misstaan aan de Boulevard. De omgeving van het hotel was toen wel anders dan nu. In de Vlissingse Courant van 18 juni 1936 schrijft men: „Dat de ge meente er trots op was dat dit ho tel te Vlissingen werd gebouwd moge blijken uit het feit dat op 26 juni 1886 last was gegeven dat van de toren en alle openbare gebou wen gevlagd moest worden. Het hotel stond er nu betrekkelijk nog geheel in de duinen. Er moest nu echter meer gebeuren, want al leen met dit hotel zou Vlissingen nog geen badplaats worden die voldoende bekendheid zou kun nen verwerven. Er moest een pro menade of boulevard komen met zomerhuizen enz." Dat het hotel bovenop de duinen werd gebouwd roept de vergelij king op met het Badpaviljoen en het Strandhotel die in dezelfde pe riode Domburg allure gaven. De beschreven trots is veelzeggend. Kustgemeenten wilden zich graag ontwikkelen tot aantrekke lijke badplaatsen en slaagden daar ook in. Toen de zaak in 1923 fail liet ging en werd opgekocht door Stoomvaart Maatschappij Zeeland werd de naam veranderd in Bri tannia. Dat de belle époque voor bij was stond een streven naar nog meer grandeur blijkbaar niet in de weg. Nogmaals uit de Vlis singse Courant: „Vanaf die tijd mogen we rustig spreken van een goede exploitatie in het belang van het vreemdelingenverkeer al hier. Deze maatschappij heeft moeite noch geld ontzien om het verblijf voor de gasten in het ho tel zo aangenaam mogelijk te ma ken. Allereerst werd een begin ge maakt met het bouwen van een uitbouw in het middengedeelte van het gebouw, waar de gasten een aardig zitje werd geboden om zowel op zee als op de Boulevard te zien. Spoedig bleek dat er op verschillende tijdstippen ruimte tekort was om de vele gasten te herbergen, zodat besloten werd de dakverdieping in te richten met logeerkamers. Dit alles was nog blijkbaar niet goed genoeg, want kort nadien werd overge gaan tot het uitbreiden van de eet zaal, terwijl ook de concertzaal en het toneel de nodige verbouwin gen ondergingen, terwijl voorts besloten werd tot verbouwing van een zaal tot bar. Dat de aanwe zigheid van deze bar door de gas ten op prijs wordt gesteld is me nigmaal gebleken." VLISSINGEN - Een jaar lang konden mensen die aangepast werk nodig hadden, niet doorstromen naar de sociale werkvoorziening. Nu kan dat weer wel: Orionis Walcheren heeft de stop op de doorstroming opgeheven. Orionis stopte vorig jaar met het plaatsen van mensen in het eigen werkbedrijf en met het detache ren van mensen bij andere bedrij ven via de sociale werkvoorzie ning. Reden was de onduidelijk heid over geld. Vanaf januari 2015 geldt de Partici patiewet. Orionis wist nog niet hoeveel geld er zou zijn voor het betalen van mensen in de werk voorziening. „Maar als we al wel mensen zouden plaatsen, zouden VLISSINGEN - Burgemeester Letty Demmers van Vlissingen zet haar handtekening onder de petitie voor een ruimer kinderpardon. Dat wilde ze eigenlijk al doen, maar om wat sterker te staan, vroeg ze gisteravond steun van de gemeenteraad. Die kreeg ze van bijna alle fracties, met uitzonde ring van Progressief Onderne mend Vlissingen (POV), die vindt dat de gemeente zich niet moet bemoeien met rijksbeleid. Het is bij de gemeente trouwens niet bekend of er kinderen in Vlis singen wonen die dreigen te wor den uitgezet omdat ze buiten de regeling vallen, zei Demmers. Ook de WD - de partij van staats secretaris Fred Teeven - en de PvdA - die landelijk het coalitieak koord steunt - in de gemeente raad vonden dat Demmers haar handtekening moet zetten. „Dat zal ik dan vanavond nog doen", zei de burgemeester. ze na 1 januari wel hun rechten behouden. We konden niet over zien wat daarvan de financiële ge volgen zouden zijn", verklaart woordvoerster Marcia Wielema- ker van Orionis Walcheren. „Daar om heeft het bestuur in 2013 be sloten de wachtlijst te bevriezen. Er werden geen nieuwe mensen meer toegelaten." Iedereen die zich tot nu toe aan meldde voor de sociale werkvoor ziening, kwam op die wachtlijst. Er gingen ook mensen vanaf, om dat ze niet meer in de werkvoor ziening wilden komen, of om an dere redenen. Op die wachtlijst staan nu 73 mensen. Zekerheid over het beschikbare geld vanaf 1 januari is er nog steeds niet, zegt Wielemaker. „Maar we weten nu wel dat het budget wordt afgestemd op het werkelijke aantal mensen dat we dan in de werkvoorziening heb ben. Bovendien kunnen dit jaar nog mensen uitstromen naar re gulier werk. Dat geeft ruimte om weer mensen te plaatsen." Orionis kan nog niet zeggen voor hoeveel mensen op korte termijn een baan beschikbaar is in het ei gen werkbedrijf of via detache ring bij andere bedrijven. Ge hoopt wordt dat 'een deel' van de wachtlijst nog dit jaar kan wor den weggewerkt. Op dit moment zijn 850 Walche- naren actief via de sociale werk voorziening. Van hen werken er 450 in het werkbedrijf van Orio nis Walcheren. Zij hebben banen op afdelingen als montage, verpak king, metaalbewerking, elektroni ca en mailing. In de buitenploeg van Orionis Walcheren werken 180 mensen. Zij zijn actief in het groenbedrijf, wijkteams en het op knappen van duinovergangen. Via detachering zijn nog eens 300 mensen aan het werk bij commer ciële bedrijven. Dat heeft de Vlissingse wethou der Lambert Prevoo (PSR) giste ren aan de gemeenteraad verteld. Philadelphia Zorg zou samen met de Stichting Werkt voor Ouderen de oude Scheldeloods verbouwen. De stichting Werkt voor Ouderen zou nu onderzoeken op welke ma nier het mogelijk is om de plaat werkerij alleen te verbouwen. „Er wordt onderzocht of het mogelijk is om die vrijvallende ruimte op te vullen met zorgwoningen", zei Prevoo. Ook voor het zorghotel dat in het complex moest komen, is nog geen investeerder gevonden. Ook die ruimte in het pand wordt ver vangen door woningen. Dat zou betekenen dat er straks 85 wonin gen komen voor mensen die zwa re zorg nodig hebben en vijftig tot zestig zorgwoningen, voor mensen die minder zorgbehoe vend zijn. Door die extra wonin gen is er ook een stalling of een garage onder het gebouw nodig. Door die ontwikkelingen, moet ook het uiterlijk van het plan wor den aangepast en daarom moet de planologische procedure over nieuw worden gedaan. Met bewoners van de Wagenaar- straat pal naast de plaatwerkerij is inmiddels overleg gaande. Die zijn geschrokken van de hoge ge vel die pal voor hun deur zal wor den gebouwd. Het nieuwe plan wordt ook met hen besproken, zei Prevoo gisteren. De aanpassing van de plannen zorgt volgens de wethouder voor twee maanden vertraging. De verbouwing zou in november 2014 kunnen begin nen. TEMA ii door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Weer kans op baan in werkvoorziening http://vlissingendronk. rd/wiki/G ra nd_ Hotel des Bains door Maurits Sep Vervaet Biervliet lltfftVMt .«fCtlMMMfN'WM.I'IMMTtBIJM 0115-481710 Vervaet Steenbergen Vervaet Van Weele Wolphaartsdijk info@vervaet.nl X125 0167-563800 0113-581751 Edge X-tra maaidek Briggs Stratton V-Twin motor Standaard geïntegreerde bumper Van: 1U4WXJ (ind. BTW) Voor: 2999,00 (ind. BTW)* door Nadia Berkelder R47V Variabele rijsnelheid 47 cm maaibreedte Briggs Stratton ready startmotor Van: £-1229^X7 (ind. BTW) Voor: 949.00 (ind. BTW)* door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Philadelphia Zorg is af gehaakt als partner in de ontwikke ling van de zware plaatwerkerij op het Scheldeterrein in Vlissingen. Bel of kom langs voor een demonstratie en laat u overtuigen. Of kijk voor de scherpste prijs op: wvm.johndeeretuinmachines.nl AGIN TIMMERMANS GERECHTSDEURWAARDERS op 1 mei 2014 heeft deurnaarder E.M. Verstraten te GOES op verzoek van PETER VAN MALLAND, tandarts, gevestigd te VLISSINGEN, te dezer zake woonplaats kiezende te GOES aan de Vlasmarkt 6, ten kantoren van AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders bij exploot aan de heer JAN FREDERIK AALDIJK, geboren 18 november 1947, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in of buiten Nederland, betekend, het proces-verbaal van 24 april 2014 houdende executoriaal beslag onder een derde. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot wenden tot: AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders Vlasmarkt 6 4461 CW GOES Tel. 0113-246333 Ref: G45611 Universeel Autobedrijl SAAB specialist Zeelanc iRersooriiij k#l »Bë ta5 I b aa rjfl IjK wa I i telt www. automotive

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30