1.000 Moderne consument is door internet zijn eigen reisagent ECONOMIE 17 Volgens De Nederlandsche Bank maakt gebrek aan toezicht de bitcoin risicovol. De virtuele munt wordt weinig gebruikt. KOERSVERLOOP BITCOIN AMSTERDAM - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft gisteren in niet mis te verstane bewoordingen de betrouwbaarheid van de bitcoin ter discussie gesteld. Virtuele valu ta als de bitcoin zijn volgens de centrale bank geen 'bruikbaar al ternatief voor 'normaal' geld. Par tijen in de bitcoinmarkt bieden consumenten te weinig bescher ming. Die lopen namelijk veel risi co's bij het gebruik van bitcoins, aldus DNB. De bitcoin is van alle digitale munten de bekendste. Hij kan ge bruikt worden om online spullen te betalen. Ook gebruiken sommi ge beleggers de virtuele munt als investering. De bitcoin is geba seerd op een wiskundig systeem dat er voor moet zorgen dat er met de bitcoins niet gefraudeerd kan worden. In de paar jaar dat de munt be staat heeft hij al veel media-aan dacht getrokken. Die aandacht ver tekent volgens DNB de populari teit van de bitcoin. 'Het gebruik van de munt is nog zeer klein schalig. Wereldwijd hebben het afgelopen jaar ruwweg 65.000 transacties per dag plaatsgevon den, waarvan minder dan 1.000 per dag in Nederland. Ter vergelij king: in Nederland doen we dage lijks ruim 16 miljoen betalingen in euro's'. Naast het feit dat de bitcoin maar beperkt wordt ingezet, kleven er ook grote veiligheidsrisico's aan, stelt de centrale bank. Refererend aan de geruchtmakende roof van 650.000 bitcoins bij handelsplat form Mt. Gox, eerder dit jaar, stelt DNB dat er geen partij is die erop toeziet dat de bitcoins op een veili ge manier opgeslagen worden. Ook is er geen stelsel dat er voor zorgt dat mensen hun geld terug krijgen als er iets mis gaat bij een van de marktpartijen. In het 'nor male' financiële stelsel zijn deposi to's tot 100.000 euro gegaran deerd. Eind vorig jaar liet DNB in een persbericht al weten dat virtuele valuta's buiten de Wet op het fi nancieel toezicht vallen. DNB houdt zodoende geen toezicht op virtuele valuta's en op onderne mingen die er in handelen. De Nederlandsche Bank staat in ternationaal gezien niet alleen in de kritiek op virtuele munten. De Europese Centrale Bank waar schuwde al eerder voor de geva ren van de bitcoin, net als de cen trale banken van China, Rusland, en Maleisië. Janet Yellen, topvrouw van de Amerikaanse Fed, liet twee maan den terug weten dat zij zich voor lopig niet met de digitale munt 741,4 2 2013 2014 250 11111 1 1 1 1 TT 1 r 1 1 s bemoeit. „Ik denk dat het belang rijk is om te beseffen dat het hier gaat om een betalingsinnovatie die volledig buiten de bankenin- dustrie om gaat", zei ze in reactie op kritische vragen uit de Senaat. „Het is niet makkelijk om de bit coin te reguleren, omdat er geen centrale partij achter zit." Juist dat is volgens veel bitcoinge- bruikers het grote voordeel van de munt. Betalingen kunnen zon der tussenkomst van banken wor den gedaan, en er is geen centrale bank die de waarde van de koers kan beïnvloeden door bijvoor beeld nieuw geld bij te drukken. Een flink deel van de bitcoincom- munity reageert mede daarom nog al schamper op het standpunt van de Nederlandsche Bank. In veel reacties op internetfora wordt ver wezen naar problemen met ban ken en de euro. Ook vinden ge bruikers het onterecht dat beveili gingsproblemen als argument worden gebruikt om de bitcoin aan te vallen. Fraude met credit cards en internetbankieren zeg gen ook niets over de kracht of zwakte van de euro, is hun rede natie. Anderen stellen dat DNB wel de gelijk een punt heeft, en dat de bitcoin nog een lange weg te gaan heeft naar volwassenheid. BITCOIN De reisbureauketens D-reizen en VakantieXperts gaan voortaan sa men verder onder de vlag van de Duitse reisgigant Raiffeisen Tou- ristik Group. Ook de overgeno men reisbureaus van Globe en Thomas Cook gaan mee in de nieuwe onderneming D-RT Groep in Hoofddorp. De combina tie is met in totaal 500 reisvestig- ingen en een jaaromzet van 700 miljoen euro in een klap marktlei der in Nederland. Nederland telt 1.056 bij brancheorganisatie ANVR aangesloten reisbureau's. D-reizen-topman Will van den Hoogen (63) wordt de bestuurs voorzitter van de nieuwe onderne ming. De eigenaar van D-reizen (familie Dirk van den Broek) blijft na de fusie aandeelhouder, maar zal zich niet meer bemoeien met het beleid van het bedrijf. De reisbranche zit in zwaar weer. Touroperator Oad ging september vorig jaar failliet, waardoor 1.750 Oad-medewerkers hun baan ver loren. De eigenaren van Oad ga ven de schuld aan de crisis. Veel belangrijker is de veranderde be hoefte van de moderne reiziger. Traditionele reisbedrijven voelen de concurrentie van online aan bieders als Vliegwinkel, Cheap- Tickets en BudgetAir. Ook 'social travel' pikt klanten weg: via eigen sociale netwerken en websites met insidertips, zoals TripAdvisor, stellen jonge reizi gers hun eigen reis samen. Daar D-reizen en VakantieXperts zijn na de fusie met een jaar omzet van 700 miljoen euro in één klap marktleider komt geen traditioneel reisbureau meer aan te pas. Via het populaire AirBnB, een online marktplaats voor particuliere kamerverhuur, zijn de 'oude' bureaus te omzei len. Ook de app Uber die particu liere taxiritten regelt, stimuleert het eigen initiatief van reizigers. Ruim 15 procent van geboekte bui tenlandse vakanties loopt inmid dels via online aanbieders. En dat percentage groeit snel. Wat jonge reizigers voor zichzelf kunnen zoeken en boeken, doen ze ook steeds vaker voor hun ouders, ooms en tantes en grootouders. De moderne reiziger baseert zich op beoordelingen van online auto riteiten en experts en boekt zijn vakantie online. Ook op het vlieg veld hebben zij nauwelijks per soonlijk contact (nodig): reispapie- ren worden digitaal toegestuurd, zelfs inchecken gaat digitaal. D-reizen en VakantieXperts zoe ken naar nieuwe manieren om het persoonlijk contact van het traditionele reisbureau te combi neren met de snelheid van inter net. D-reizen begon vorig jaar met de persoonlijke reisassistent die via de website en een app be naderd kan worden. VakantieX perts introduceerde Vakantie- Match: wie online een koffer vult, wordt even later gebeld door een medewerker van het reisbureau die op zoek gaat naar een passen de vakantie. Zij hopen hiermee de doelgroep te vangen die nu blijft hangen tussen reisbureau en website. VRIJDAG 9 MEI 2014 DNB kraakt potentie van bitcoin door Sander van Mersbergen Per dag wordt in Nederland minder dan 1.000 keer met bitcoins betaald, stelt De Nederlandsche Bank. Ter ver gelijking: met euro's vinden dagelijks 16 miljoen betalingen plaats. Volgens De Nederlandsche Bank vormt de sterk schommelende koers van de bitcoin een groot risico. Daardoor kunnen consumenten snel geld verdienen aan de munt, maar kunnen ze hun geld ook snel kwijtraken. 11 apr. 2014 200 150 100 jan febr mrt apr mei juni juli aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei infographic DPd I beeld Gettylmage I bron bitcoincharts.com Bitcoin is een vorm van elektro nisch geld, geïntroduceerd in 2009 door een nog steeds anonieme groep. Er is geen centrale autoriteit die de munten uitgeeft Internetters kunnen zelf bitcoins creëren door met hun computer wiskundige co des te kraken. Ook kunnen ze normaal geld voor bitcoins inwisselen op online han delsplatformen. Handel in bitcoins is niet verbo den, maar valt wel buiten het regu liere toezicht. ACHTERGROND REISBRANCHE door Mo Prins HOOFDDORP - Met het samengaan van D-reizen en VakantieXperts is gisteren in één klap de grootste reisorganisatie van Nederland ont staan. Alleen heel grote bedrijven kunnen nog overleven, is de ge dachte. Online is iedereen zijn ei gen reisbureautje; zoeken en boe ken gaat snel en last-minute.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17