I Verguisd songfestivallied is plotseling een kanshebber BINNENLAND 5 Scans zien alles, ook wat de arts niet zocht. Is het beter iets te verzwijgen voor de patiënt? Nooit, zegt Marcel Daniëls. r M. DEN BOSCH - De Gezondheidsraad heeft alarm geslagen over een groeiend medisch probleem: art sen vinden bij onderzoek méér dan ze zochten dankzij verfijnde apparatuur. Marcel Daniëls heeft daar als cardioloog in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch en bestuurder van de Orde van Medisch Specialisten mee te ma ken. Door het grondige onderzoek komt de patiënt erachter dat hij nóg iets mankeert, terwijl er misschien niks aan te doen is. Herkent u dit Marcel Daniëls: „Het is altijd zo geweest dat we bij onderzoek iets vonden dat niet primair onze aan dacht had. De kans dat je zo iets vindt, is wel groter geworden. De verfijnde diagnostiek stelt ons in staat hele kleine dingen te zien. Dit gebeurt met enige regel maat." Geeft u eens een voorbeeld. „Stel je maakt een echo, geluids- onderzoek, van het hart omdat je denkt dat er iets met een hartklep is. Dan kan het gebeuren dat je op de echo ziet dat de grote lichaams slagader is verwijd. Van zo'n ver wijding is bekend dat het risico bestaat dat die toeneemt en pro blemen gaat geven. Of we maken een CT-scan van de longen om te zien of er sprake is van een long- embolie en we zien, onverwacht, een vlekje op die longen. Voor de impact van een therapie maakt het ook nogal verschil of de pa tiënt 6o of 85 jaar is. Dus sta je voor een dilemma: wat nu?" Ja, wat dan? „Bespreken." Maar dan weet de patiënt er vanaf. Terwijl de Gezondheidsraad vindt dat patiënten ook het recht hebben iets niet te willen weten en dat art sen moeten nagaan wanneer iets wel verteld moet worden of niet. „Ik denk niet dat we er naartoe moeten dat we iets niét bespre ken met de patiënt. Ik ben blij dat we zover gekomen zijn dat artsen en patiënten een open, transpa rante verhouding hebben." Maar de Gezondheidsraad maakt een verschil: wél vertellen als een on verwachte aandoening te behande len is, maar zwijgen als er niets aan Patiënten realiseren zich te weinig datje bij onderzoek méér kunt vinden kan worden gedaan of de ziekte een traag verloop kan hebben. „Ja, en wat doen we als het er tus senin zit? Ik voer liever een ge sprek met de patiënt vóór het on derzoek. Dan kan ik uitleggen dat we de keuze hebben uit meerdere onderzoeksmethodes, A, B en C en dat die allemaal hun voor- en nadelen hebben. Dan kan ik er voor waarschuwen dat bij uitge breid onderzoek, bijvoorbeeld een MRI, onverwachte dingen kunnen opduiken." „Samen kunnen we dan beslissen of de keuze op een breed of smal onderzoek valt. Dan kun je elkaar altijd recht in de ogen blijven kij ken. Ik wil als arts niet worden be last met een geheim tegenover mijn patiënt. Ik denk dat je dit ook nooit volhoudt." Waarom niet? „Neem het vlekje op de longen. Ook al is met de patiënt afgespro ken dat hij er niks van wil weten, de radioloog zet dat vlekje wel in zijn verslag. Stel: dezelfde per soon breekt een week later zijn heup en belandt in het zieken huis. Dan komen meteen die op names boven water. Het geheim zou dan vereisen dat iedereen die in het ziekenhuis met deze per soon te maken krijgt ervan weet. Dat werkt niet. Je belandt in een moeizame situatie die niet vol te houden is." Wat vindt u ervan dat de Gezondheidsraad dit aankaart? „Ik ben er blij mee. Patiënten rea liseren zich te weinig dat je méér kunt vinden. Dokters zijn over het algemeen minder verrast. Mensen laten in het buitenland een total body scan maken en ko men vervolgens geschrokken hier omdat er aderverkalking op is te zien. We zullen als Orde van Me disch Specialisten het fenomeen van nevenbevindingen ook zeker bespreken." Druk op PvdA voor ruim kinderpardon Coalitiepartij PvdA weer staat vooralsnog de druk om meer asielzoekers onder het kinderpardon te laten val len. Kinderombudsman Mare Dullaert vindt de eisen die WD-staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) aan de regeling stelt 'idioot'. De PvdA is niet voor soepeler voorwaarden, maar houdt Teeven wel aan zijn belofte het pardon 'ruimhartig' toe te passen. Het verzet tegen de uitvoering van het par don groeit. Gisteren bleek dat tientallen burgemees ters willen dat meer kinde ren in aanmerking komen. Marechaussee zorgt voor onrust Een oefening van de Konink lijke Marechaussee in de bin nenstad van Amsterdam heeft gistermiddag bij inwo ners voor grote onrust ge zorgd. De oefening werd daardoor stilgelegd. De politie in Amsterdam was niet op de hoogte gesteld van de oefening. „Dat is dit keer abusievelijk niet ge beurd", erkent een woord voerder. De Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten oe fende bij het Museumplein. Daarbij werd onder meer vanuit geblindeerde auto's geschoten met dummyko gels. 'Zomergasten' wint Ere-Nipkowschijf Het tv-programma Zomergas ten krijgt een Ere-Zilveren Nipkowschijf. Clairy Polak ontvangt een Ere-Zilveren Reismicrofoon. Dat maakte de jury die de prijs in juni uitreikt, gisteren bekend in De wereld draait door. De prij zen zijn een oeuvreprijs voor respectievelijk tv-pro- gramma's en radiomakers. In het programma maakte de jury ook bekend dat tv-programma's De kwis, De bergen achter Sotsji en Ramses genomineerd zijn voor de Zilveren Nipkowschijf voor het beste tv-programma van het jaar. In heel Europa bestormt het num mer de downloadcharts. In negen tien landen stond Calm after the storm gisteravond in de top 100, in elf landen zelfs in de top 10. Het meest populair zijn The Com mon Linnets in Zweden (2) en De nemarken (5). Maar ook in Oost-Europa wordt het nummer flink gedownload. Populariteit in oost en west is vaak een garantie voor een hoge klassering. Dat blijkt ook uit de polls en de odds van de bookmakers. Eerst werden The Common Linnets we kenlang rond de 25e plaats ver wacht in de eindranglijst. Nu wor den ze als derde ingeschaald. „Iedereen is superenthousiast te gen ons, ook de Deense vrijwilli gers", vertelde Ilse DeLange de dag na de halve finale. „You're my favourite, zeggen ze dan, maar ik weet niet of ze dat tegen alle deel nemers moeten zeggen. Je krijgt er wel een kick van." DeLange en Waylon maken met hun succesvolle optreden in Ko penhagen een lange neus naar al hun criticasters. „We hebben al- tijd geloofd in ons liedje", zei De- Lange. „Het is mooi dat het nu in ternationaal erkend wordt." Deskundigen in binnen- en bui tenland prijzen de smaakvolle show en de kracht van het liedje. Toch was Calm after the storm de afgelopen weken weinig op de ra dio te horen. In Kopenhagen valt alles, mede dankzij een mooie, rustige podiumact, op zijn plaats. The Common Linnets vormen een mooi alternatief voor de soms doldwaze circusacts. „Het ging zo geweldig goed tij dens die halve finale", vertelde Waylon. „Bij het laatste refrein moesten we allebei oppassen om niet breeduit te lachen. Dat past niet in de act. Als ik het podium op ga, ben ik vrij. Dan zie ik niets meer van de gekte om me heen. Mijn verwachtingen? Ik denk dat we de top 7 halen." Door het suc ces gaat het plotseling ook goed met de kaartverkoop van het festi val Tlickerville in juni in het sta dion van FC Twente. DeLange en Waylon treden er op. Morgen komt ook nog het nieuwe album uit van de twee. Tijdens de pers conferentie van de winnaars dins dagnacht mocht DeLange een lootje trekken voor de plaats in de finale. Nederland staat zaterdag in de tweede helft van de show, een gunstige loting. Een gouden Euro- visiewet luidt: hoe later, hoe be ter. ~iïl DONDERDAG 8 MEI 2014 it* 'Ik wil als arts geen geheimen voor mij n patiënt en 23 mei meer dan tweeduizend mi litairen van verschillende nationalitei ten mee. Het is een mijlpaal voor de Immediate Response Force (IRF), de snelle reactiemacht van de Navo. foto Michiel Wijnbergh/HH INTERVIEW MARCEL DANIËLS, CARDIOLOOG door Wilma de Cort Marcel Daniëls, cardioloog DEN HAAG AMSTERDAM HILVERSUM door Geert Willems KOPENHAGEN - Maanden verguisd en nu ineens een favoriet op het Eurovisie Songfestival en een Euro pese hit. Nederland en de rest van Europa hebben lang moeten wen nen aan Calm after the storm, maar geloven na de geslaagde halve fina le van dinsdag plots in de kansen van Ilse DeLange en Waylon. I Waylon en Ilse DeLange, de dag na hun succes. /songfestival Nieuws, blogs en alle nummers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5