Ondernemers voorzien minder omzet en banen Dizzieni Dizzieni Social Songfestival WESTERSCHELDE 26 ZEELAND Controlekamer aangepast voor Sluiskiltunnel 66 66 Directeur Eddy Bruyninckx van 66 Fractievoorzitter Johan Robesin van de Partij voor Zeeland (27-09-2012): "Het Zeeuws provinciebestuur moet alles uit de kast halen om een mogelijke vierde verdieping van de Westerschelde tegen te houden. Een volgende verdieping houdt tevens in dat er nog meer aangrenzende polders moeten worden opgeofferd voor natuurcompensatie van het economisch belang. Dan begint dat hele gedoe weer opnieuw. Dat valt absoluut niet meer te verkopen in Zeeland." Geld Oranje Fonds Op een congres in Antwerpen is de eerste aanzet gegeven voor een langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium, tot 2050. Over 3 dagen vindt u meer over boeken in uw dagblad vrijdag De laatste tijd wordt er steeds vaker en luidruchtiger getwij feld aan de zegenin gen van de social media. Door al die online platformen met User Generated Content zou de hedendaagse mens uitsluitend nog oppervlakkige contacten aanknopen. Alleen nog maar poezenvideo's en stompzinnige selfies uitwisselen in plaats van diepzinnige gedachten over hoe een betere wereld gereali seerd kan worden. Dat nie mand meer een gesprek voert, men alleen nog maar likes dis tribueert. Dat het een schrijnen de uitzondering is geworden om elkaar IRL (it-taal voor In Real Life) in de ogen te kijken. Ook ik moet toegeven dat ik me schuldig maak aan bovenge noemde verschijnselen. De communicatie tussen mij en mijn broertje beperkt zich meestal tussen het liken van eikaars foto's en statussen. Als ik heb gezien dat mijn moeder op Facebook is geweest, neem ik vaak niet meer de moeite haar te bellen om eens ouder wets gezellig te kleppen. Tot mijn schande merk ik dat de band met mijn Facebookloze va der minder innig is dan in het pre-Facebookti j dperk. Maar deze week kwam ik erach ter dat social media ook een wa re verrijking kunnen beteke nen. Normaal gesproken ben ik am per geïnteresseerd in het Song festival. Dit jaar trad hier een heuse kentering in op. Ik heb namelijk een behoorlijk groot aantal schrijvers, dichters en an derszins literair verantwoorde personen als Facebookvrien- den. Meestal putten ze zich slechts uit in schaamteloze zelf- promotie of kritiek op grote boekenketens. Maar op dinsdagavond gebeur de er iets bijzonders: gezamen lijk leverden mijn literaire Face- bookvrienden een lopend com mentaar op het Songfestival. Een commentaar dat niet plat of kwetsend was (zoals zo vaak op social media), maar grappig en gevat, met oog voor detail. Ineens werd de werkelijkheid in een verrassend licht ge plaatst én werd een groepje anonieme Vrienden' getransfor meerd tot levensechte persoon lijkheden, tot soulmates. MIDDELBURG - Zeeuwse onderne mers verwachten in het eerste kwartaal van dit jaar minder omzet te hebben gedraaid dan in het staartje van 2013. Ook hebben ze banen moeten schrappen. Hoewel Nederland officieel uit de recessie is en de economie weer voorzichtig groeit, zijn de Zeeuw se ondernemers gemiddeld min der optimistisch dan collega's in Brabant en Zuid-Holland, blijkt uit de Conjunctuurenquête van de Kamer van Koophandel over de eerste drie maanden van dit jaar. Het aantal ondernemers dat de omzet ziet groeien, is gedaald en de groep ondernemers die een omzetdaling voorziet, is toegeno men. Per saldo leidt dat tot een voorspelde omzetdaling van 11,3 procent ten opzichte van het vier de kwartaal van 2013. Het is wel zo dat het eerste kwartaal in on dernemersland meestal niet de beste periode is. De economische opleving in Ne derland gaat niet gepaard met ba nengroei. Sterker nog, in 2014 wordt een verdere daling van de werkgelegenheid voorspeld. Pas volgend jaar zal de arbeidsmarkt Het aantal ondernemers dat omzetdaling en banenkrimp verwacht, is gegroeid in het eerste kwartaal van dit jaar. zich herstellen. Die trend is terug te zien in de cijfers van de Kamer van Koophandel. Over het eerste kwartaal verwachtte bijna een kwart van de Zeeuwse onderne mers het mes in het personeelsbe stand te moeten zetten. Slechts 7,3 procent voorzag banengroei. Al met al ziet de ontwikkeling van de werkgelegenheid er min der florissant uit dan eind vorig jaar (-16,4 procent). Het pessimisme is vooral te vin den in het midden- en kleinbe drijf, hoewel in sommige secto ren zoals de agrofood een positief geluid valt te beluisteren. De industrie ziet het een stuk zon niger in. De (petro)chemie, nog wel steeds geplaagd door hoge energielasten, verwacht meer or ders te ontvangen, het dubbele aantal van collega's elders uit het land, blijkt uit de laatste stem mingsbarometer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook de verkoopprijzen ontwikke len zich goed, als ook de werkgele genheid in de industrie. Het is nog afwachten welke invloed de sluiting van tabaksfabrikant Phi lip Morris in Bergen op Zoom la ter dit jaar heeft op werkgelegen heidscijfers. Bij Philip Morris wer ken zo'n 300 Zeeuwen. Aangezien Zeeland voor een be langrijk deel afhankelijk is van de export (industrie en agrofood do mineren daarin), zijn deze trend - cijfers gunstig. Niet voor niets is Zeeland in de enquête van de han delskamer de enige provincie waar de investeringen in het eer ste kwartaal toenemen. ANTWERPEN - Zelfverzekerd maakt Antwerpen zich op voor een nieu we discussie over de toekomst van de Westerschelde. De toegan kelijkheid van de haven wordt niet langer gekoppeld aan natuur- herstel en veiligheid. De Antwerp se havenschepen Marc Van Peel liet daarover donderdag geen en kele twijfel bestaan tijdens het Scheldecongres in zijn stad, dat een opmaat moet vormen voor een nieuwe, tot 2050 reikende lan getermijnvisie voor het Schel de-estuarium. De gedecideerdheid van Van Peel heeft twee redenen. Het is hem allerminst bevallen dat toeganke lijkheid, veiligheid en natuur de afgelopen jaren in onderling ver band zijn bezien. „Deze Heilige Drievuldigheid", smaalde hij, „heeft alleen maar tot getalm, ge ruzie en miserie geleid." De twee de reden is dat de Antwerpse ha ven het zo goed doet. Waar in Rot terdam de overslag stagneert, ko ketteert Antwerpen met groei. Daarmee wordt aanhangers van de opvatting dat havens liefst zo dicht mogelijk bij zee moeten lig gen, de mond gesnoerd. Reders zien er geen been in met hun gro te containerschepen door de boch tige Westerschelde te slalommen. Van Peel: „Logisch. Schepen va ren naar waar lading is." En die is er in Antwerpen en haar achter land in overvloed. „Er gaat even veel vracht in als uit. Dat bete kent dat schepen even vol vertrek- ken als ze aankomen. Dat ziet een reder graag." Zo graag dat de drie grootste rederijen (Maersk, MSC en CMA-CGM) hebben besloten vaker naar Antwerpen te komen. En dat ziet - op zijn beurt - een havenschepen graag. Het is wat die Heilige Drievuldig heid betreft volgens Van Peel nog op het nippertje goed gekomen. De ontpoldering van de Hedwige- polder ('een nadrukkelijke wens van Nederland, niet van ons') laat weliswaar nog even op zich wach ten, maar de eveneens vertraagde verdiepingswerken waren eind 2010 net op tijd voltooid. Kort daarop kwamen nieuwe genera ties containerschepen in de vaart en die konden dankzij de aange paste vaargeul in Antwerpen ko men. Van Peel: „Anders waren we als haven weggezakt." Klare taal. De meeste deelnemers aan het Scheldecongres lieten zich voorzichtiger uit Over scena rio's die als basis voor een nieuwe langetermijnvisie kunnen dienen en met welke bandbreedte reke ning moet worden gehouden voor ontwikkelingen op het ge bied van het klimaat, de verande ringen in het geulen- en platenpa- troon in de Westerschelde, de maat van containerschepen en de routes die reders en verladers in 2050 voor hun goederen zullen hebben gekozen. En dat alles in de wetenschap dat natuurlijkheid en veiligheid toch op een of ande re manier weer met elkaar in evenwicht moeten worden ge bracht. BORSSELE - De controlekamer van de Westerscheldetunnel is volle dig vernieuwd. Bij de modernise ring van de centrale is gelijk reke ning gehouden met de bediening van de Sluiskiltunnel, die er vanaf de zomer 2015 bij komt. De controlekamer is onderge bracht in het kantoorgebouw op het tolplein bij Borssele. De reno vatie heeft vier maanden in be slag genomen. Tijdens die perio de werd het verkeer door de tun nel in de gaten gehouden vanuit het bijgebouw aan de Zeeuws-Vlaamse inrit. De appara tuur was verouderd en steeds moeilijker te onderhouden. MIDDELBURG - Het Oranje Fonds heeft in 2013 477.009 euro uitge keerd aan 162 sociale initiatieven in Zeeland. Toppers waren een volkstuincomplex in Arnemuiden 10.000) en de Kledingbank Schouwen-Duiveland 5000). Het nooit meer slapen kan nu echt beginnen Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende Antwerpen wil verder met Schelde door Ben Jansen K$k nu vast op tfizzie.ni en schrijf zelf een recensw van uw favoriete boek De mooesse boeken ontdek je samen Commissaris van de koningin Karla Peijs naar aanleiding van een op 15-06-2007 door de Staten unaniem aangenomen motie van GroenLinks: "Een vierde verdieping komt er niet Over mijn lijk." De motie werd in 2011 (op initiatief van D66) en 2012 (Partij van Zeeland) nog eens opnieuw bekrachtigd. Collegeprogramma (WD, PvdA, CDA SGP) 2011-2015 provincie Zeeland Het college is tegen een vierde verdieping van de Wester - schelde, maar staat niet afwijzend tegenover kleine aanpassingen om de toegankelijkheid van de havens in Vlissingen te verbeteren. In overleg met Zeeland Seaports, zal de provincie deze eventuele aanpassingen te zijner tijd beoordelen op noodzaak en wenselijkheid. het Havenbedrijf Antwerpen hekelde op de Scheldeconferentie in september 2011 het gebruik van termen als 'de tweede en de derde verdieping. „Stop daarmee. Het gaat misschien wel over de zevendertigste aanpassing van de vaarweg. Maar ja, vroeger ging dat anders. Toen werd iedere aanpassing met veel gezond verstand, in goed ambtelijk overleg - en overigens óók na degelijk onderzoek - goedgekeurd en uitgevoerd. In 1984 kwam de kentering. Alles werd anders en wij werden een speelbal, het onderwerp van eindeloos getouwtrek. De Scheldeverdragen en de Maasverdragen werden gekoppeld. Met alle gevolgen van dien." W.F. Hermans De mooêste boeken ontdek je samen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26