Tom uit Zoutelande (24) nieuwe voorzitter LSVb Bouterse ziet af van rentree in Staten I Verkiezingen 22 ZEELAND WINDENERGIE Ontwikkelaars van windparken op zee kiezen steeds vaker voor Vlissingen als draaischijf. donderdag EF Om nou te zeggen dat de Europese verkie zingen bij ons in het dorp leven - neeuuh. Als ik bij de bakker voor de toonbank met appel taartpunten, roomsoezen en an dere verleidelijk knipogende dikmakers sta, is er niemand die vraagt'Ennuh, weet jij al op wie je gaat stemmen?' Wan neer ik in de wachtkamer van het prikbureautje op een trom- boseprik zit te wachten - de ge sprekken gaan over van alles en nog wat; over het weer, over de geslaagde viering van Konings dag, over de aanrijding op de Stadseweg, maar over de verkie zingen: geen woord. Wedden dat ook u er niet in slaagt om alle namen van de lijsttrekkers op te hoesten? Die van de PW, ja, die weet ik: Mar cel de GraafF. Zijn naam ken ik, omdat die De GraafF- indien hij in het Europees Parlement wordt gekozen - plaats neemt in een fractie met de antise miet Jean-Marie Le Pen, oprich ter van het extreemrechtse Front National. Ja precies, de- zelFde Jean-Marie Le Pen die de concentratiekampen 'een detail van de geschiedenis' noemde en daarmee zijn laars afveegde met alles waarbij wij met z'n allen op 4 mei stilstonden. Nou ja, met z'n allen - behalve dan in Kruiningen, Waarde, Arne- muiden en Yerseke. Daar vrees de men dat twee minuten stilte de zondagsrust zou verstoren; onze Lieve Heer heeft vreemde kostgangers. Maar ik dreig aF te dwalen. Bij ons in het dorp heb ik nog niet één verkiezingspamflet voor de ramen zien hangen. Wél zag ik gemeentewerkman nen een paar dagen geleden in een plantsoentje een billboard plaatsen, waarop de politieke partijen hun affiches mogen plakken. Maar hoe de plakploe- gen ook plakten, de plakkaten met portretten van innemend glimlachende politieke leiders donderden steeds maar weer in het gras - iets mis met de coa- tinglaag oF zo. Wat u zegt: geen best voorteken. Toch ga ik stem men. Al is het alleen maar om te voorkomen dat een Neder landse volksvertegenwoordiger straks hand-in-hand met Jean- Marie Le Pen het Europees Par lement binnenwandelt. Meteen na zijn benoeming, afgelo pen weekend, heeft Tom het ra zend druk. Hij wordt de komende weken ingewerkt door de aftre dende bestuursleden. „We maken kennis met de medewerkers en we verdelen de komende weken de beleidsterreinen." Tom kent al veel mensen bij de studentenvakbond, omdat hij vo rig studiejaar al voorzitter was van de Nijmeegse vakbond AK- KU. „Ik heb al ervaring met be- stuurswerk. Ik vind het leuk om externe contacten te onderhou den en om politiek te bedrijven. Als je in het bestuur van de stu dentenvakbond zit, ben je echt in houdelijk bezig. Het is anders dan een gezelligheidsvereniging." Het komende jaar wil Tom zich met de andere bestuursleden ver zetten tegen de invoering van het leenstelsel en de versobering van de OV-jaarkaart voor studenten. „Studenten hebben het al niet breed. Daarom gaan we proberen deze plannen te voorkomen. Ik kom nog regelmatig in Zeeland. Zo'n reis zou zonder OV-kaart niet te betalen zijn. Studenten die stage lopen of vanwege het kamer tekort in Amsterdam of Utrecht heen en weer reizen, worden straks opgezadeld met heel veel reiskosten." Tom is oud-leerling van de Chris telijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg en studeer de ook twee jaar aan de HZ in Vlissingen. Hij is nu derdejaars student biochemie aan de Hoge school Arnhem en Nijmegen. Die opleiding legt Tom vanwege zijn voorzitterschap tijdelijk stil. In het nieuwe LSVb-bestuur zit nog een Zeeuw: Saskia Kliphuis (25) wordt secretaris. Zij komt uit Goes en studeerde gedragsbiolo gie aan de Universiteit Utrecht. Tom Hoven wil zich inzet ten voor het behoud van de basisbeurs en gratis OV voor studenten. VLISSINGEN-OOST - Sinds enkele da gen is de horizon van haven- en industriegebied Vlissingen-Oost veranderd. Damen Shiprepair neemt het booreiland Rowan Vi king onder handen. De 160 meter lange poten worden in ruim drie maanden tijd met tien meter ver lengd. Intussen markeert de kolos een ontwikkeling in het Sloege bied - en breder in heel Zeeland: ontwerp, bouw, assemblage, trans port en onderhoud van construc ties voor olie- en gaswinning en windenergie op zee worden steeds belangrijker. Offshore is niet nieuw in Vlissin gen-Oost. Heerema bouwt er sinds jaar en dag onderdelen voor olie- en gasplatforms. De eerste grote assemblagehal die verrees op het terrein van de toenmalige reparatiewerf Scheldepoort was bestemd voor Schelde Offshore, een dochter waarmee de Konink lijke Scheldegroep haar activitei ten trachtte te verbreden. Ver geefs, want toen Schelde Offshore aan het begin van de jaren negen tig ten doop werd gehouden, ge raakte de offshoremarkt in een dip. De op buitengaatse construc ties gerichte activiteiten vanuit het Sloegebied kwamen in een stroomversnelling toen windener gieparken op zee rendabel wer den en daardoor in zwang raak ten. De cijfers van havenbedrijf Zee land Seaports spreken boekdelen. Vijf tot tien procent van de activi teiten in de havens - en dan met name die van Vlissingen - hangt samen met offshoreprojecten. Per jaar gaat het om vijf- tot zeshon derd scheepsbewegingen. Het leeuwendeel van dat scheepvaart verkeer is nodig voor de bouw van windparken op zee. Sinds 2009 zijn vanuit Vlissingen twin tig windparken in de Noordzee ge plaatst, zowel in Nederland als België, Engeland, Duitsland en Denemarken. Daarnaast speelde Vlissingen een belangrijke rol bij een handvol olie- en gasplatforms op de Noordzee. Ook zijn er 1850 OFFSHORE ZEELAND 'veilig uitgevoerde' hijsoperaties voor de offshore-industrie in Vlis singen uitgevoerd. Recent legde Peter Geertse, com mercieel manager van Zeeland Seaports, criticasters die beweren dat Zeeland de offshore-boot heeft gemist, in het vakblad Off shore Visie het zwijgen op. „Wij scoren fantastisch binnen de off shore-markt." Het beeld is gekanteld. Allerminst verstofte rapporten over de kan sen voor de offshore-windindus- trie in Nederland wezen het Noordzeekanaalgebied aan. Daar zou het gebeuren. Onderwijl von den internationale ontwikkelaars van windparken op zee de weg naar de Zeeuwse havens. Vlissingen heeft twee troefkaar ten. Ten eerste is dat de gunstige ligging en de open verbinding met de Noordzee met voldoende diepgang. Transport vanuit Vlis singen is dus snel en efficiënt (kostenbesparend). De tweede troef is ruimte. Geertse zegt dat vanuit Zeeland makkelijk vier windparken kunnen worden be diend. Hij dicht Zeeland grote groeikansen toe in de offshore. Het vertrouwen van het havenbe drijf spreekt ook uit zijn deelna me aan het consortium Zeeuws Offshore Windenergie Project, dat een windpark voor de kust van Zeeland wil aanleggen. Het sa menwerkingsverband bestaat ver der uit Delta als energieleveran cier, die overigens straks één van de groenste energiebedrijven wordt doordat het stroom .gaat af nemen van Gemini, het grootste offshore-windpark van Neder land. Tot het consortium behoren ook Heerema als Zeeuwse bou wer van offshore-constructies, Zeeland Seaports en haar haven, Verbrugge met logistieke experti se en Zeeuwind en ZMf voor het scheppen van draagvlak bij de burgers. Dat soort clusters zijn in toenemende mate zichtbaar en versterken het offshore-pakket dat Zeeland kan bieden. Los daar van herbergt Zeeland tal van be drijven die al (wereldwijd) in de offshore actief zijn. Daaruit kun nen lokaal ook weer clusters ont staan. Van Oorschot neemt de zetel in van Eric Hageman (58), die op 10 april overleed aan de gevolgen van longkanker. Formeel zou Gert-Jan Bouterse de eerst aange wezen persoon op de lijst zijn, maar hij heeft afgezien van een rentree bij de Statenfractie. Bouterse stapte eind 2012 uit het provinciebestuur, nadat bekend werd dat een onderzoek naar hem werd ingesteld wegens mogelijk oneigenlijk gebruik van fractiever goedingen. Het ging om een be drag van 25.000 euro over de pe riode 2009-2011. In die jaren vorm de Bouterse, na zijn tussentijdse vertrek uit de SP, de éénmansfrac- tie Sociaal Zeeland. De provincie heeft een regeling met hem getrof fen, waarmee er geen grond meer is voor een juridische vervolging. Daarmee is de weg voor terug keer in de Staten in principe vrij, maar Bouterse heeft volgens frac tievoorzitter Annebeth Evertz af stand gedaan van dat recht. Ook Marcia Smeding en Eric Bak, die nog voor Van Oorschot op de kieslijst staan, nemen het stokje vanwege drukke werkzaamheden niet over. Van Oorschot was eer der PvdA-raadslid in Terneuzen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok ZOUTELANDE - Tom Hoven (24), op gegroeid in Zoutelande, vertegen woordigt vanaf eind juni een jaar lang de belangen van studenten in Nederland. Hij is de nieuwe voorzit ter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). 11 Tom Hoven (24) uit Zoutelande wordt voorzitter van de LSVb. Offshore groeit in Sloegebied door Frank Balkenende en Ben Jansen Zeeland kent tientallen bedrijven die in de offshore actief zijn. Het exacte aantal is niet bekend. Hun offshore-activiteiten variëren van productie van draagconstruc ties voor booreilanden, aanpassing van constructies, platforms en werkschepen, onderhoud van in stallaties (maintenance), accommo datieservice bij renovaties van booreilanden en detachering en uitzenden van personeel. Steeds meer gevestigde bedrijven proberen van de offshore - en met name de windparken op zee - een graantje mee te pikken. Voorbeel den zijn rederij Vroon in Breskens en de Bow-terminal van Klooster boer in de Vlissingse haven. Clustering neemt toe. OOS Inter national uit Serooskerke spreekt bijvoorbeeld met Damen over een gezamenlijke inschrijving op een Braziliaanse order voor een offsho re-zeehotel met bijbehorende fer ry's. OOS sloot begin dit jaar een contract van een miljard met de Braziliaanse oliemaatschappij Pe- trobras voor assistentie bij de re novatie van dertig boorplatforms. Het is gissen hoeveel geld Zeeuw se bedrijven uit de offshore halen, maar het gaat om honderden mil joenen euro's per jaar. De offshore kenmerkt zich door tij delijke projecten. Hoeveel banen de offshore Zeeland precies ople vert, is dan ook niet bekend, maar zeker vele honderden. door Marcel Modde MIDDELBURG - De 38-jarige Frank van Oorschot uit Terneuzen gaat de leeggevallen plek in de provin ciale statenfractie van de PvdA op vullen. Hij wordt 26 mei officieel beëedigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66