ZEELHODPlHijL O Vluchtelingen in Soedan bereiden zich voor op toekomst in Zierikzee 24 SCHOUWEN-DUIVELAND KUNSTSCHOUW MAGAZINE 2014 Na het 20-jarig jubileum vorig jaar krijgt de Kunstschouw 2014 een 'gewone' editie. Wat is gewoon? vanzelfsprekend dat elk jaar weer een geslaagde Kunstschouw kan worden gehouden?", vraagt ook voorzitter Barbara Sanders van de organisatie zich af. „De vraag rijst of we zo verwend zijn dat we het verschil niet meer zien tussen ge woon en bijzonder?" Volgens haar zijn bestuur en kunstcommissie zich bewust van deze valkuil. Expres pakt de organisatie dit jaar dan ook minder groots uit dan in het afgelopen jubileumjaar. „Maar we zijn ambitieus wat be treft kwaliteit, variatie en organi- satie en hopen van harte dat be zoekers de Kunstschouw als bij zonder blijven ervaren", zegt San ders in het voorwoord van het Kunstschouw Magazine 2014. Dat werd gistermiddag gepresenteerd in het Fletcher Duinhotel in Burgh-Haamstede. Het magazine kreeg met een ge wijzigde layout een iets ander aan zien: wat minder glossy, maar in formatief en tevens prikkelend ge noeg om er een brede doelgroep nieuwsgierig naar te maken hoe sommige projecten er straks 'in het echt' uitzien. De Kunstschouw 2014 vindt plaats van 14 tot en met 22 juni. Het is de grootste hedendaagse kunst- en cultuurroute in Zee land. De route voert langs twaalf dorpen vooral in de Westhoek en langs enkele plaatsen in het mid den van Schouwen. Uitgangspunt is het leggen van verbindingen tussen cultuur en het landschap. Het evenement toont werk van circa tweehon derd kunstenaars, zowel bij men sen aan huis, als in oude kerkjes, in boerderijen en een molen, in boerenschuren middenin de pol der, in het bos en op het strand. En er zijn speciale kunstprojecten op typisch Zeeuwse locaties die normaal niet open staan voor pu bliek. Ook staan omlijstende acti viteiten op het programma zoals kunstperformances, muziek, workshops, film en toneel. De Kunstschouw weet elk jaar weer de nieuwsgierigheid te prik kelen met vragen en uitroepte kens. Een voorbeeld van zo'n prik kelende vraag is: 'Gaan kunst en voetbal wel samen?' Die vraag komt niet uit de lucht vallen want de officiële opening van dit tiendaagse evenement staat ge pland op vrijdagavond 13 juni, de avond waarop het Nederlands elf tal zijn eerste WK-wedstrijd in Brazilië speelt. De organisatie van de Kunstschouw laat weten daar Tien mensen van deze groep wor den gehuisvest in Zierikzee en één vluchteling krijgt een onder komen in Nieuwerkerk. „Deze mensen krijgen nu ter plekke in het vluchtelingenkamp in Soedan al enige voorbereiding op hun toe komst op dit eiland. Ze krijgen en kele essentiële dingen van de Ne derlandse taal bijgebracht en er wordt hen iets verteld over wat ze hier bij aankomst kunnen ver wachten. Dat gebeurt onder lei ding van een medewerkster van het COA", vertelt coördinatrice Paula Schiettekatte van Vluchte lingenwerk op Schouwen-Duive land. Zij licht toe dat deze men sen behoren tot een groep van 500 zogeheten 'uitgenodigde vluchtelingen' die in Nederland rechtstreeks huisvesting krijgen zonder voorafgaand verblijf in een asielzoekerscentrum. „Het be tekent veel werk voor onze organi satie straks bij de begeleiding van deze mensen. Sommigen hebben te kampen met zowel lichamelij ke als geestelijke problemen. Ge lukkig hebben we een groep ge motiveerde vrijwilligers en krij gen we ook veel steun vanuit de kerken", zegt Schiettekatte. Vluchtelingenwerk werkt ook sa men met Humanitas Thuisadmi- nistratie om te kunnen voldoen aan een algemene behoefte bij cliënten en oud-cliënten. Dat be treft de vraag naar voorlichting over omgaan met geld. Het vergt bij nieuwkomers meer inzicht hun budget op verantwoorde wij ze te besteden. Marja Spitholt van Humanitas verzorgt woensdag 14 mei een voorlichtingsbijeen komst voor cliënten en oud-cliën ten van Vluchtelingenwerk. Vragen en uitroeptekens door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Is het wel ZO Kwekerij Handel I Advies BOMEN HEESTERS HAAGPLANTEN VASTE PLANTEN BEMESTING Dea er van □CM njtuuiliik* pUnlcnvoodine Ra veste In weg 3 GrIJpskerke www.zeelandplant.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Elf vluchtelingen uit Eritrea die nu nog verblijven in een opvangkamp in Soedan komen be gin juni naar Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54