Dizzieni BINNENLAND 7 OUTLAW BIKERS Hoewel politie en justitie intimiderende motorclubs extra in de gaten houden neemt hun aantal juist toe. Dit lijkt me typisch een zaak voor de Cock FORSE TOENAME BIKERS gen. Dat is een hard feit. Dat heb ben wij niet verzonnen." Maar het zegt niet dat de structuur van de motorclub gebruikt wordt om criminele activiteiten te ont plooien. „Nee, dat zegt het inderdaad niet. Het zegt wel dat de structuur zich er in ieder geval voor leent. Wel ke andere 'gewone' vereniging heeft de zwijgplicht en een fonds voor gedetineerde leden? Dat zijn er niet veel. Onze stelling is dat een club die allerlei criminogene kenmerken heeft, onder andere een zwijgplicht, een betere gele genheidsstructuur heeft voor cri minaliteit dan een club die niet dat soort regels heeft. Als je kijkt naar hun eigen huisregels, is het toch wel opmerkelijk dat ze ons verwijten dat we dit soort clubs 'criminaliseren'. Wat we wel zien, zonder dat we precies alle chap ters in detail kennen, is dat bij de ene afdeling meer gebruik wordt gemaakt van de criminogene structuur dan bij de andere. De stelling: iedere outlaw motorcycle gang is opgericht met het doel om criminele handelingen te ver richten, kunnen wij niet onder bouwen. Voornaamste vraag blijft of er een reden is dat de overheid deze aandacht voor de clubs heeft? Ik zeg: ja." W ilbert Paulissen is als hoofd van de Landelijke Recher che nauw betrok ken bij de motorclubs tegen wie minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie) de oorlog heeft verklaard. Maar wel blijft hij graag achter de schermen - zo wil hij niet op de foto voor dit inter view. Paulissen spreekt over 'out law motorcycle gangs' - OMG's - die volgens hem 'te veel vrije ruimte hebben genomen en gekre gen'- Nieuwkomer Bandidos is in Lim burg met aanslagen verwelkomd, No Surrender heeft afdelingen van Satudarah ingelijfd en de be langrijkste supportclub van de Hells Angels, Red Devils, is in het hele land bestaande motorclubs aan het overnemen en strategi sche posities aan het innemen. Hadden jullie dit zien aankomen? Paulissen: „Dat de Bandidos naar Nederland zouden komen had den we niet voorspeld. Hun komst hing afgelopen jaren al va ker in de lucht, maar dat het in Limburg en op dit moment zou escaleren hadden we niet voor zien. Er gebeurt zoveel; de allian ties die vandaag tussen clubs ge smeed worden kunnen morgen al weer anders zijn. Het veld is conti nu in beweging. Het aantal chap ters is enorm gegroeid (zie kader, red.). Leden lijken vrij gemakke lijk over te stappen van Satudarah naar No Surrender en van daar weer naar de Bandidos. Dat is on gekend." Tien jaar geleden stond overstappen naar een concurrerende club gelijk aan het tekenen van een doodvonnis. „Dat was een van de heftigste din gen die je kon doen, ja. Clublid maatschap was een verbond dat je in principe voor het leven aan ging. Drie jaar geleden, toen Satu darah uit het overlegorgaan van de bikers werd gezet, de Raad van Acht, zeiden en wisten wij al dat het te maken had met het feit dat Satudarah te close was geworden met de Bandidos en dat dat tegen het zere been van de Hells Angels was. We hadden toen het beeld dat als die twee anti-Hells Angels clubs samen zouden gaan of als de Bandidos naar Nederland zou den komen, dat een escalatie zou kunnen veroorzaken." In die fase zijn we beland. De Ban didos zijn hier. Hebben jullie wel al le zeilen bijgezet „Wij hebben er links en rechts meer mannetjes bij gezet, ja. Maar er zijn geen honderden mensen voor vrijgemaakt. Wel is de onder zoekscapaciteit opgeschroefd. We willen nog beter volgen wat er aan de hand is. Onze inlichtingen organisatie is op scherp gezet, om het zo maar te zeggen. We kijken vooral in scenario's naar de biker- wereld. Is het honderd procent ze ker dat de aanslag met granaten op het huis van de Bandidos-pre- sident in Limburg uit de hoek van een andere motorclub komt? Nee. Is het honderd procent zeker dat het niet uit die hoek komt? Ook niet. Dus je moet er wel dege lijk rekening mee houden. Door de aanslagen en de komst van de Bandidos hebben we nog eens goed naar onze aanpak gekeken. Maar als we terug- en vooruitkij ken, is er geen reden om niet vast te houden aan onze strategie van erboven op zitten vanuit OM, be lasting, gemeente en politie." Jullie proberen de laatste jaren op al le manieren om deze motorclubs in te dammen. Maar de chapters en clubs schieten juist als paddenstoe len uit de grond. „Terechte constatering. We moe ten ook eerlijk zijn. De groei op deze schaal hadden we niet zien aankomen. Is daarmee de aanpak mislukt? Ik zeg van niet. Dat dit soort motorclubs in Nederland be staat is een feit. Het is ook geen reëel doel om ze te laten verdwij nen. Het is dan ook goed om nog even terug te halen wat dan wel het doel van de hele overheidsaan- pak is. Enerzijds willen we geen grote escalaties, omdat dat de voorbode kan zijn voor het biker- geweld zoals we dat in Duitsland en de Scandinavische landen heb ben gezien. Daarnaast constateren we dat deze outlaw motorcycle gangs - OMG's zoals wij ze noe men - te veel vrije ruimte hebben genomen en gekregen. Achter hun facade gebeuren dingen die je als overheid normaal gesproken niet tolereert. Zie het als een vrij plaats, net zoals bepaalde woon wagencentra in het verleden. Die vrijplaats moet je als overheid ge woon kunnen betreden en van daaruit begrenzen. Dat was ons tweede doel." Gebeurt dat dan wel? „Als je kijkt naar hoe Enschede een van de voornaamste Satuda- rah-chapters in Nederland heeft aangepakt, zijn er wel degelijk stappen gezet. Een aantal jaar gele den werd de sluiting van dit soort vrijplaatsen voor onmogelijk ge houden. Dat ook de gewone poli tieman ze nu controleert als ze op de weg zijn, net als andere motor rijders, is winst. In het verleden waren er plaatsen waar de politie .samen met het gemeentebestuur actief mee zocht naar een club huis, omdat ze dan uit het cen trum bleven. Clubhuizen werden zelfs met overheidssteun gefacili- teerd. Dat tij is nu gekeerd en dat vind ik maatschappelijk gezien wel verantwoord. Inmiddels zijn we zover dat we zeggen: ook bi- kers kunnen welkom zijn in het centrum, maar niet meer op de manier zoals ze zich vroeger profi leerden." Toch zeggen de clubs zelf: voorheen hadden we ons clubhuis waar de po litie op bezoek mocht komen. Nie mand had verder last van ons. Er waren ook tijden dat gemeentebe stuurders en de politie handenschud dend op de foto met Hells Angels stonden. „De politie heeft in Nederland een traditie van 'kennen en ge kend worden', van deëscalerend optreden. Het wordt lastig als bij voorbeeld de wijkagent zijn posi tie niet meer kan begrenzen. Dat komt wel eens voor. Wij hebben bijvoorbeeld met een wijkagent gesproken die zegt: als wij bij die en die motorclub gaan handha ven, dan raak ik mijn vertrou wenspositie kwijt. Sterker nog: de betreffende motorclub had dat ook zo letterlijk uitgesproken. Dan is mijn stelling: dan kun je zo'n contact ook maar beter niet hebben. Je mag als agent heel dichtbij komen en een kwestie op lossen door niet met een arresta tieteam binnen te vallen, maar een wijkagent moet ook vrij zijn om heel duidelijk te zijn. Je moet als politieman kunnen zeggen: luister, ik kom op de club koffie drinken, maar weet ook dat alles wat ik om me heen zie en wat ge verbaliseerd moet worden, ook ge verbaliseerd zal worden." De motorclub wordt wel ook door de overheid telkens als kapstok ge bruikt. Deze leden zijn misschien net zo goed lid van de zwemclub. „Ze zijn lid van een outlaw motor club, maar wij zien natuurlijk ook in de onderzoeken dat daarmee niet is gezegd dat hun criminele handelen de grenzen en contéxt kent van diezelfde motorclub. Dus je ziet dat de club een struc tuur biedt die zich ervoor leent, maar we zien ook wel dat leden van dit soort motorclubs in heel andere criminele samenwerkings verbanden zitten. Tegelijkertijd zitten er net zo goed bikers bij die gewoon een baan hebben en 's morgens net als wij aansluiten in de file." Waarom is dan toch naar buiten ge bracht dat 8o procent een strafblad heeft en benadrukt de politie in pers berichten dat een verdachte, in wel ke zaak dan ook, outlaw biker is? „Dat 8o procent antecedenten hééft, is wel substantieel meer dan bij vergelijkbare verenigin- DONDERDAG 8 MEI 2014 Baantjer De moctste boeken on?defc j© sarnen Welke gewone club heeft nou een zwijgplicht? Sinds minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie drie jaar gele den de oorlog verklaarde aan de bikerclubs zijn ze in aantal vervijf voudigd, zo blijkt uit het actuele 'kennisdocument outlaw bikers in Nederland' van de politie. De vijf grootste clubs van dit mo ment zijn Satudarah MC, No Sur render MC, Hells Angels MC, Trai ler Trash MC en Red Devils MC. Laatstgenoemde is de supportclub van Hells Angels en breidt in rap tempo uit in Nederland. Het totaal aantal chapters en sup portclubs van de vijf grootste MC's stond volgens een laatste po- litietelling op 122. Wekelijks ko men er nieuwe bij. De politie signaleert dat het club lidmaatschap aan inflatie onderhe vig is. Hells Angels hanteren een van oudsher strikt toelatingsbe leid, vooral Satudarah en No Sur render hebben de drempel ver laagd. Bezit van een motor en of rijbewijs is bij hen niet vereist. door Niki van der Naald foto Jeroen van Loon HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7