ZA 24 MEI 2014 SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Na nog maar een aflevering, neemt Toujours Kapelle een grote vlucht. In Kapelle én in Frankrijk. DAMEN SHÏPREPAÏR VLISSINGEN Programma Toujours Kapelle I KAPELLE - Eerlijk is eerlijk: de jaar lijkse herdenking van de Franse gevallenen in Kapelle zat een beet je in het slop. Natuurlijk, er was een plechtige bijeenkomst in de kerk, een stemmige optocht ging naar de begraafplaats, waar vlag gen halfstok hingen en waar kran sen werden gelegd. Maar eigenlijk waren het alleen nog hoogwaar digheidsbekleders, Nederlanders en Fransen, die aan de plechtighe den deelnamen. De mensen die het hadden mee gemaakt: de Franse oorlogswedu wen, de Kapellenaren die de ge sneuvelde soldaten hadden begra ven, waren inmiddels gestorven. De herdenking die sinds 1950 rond de 17e mei in Kapelle werd gehouden, was een beetje een ver plicht nummer geworden. Jam mer, vond Anton Stapelkamp met een al bij zijn aantreden als burge meester van Kapelle. „In Orry-la-Ville, waar de Neder landse soldaten begraven zijn die in Frankrijk vielen, was het al niet anders. Na een aanvankelijk enthousiaste uitwisseling tussen Kapelle en Orry-la-Ville, was het zachtjesaan doodgebloed. De be zoeken over en weer in mei, had den iets plichtmatigs gekregen. „Geen wonder want in Or- ry-la-Ville is niets gebeurd. Daar was gewoon een stuk grond be schikbaar, waar de Nederlanders, vooral na D-day, zijn begraven." Toch was Stapelkamp er helemaal niet op uit om de herdenking in Frankrijk nieuw leven in te bla zen. „Ik vond dat we er in Kapelle wel wat meer mee konden." En dus begon de nieuwe burgemees ter vorig jaar aan de kar te trekken de Toujours Kapelle heet. „Ik was vorig jaar al verbaasd dat zoveel verenigingen meteen op de kar sprongen. We hadden een prachtige week met veel Franse evenementen, maar dit jaar is het helemaal geweldig. Wemeldinge en Schore doen ook mee." Het meest verbaasd is Stapel kamp over de geestdrift in Or- ry-la-Ville. „Ze zijn hier vorig jaar geweest en hebben de geest gekre gen. Vorige week - wij waren met vier man vertegenwoordigd - was er een heel weekend feest. Ten toonstellingen, concerten, de her denking natuurlijk en Amerikaan se jeeps door de straten. Ik mocht meerijden en het dorp, prachtig verkleed in van die Allo-Allo-kle- ren, stond te zwaaien. Ik voelde me net Eisenhower." Dat de Fran sen een Zeeuws-Vlaamse in plaats van een Zeeuwse vlag de den wapperen, vond Stapelkamp wel grappig. Orry-La-Villedat volgende week met 21 man verte genwoordigd is, krijgt de goede vlag cadeau. „Ze hebben een Comité KapOrry opgericht om elk jaar op die ma nier te herdenken." Stapelkamp vindt dat Kapelle ook zo'n comité moet krijgen. „Ik blijf natuurlijk wel meedenken, maar het moet professioneler, met een website en zo. Daar gaan we aan werken." 228 GESNEUVELDE FRANSEN RUSTEN IN KAPELLE VAN 10.00 TOT 16.00 UUR RIÏÏHEMSESTRAAT 500 H* VLISSÏNGEN-Q05T DONDERDAG 8 MEI 2014 Dinsdag 13 mei: Fruitteeltmuseum Kapelle, Franse avond met lezingen en cider proeven, 19.30 uur. Woensdag 14 mei: Partycentrum Schoudee Wemeldinge, lezing en proeven Franse wijnen en optreden Kapels Gemengd Koor, 14 uur. Donderdag 15 mei: Hervormde kerk Kapelleontvangst genodigden, 15 uur; Raadhuis, stille tocht naar de begraafplaats 16 uur en kranslegging bij de Franse gesneuvelden, 16.30 uur; Museum Vitality Kapelle, open 9.30 tot 15 uur. Vrijdag 16 mei: Museum Vitality geopend van 9.30 tot 17 uur met aan de overkant van de Vroonlandseweg een opstelling van een legerkamp door re-enactmentgroep Mars; Kerkplein Schore, 14 uur Franse middag met Schorremorrie en sociaal café; Speel-o-Theek Kapelle, Franse spelen- avond, 18.30 uur. Zaterdag 17 mei: Vroone Wandelmars De Franse Slag. Onder leiding van een gids voeren de routes (7,10,15,20 en 30 kilometer) langs plaatsen waar in 1940 gevochten is, langs monumenten, de begraafplaats en het museum Vitality. Wings to Victory geeft luchtsteun en de Scoutinggroep Ridder van Maelstede helpt en loopt mee. Ons Genoegen haalt de lopers vanaf 14 uur met muziek in. Inschrijven vanaf 8.30 uur in de Vroone, startschot om 9.30 uur; Wemeldinge, Weekmarkt Midden en Kleinbedrijf in Franse stijl; Kapelle, hervormde kerk, 9 tot 14 uur open voor bezichtiging; Kapelle, Vroone, Concert Marjolein Polfliet, Franse chansons en wijnproeverij. De scholen, kinderopvang, zorgcentrum Cederhof en de bibliotheek geven hun activiteiten de hele week door een Frans tintje. In het zwembad wordt er de hele week met de Franse Slag gezwommen. Het Fruitteeltmuseum heeft een speciale tentoonstelling over de fruitteelt in de oorlogsjaren. Hotel Wemeldinge heeft op donderdag 15 en vrijdag 16 mei een proeverij van Franse wijn en spijs. Restaurant De Caisson serveert op zaterdag en zondag Franse menu's. Herdenking vlamt op door klein vonkj e door Mieke van der Jagt Foto's Willem Mieras (boven) en Anton Stapelkamp (onder) I Het Franse leger vocht in mei 1940 door om het gebied ten wes ten van het Kanaal door Zuid-Be veland te behouden. Onder hen sneuvelden op het grondgebied van de huidige ge meente Kapelle 65 man. Er waren talloze gewonden. Omdat het Rode Kruis handen te kort kwam om de gewonden te verzorgen, begroeven Kapelse bur gers op 17 mei de doden. In 1940 werden de soldaten herbe graven. Later zijn alle Fransen die in Neder land sneuvelden in Kapelle begra ven. In het Franse Orry-la-Ville liggen 114 Nederlanders die tijdens WO II in Frankrijk sneuvelden. Beleef de haven als motor van de Zeeuwse economie. Maak kennis met bedrijven uit het havengebied die er voor zorgen dat de economische motor van de provincie Zeeland doorloopt. Bedrijven zetten tijdens de Open Havendag hun poorten open! Ontdek de mogelijkheden van een baan die je nooit dacht in de haven te kunnen vinden. Of adem gewoon de sfeer en dynamiek van de haven in door zelf mee te maken wat er in de haven speelt. zeeland Ka seaports INO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57