Poetin wil uitstel van 6t1 axt^ stemming St6111 ANC VOO F autonomie Jacob Zuma vrijwel zeker li Lewinsky: 'Clinton gebruikte mij' De EU-oplader: minder "J33 kv 8 BUITENLAND T VERKIEZINGEN ZUID-AFRIKA Eerste kiezers staan al uren in de rij bij stemlokalen. Het land kent pas sinds 20 jaar algemeen stemrecht. De pro-Russische Oekraïners wil len het referendum komende zon dag houden. Poetin liet ook we ten dat de presidentsverkiezingen in Oekraïne op 25 mei 'een stap in de goede richting' zijn. Hij tekende daarbij ook aan dat ze niets zullen oplossen, tenzij voor alle burgers in Oekraïne duidelijk is hoe hun rechten worden be schermd. OVSE-hoofd Didier Burkhalter maakte bekend dat zijn organisa tie op korte termijn met een voor stel voor een 'routekaart' komt voor een oplossing van de crisis. De routekaart wordt voorgelegd aan de VS, Rusland, Oekraïne en de EU. Die partijen maakten in april in Genève afspraken over een oplossing, maar die werden niet nageleefd. De Russische president eiste op nieuw dat de operatie tegen sepa ratisten in het oosten van Oekraï ne ophoudt. Volgens Poetin is een 'rechtstreekse dialoog' tussen de regering in Kiev en de regio's in het zuidoosten van Oekraïne een belangrijke voorwaarde voor het oplossen van de crisis. De Russische troepen hebben zich volgens het Kremlin terugge trokken van de grens met het buurland. Poetin: „We hebben steeds te horen gekregen dat onze troepen bij de grens tot grote zor gen leiden. We hebben ze terugge trokken. Vandaag zijn ze niet bij de grens, maar op plekken waar ze hun normale taken uitvoeren op oefenterreinen." De Navo toonde zich niet erg on der de indruk. Het bondgenoot schap ziet geen tekenen dat Rus land zijn troepen terugtrekt. Vol gens schattingen van de Navo heeft Rusland ongeveer 40.000 militairen met veel materieel sa mengetrokken bij de grens met Oekraïne. KAAPSTAD - Voor veel Zuid-Afrika nen was het gisteren een bijzon dere dag. Algemeen stemrecht is in de Regenboognatie slechts twintig jaar oud, en dus een rede lijk nieuw fenomeen. De eerste kiezers stonden dan ook al uren vóór zonsopgang in de rij om hun stem uit te mogen brengen. „Ik sta hier sinds half vijf', zegt Noxolo Gongqa uit Du Noon, een township twintig kilometer ten westen van het Kaapse stadshart. Hoewel ze redelijk goedgemutst is, is de toon in haar stem lichte lijk geïrriteerd. „Het stemlokaal had om 7 uur open gemoeten, en het is nu bijna 8 uur. Ze zeggen dat ze moeten wachten op de stembiljetten." Gongqa ziet er naar om uit straks te mogen stem men. „Ik wil een beter leven. Ik woon sinds 2000 in een krot aan de kant van de weg", zegt de 37-ja- rige vrouw, die haar woning van vier bij drie meter moet delen met haar twee jonge kinderen, echtgenoot en haar broer. „In de winter lekt mijn dak en spoelt het regenwater door mijn huis. Alles "wordt dan nat, ook dekens en kle ding. Dan zijn er de ratten. Die zijn zo groot als katten. Ze kna gen alles stuk, en eten ons eten Ik wil een beter leven. Ik woon sinds 2000 in een krot aan de kant van de weg op. Ze bijten onze kinderen. We leven samen met die beesten. Het is geen lolletje om in een krot te wonen. We hopen dat we snel een huis krijgen." Hoewel ze pre sident Jacob Zuma niet zegt te steunen, gaat Gongqa wel op het ANC stemmen: „Dat doe ik voor Nelson Mandela, Tata Madiba." Ook Sam Nceba gaat op het ANC stemmen, wél vanwege Zuma. Dat de president beticht wordt van het onrechtmatig gebruiken van overheidsgeld voor zijn privé- woning deert hem niet. Het zou gaan om zo'n 16 miljoen euro. „Ie dereen heeft een huis nodig," zegt hij. „Andere presidenten heb ben toch ook overheidssteun ge kregen voor hun privéwoning?" Ook in het rijkere en aan zee gele gen Milnerton, vlakbij Du Noon, staan honderden mensen in de rij voor het stemlokaal. Zwangere vrouwen, mensen met een licha melijke beperking en ouderen krijgen voorrang. Dat geldt ook voor aartsbisschop Desmond 1\i- tu (82). „Ik ben blij dat we van daag mogen stemmen", zegt de Nobelprijswinnaar die in de jaren '80 het Westen aanmoedigde het ondemocratische blanke regime te boycotten. „Als het aan mij had gelegen, had elke Zuid-Afrikaan gestemd. Er zijn niet zo lang gele den mensen gestorven voor dit verworven recht. Ik heb vandaag dan ook vaak gedacht aan mensen uit de Oekraïne, Zuid-Sudan en andere landen waar men niet vrij mag stemmen. Helaas zijn Zuid-Afrikanen laks aan het wor den wat betreft hun kiesrecht." Tutu verwijst naar het feit dat bijna 5 miljoen kiesgerechtigden zich niet hebben geregistreerd voor de verkiezingen, en dus dit jaar geen kruisje mogen zetten. Hij wil niet zeggen waarop hij heeft gestemd: „Mijn keuze, dat is mijn geheim!" JOHANNESBURG - De verkiezingen in Zuid-Afrika zijn gisteren zon der ernstige incidenten verlopen. Circa 25 miljoen kiezers konden in een van de 22.000 stembureaus of enkele tientallen mobiele stem bussen hun stem uitbrengen. Eén van hen, president Jacob Zu ma, deed dat in zijn geboorte plaats Nkandla. De 72-jarige Zu ma van het regerende ANC (Afri can National Congress) werd in 2009 tot president gekozen. Hij wordt gezien de overweldigende meerderheid aan ANC-kiezers vrijwel zeker herkozen. Zuma zei goede resultaten te ver wachten en peilingen beamen dat. De greep van het ANC op het land blijft sterk, ondanks schanda len en teleurstelling bij veel arme en veel jonge ANC-kiezers. Veel vooral jongere stemgerechtigden hebben zich volgens waarnemers helemaal niet als kiezer geregis treerd. De belangrijkste oppositie- De bekendste stagiaire ter wereld heeft na tien jaar van zich laten horen. Lewinsky die na de affaire even haar eigen merk handtassen verkocht, maar tenslotte afstu deerde als psycholoog schrijft nu: 'Het is tijd om baret en jurk te ver branden en begraven', verwijzend naar haar hoofddeksel en de jurk die ze droeg tijdens de intimitei ten met de president. Op de foto's bij het artikel ligt Lewinsky in een witte avondjurk op een diep rode sofa. 'De relatie was geen machtsverhouding. Het ging twee kanten op', schrijft ze. Veel opiniemakers bestempelen het artikel van Lewinsky als oude koek. 'De affaire vond plaats in 1998: het jaar dat de film Titanic een Oscar won, het jaar dat Goog le werd opgericht', schrijft Ben Ja cobs van opiniesite Daily Beast. 'Zelfs toen Hillary campagne voer de voor het presidentschap in 2008, had niemand het over Le winsky.' De rechts-conservatieve radiojour- nalist Rush Limbaugh hoopt dat in een mogelijk toekomstige presi dentscampagne van Hillary Clin ton de familie Clinton 'eindelijk' de nadelen zal ondervinden van wat zij Lewinsky heeft aange daan. 'Bill Clinton kreeg wat hij wilde, en daarna werd er alles aan gedaan om Lewinsky kapot te ma ken.' De New York Times-colum- nist Maureen Dowd schrijft: 'Er is iets schrijnends aan. Een 40-jari- ge vrouw die het nu nog eens gaat hebben over iets wat ze deed toen ze nog geen 30 was, terwijl de onbreekbare Clintons als bull dozers vooruit zijn gegaan.' Want de machtige Clintons kijken al lang niet meer terug naar de jaren '90. Een goede campagne, en Hil lary Clinton kan in 2016 de eerste vrouwelijke president van Ameri ka worden. Wat Lewinsky schrijft heeft daar geen invloed meer op. ZIN/ONZM m Europa De Samsung-gebruiker zit letter lijk niet op één lijn met een Ap- ple-klant. We slepen ons wat af met die kabels, we ergeren ons ka pot aan die wirwar aan snoeren. Het goede nieuws is: dat is verle den tijd. Er komt een gestandaar diseerde oplader die de circa der tig verschillende soorten laders op de Europese markt moet ver- D MOSKOU - De Russische president Vladimir Poetin heeft de pro-Russi sche betogers in Oekraïne opgeroe pen een omstreden referendum over autonomie uit te stellen. Poe tin heeft dat gisteren gezegd na een gesprek met de voorzitter van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). door onze correspondent Miriam Mannak Noxolo Gongqa, kiezer Posters met de beeltenis van Jacob Zuma sieren deze verkiezingsstand van door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - In maandblad Vanity Fair schrijft de inmiddels 40-jarige Monica Lewinsky dat de Ameri kaanse ex-president Bill Clinton, met wie zij tijdens zijn president schap een affaire had, 'haar gebruik te en daarna kapot maakte.' Europa heeft talloze wetten, veror deningen en richtlijnen, bedoeld om de neuzen in dit werelddeel dezelfde kant op te krijgen. Som mige lijken onzinnig, op andere zaten mensen jaren te wachten. Tot aan de Europese verkiezingen op 22 mei elke week twee keer aandacht voor de zin en onzin van Europese regels. Vandaag: de gestandaardiseerde oplader moet de verschillende soorten laders vervangen. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - We gaan op stap. Daar gaat het mobieltje in de tas, de ca mera en ook maar de tablet. En de opladers, niet te vergeten. Vier ver schillende, want de smartphone van de partner heeft toevallig weer een hele andere connector.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8