m&hsx UIT 9 Anti-esthetiek is ook esthetiek en een remix van alles en nog wat vindt u vanaf nu in het Kunstschouwmagazine met alle info over de SCHOUW van 14 t/m 22 juni www.kunstschouw.nl staan. In Galerie van den Berge toont zij fo tografie, grafiek, tekeningen, sculptuur en een installatie. Die bestaat uit een omge keerd aan het plafond hangend zeilbootje waarvan de mast op de vloer rust. Het is zwart geschilderd, biedt een hulpeloze aan blik en roept ook een dreigend gevoel op. Dees noemt het object: 'The Bat II (It is a persistant misconception that bats are deaf)'- Inderdaad vleermuizen (bats) ge bruiken hun oren om te 'zien'. Deze 'vleer muis' lijkt uit de hemel gedonderd. Niet goed uitgekeken? Als ik de metafoor door trek naar water en leven, associeer ik het object - ook een omgeslagen bootje - met leven dat bedreigd wordt door gebrek aan 'zien', door een tekort aan oriëntatie. Keer ik dat om dan is het werk een subtiele op roep tot bewust zien, met bewust zijn en richting geven aan je leven als gevolg. Dees gebruikt zwarte inkt om in een boek over zeilvaart alle schepen exact te bedek ken. Zo laat ze ze als het ware verdwijnen. Dan zou het hangende bootje ook een ver dwenen exemplaar kunnen zijn. Dat brengt de thematiek op de spanning tus sen aan- en afwezigheid. „Is een herinne ring bestaand of niet?", is dan de vraag. Als herinnering natuurlijk wel, anders zou je hem niet hebben, maar wat betekent die vraag voor de 'werkelijkheid?'. Zo brengt Dees leven en bewustzijn samen. Op haar site lees ik dat de makers dit soort golven vaak kunstmatig aanbrachten. Dat ben je je als argeloze kaartschrijver niet bewust. Zien heeft dus gezelschap nodig van weten om betekenis en richting te kunnen geven. En dat is nu precies wat ontbreekt bij de in stallatie 'Justin Time' van twee zich achter dezelfde naam verschuilende kunstenaars. De in blauwe kleding gehulde vrouwen ver bleven een week in de etalage van Caesuur. Ze brachten veel tijd door op en in de twee daar opgestelde bedden. Filmpjes op Face- book laten zien dat ze zich vooral bezig hielden met hun laptop, mobiele telefoon en minimale interactie met voorbijgangers en bezoekende journalisten. De meest con sistente uiting daarbij was dat ze lustin Ti me waren en op Facebook te vinden zijn. Er zijn ook twee eieren klaargemaakt in ko kend water. Nu rest slechts de aanblik van twee in blauw gedekte bedden en een grof geboetseerd beeld van de kop van "Justin", met links en rechts ervan een homp klei en daarachter een boekenstandaard die het lezen kan vergemakkelijken. Op de witte wand is met een spuitbus, wederom in blauw, de tekst gespoten: 'Événement nullement' en in kleine letters er onder 'au contraire'. Dat geeft de aan- en afwezig heid van de kunstenaars betekenis. Het ging dus niet om hun aanwezigheid, als evenement. Waarom zou het dan wel gaan? Om het er zijn, blijkbaar, zonder meer. Of misschien juist wel om het be staan op Facebook. Elke hint naar zinge ving ontbreekt. Ik zie nu twee mogelijkhe den. Of het is een sterk conceptueel werk dat je doet stilstaan bij het verschil tussen doen en zijn, of het is een pretentieus pro ject dat uiteindelijk niet verder komt dan het etaleren van een zinloze leegte. Het past in ieder geval uitstekend binnen het concept van Caesuur dit jaar, waarin alle voorwaarden voor een expositie van beel dende kunst kritisch worden bevraagd. Daarmee bestaat de kans dat er geen kunst meer overblijft. Dat lijkt nu het geval. Het thema van Tamara Dees lijkt duidelijk: water en varen als metafoor voor leven en be staan. Terwijl bij Justin Time, die exposeren in galerie Cae suur, elke hint naar zingeving ontbreekt. HHet is de vraag of je als kun stenaar de thema's die je boeien in een vorm kunt gieten die je als toeschou wer raakt. Óf dat lukt hangt samen het scherp en inven tief combineren van visie, vorm en materiaal. Het thema van Tamara Dees (Terneuzen, 1971) lijkt duidelijk: wa ter en varen als metafoor voor leven en be- DONDERDAG 8 MEI 2014 Het etaleren van zinloze leegte in T/m 17/5. Tamara Dees, Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00 -17.00 uur. T/m 7/6. 'Justin Time', Presentatieruimte Caesuur, Lange Noordstraat 67. Middelburg. 8.00-21.00 uur beeld Atie de Vissers verwondering over de natuur Atie de Visser reist graag en wordt steeds weer geraakt door de schoon heid van het landschap. Maar ook sporen van mensen en het leven van dieren boeien haar. In met gevoel voor vorm en sfeer geschilderde com posities weet zij haar blik treffend te verbeelden. Leven en verstilling ko men harmonieus samen. T/m 31/8. Kasteel van Batavia, Zuid straat 143, Westkapelle. Dagelijks 9.00 -17.00 uur Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Vleeshalgewelven zijn voorzien Zoektocht van Willem Behr Jan Willem Zuidhoek breidt van ritmisch licht naar de zin van het bestaan zijn Tafelvolk uit De Portugese kunstenaar Pedro Cabri- ta Reis verlicht de gewelven van de gotische hal met honderden in een speels ritme hoog opgehangen tl-bui- zen. Boeiend om naar te kijken. Maar Reis roept ook vragen op. „Heeft de gotische architectuur nog betekenis? Kan industrieel licht de blik opnieuw richten op overstijgende waarheden of zijn die er niet meer?" T/m 8/6. Vleeshal. Markt, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur Willem Behr is een gedreven kunste naar die expressief vormgeeft aan thema's als de plaats van de mens in de wereld, bureaucratisering en regel zucht, verlangen naar liefde en angst voluit te leven. Dat krijgt vorm in hef tig geschilderde voorstellingen en ge stileerde beelden waarin de inhoud het soms overneemt van de vorm. T/m 18/6. Covra, Spanjeweg 1, Nieuw- dorp. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur Ontwerper Jan Willem Zuidhoek maakt sinds 2007 van restmateriaal 'tafels' van 25 bij 25 bij 37,5 cm. In middels is hij toe aan nummer 107. Elke tafel heeft een eigen identiteit. Sommige zijn grappig, andere ge heimzinnig. Samen vormen ze het Ta- felvolk' dat een plek zoekt in de we reld. Er zijn zeven objecten te zien. T/m 28/6. Galerie het Moment, Post- straat 28-30, Zierikzee. Wo. t/m za. 11.00- 17.00 uur Justin Time, zonder uitleg is de installatie niet te begrijpen. Sculptuur en installatie van Tamara Dees roepen een dreigend gevoel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49