ZEELnnDPLfiOL O Bevrijdingsmuseum Zeeland kan beginnen met aanleg Bevrijdingspark I TOUjOURS KAPELLE 24 BEVELANDEN en THOLEN Extra schuif voor Kreekraksluis Greenpeace klaagt over kerncentrale Greenpeace stapt naar de Verenigde Naties met een klacht over het openhouden van de kerncentrale in Bors- sele tot 2034. De vergunning voor twintig jaar extra bedrijfstijd van Borssele is vergeven zonder een milieueffectrapportage (MER). Dat is volgens Green peace in strijd met interna tionale verdragen. Zwerver vast voor verboden wapens De politie heeft dinsdag om streeks 23.20 uur op de Ver- ryn Stuartweg in Goes een 44-jarige zwerver aangehou den vanwege verboden wa penbezit. De man had drie grote vleesmessen in zijn tas en was eerder een be drijf binnengedrongen. En kele dagen eerder zou hij via een SMS-bericht gedreigd hebben een medewerker neer te steken. Drankrijder moet rijbewijs inleveren Een 33-jarige man uit Goes is zijn rijbewijs kwijt, nadat hij woensdagmorgen om 3.20 uur op de Nieuwstraat in Goes betrapt werd op het rijden onder invloed. De man blies op het politie bureau ruim vier keer het toegestane maximum. De verdachte reageerde ner gens op, maar verzette zich wel tegen zijn arrestatie. Rijkswaterstaat brengt in één van de kolken in de Vol- keraksluizen een extra schuif aan in de sluisdeuren. Daarna wordt tot de zomer onderzocht of de wachttijd voor de scheepvaart zo met enkele minuten wordt ver kort en meer schepen kun nen passeren. De sluizen ver binden het Volkerak en het Hollandsch Diep en vormen een cruciaal onderdeel van de Schelde-Rijnverbinding. Programma Toujours Kapeüe De benodigde kavels zijn deze week voor het symbolische be drag van een euro overgedragen aan de Stichting Bevrijdingsmu seum Zeeland. De aanleg van het park, drie hectare groot, betekent een forse uitbreiding van het mu seum. De plannen waren er al veel langer, maar het kostte tijd om alle benodigde grond in han den te krijgen. De planning is nu om het park medio mei 2016 te openen. De initiatiefnemers zet ten eerder in op 31 oktober 2014 (70 jaar na de Slag om de Schelde) en vervolgens mei 2015 (70 jaar na de bevrijding), maar dat bleek dus niet haalbaar. De 105 geniecompagnie water bouw en het 101 geniebataljon bie den sinds deze week voor een maand ondersteuning bij de aan leg van de infrastructuur van het Bevrijdingspark. Eén van de hoog tepunten is de plaatsing van een (permanente) Baileybrug. Na vast stelling van het bestemmingsplan en het afgeven van de (bouwver gunningen kan eind dit jaar wor den begonnen met de verdere in richting van het park met onder meer een nieuwe expositiehal. Het Bevrijdingspark vertelt het verhaal van de Slag om de Schel de. De komst van het park is vol gens de initiatiefnemers om meer dere redenen van groot belang. De provincie wordt niet alleen voor (buitenlandse) toeristen aan zienlijk interessanter, ook wordt een verdere invulling gegeven aan de door Provinciale Staten in 2007 vastgestelde motie om structureel aandacht te besteden aan de - on derbelichte - Slag om de Schelde, die de sleutel vormde tot de be vrijding van Nederland. Foto's Willem Mieras (boven) en Anton Stapelkamp (onder) WILLEMSTAD BORSSELE GOES GOES Dinsdag 13 mei: Fruitteeltmuseum Kapelle, Franse avond met lezingen en cider proeven, 19.30 uur. Woensdag 14 mei: Partycentrum Schoudee Wemeldinge, lezing en proeven Franse wijnen en optreden Kapels Gemengd Koor, 14 uur. Donderdag 15 mei: Hervormde kerk Kapelleontvangst genodigden, 15 uur; Raadhuis, stille tocht naar de begraafplaats 16 uur en kranslegging bij de Franse gesneuvelden, 16.30 uur; Museum Vitality Kapelle, open 9.30 tot 15 uur. Vrijdag 16 mei: Museum Vitality geopend van 9.30 tot 17 uur met aan de overkant van de Vroonlandseweg een opstelling van een legerkamp door re-enactmentgroep Mars; Kerkplein Schore, 14 uur Franse middag met Schorremorrie en sociaal café; Speel-o-Theek Kapelle, Franse spelen- avond, 18.30 uur. Zaterdag 17 mei: Vroone Wandelmars De Franse Slag. Onder leiding van een gids voeren de routes (7,10,15,20 en 30 kilometer) langs plaatsen waar in 1940 gevochten is, langs monumenten, de begraafplaats en het museum Vitality. Wings to Victory geeft luchtsteun en de Scouting groep Ridder van Maelstede helpt en loopt mee. Ons Genoegen haalt de lopers vanaf 14 uur met muziek in. Inschrijven vanaf 8.30 uur in de Vroone, startschot om 9.30 uur; Wemel dinge, Weekmarkt Midden en Kleinbedrijf in Franse stijl; Kapelle, hervormde kerk, 9 tot 14 uur open voor bezichtiging; Kapelle, Vroone, Concert Marjolein Polfliet, Franse chansons en wijnproeverij. De scholen, kinderopvang, zorgcentrum Cederhof en de bibliotheek geven hun activiteiten de hele week door een Frans tintje. In het zwembad wordt er de hele week met de Franse Slag gezwommen. Het Fruitteeltmuseum heeft een speciale tentoonstelling over de fruitteelt in de oorlogsjaren. Hotel Wemeldinge heeft op donderdag 15 en vrijdag 16 mei een proeverij van Franse wijn en spijs. Restaurant De Caisson serveert op zaterdag en zondag Franse menu's. Kwekerij Handel I Advies BOMEN HEESTERS HAAGPLANTEN VASTE PLANTEN BEMESTING Dealer van □CM Rjtuuttljfc* pl«n!«n<ro*dlng Ravestelnweg 3 GrIJpskerke www.zeelandplant.nl door Luc Oggel NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp kan beginnen met de aanleg van het Be vrijdingspark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60