Eerbetoon aan dichter, schilder, tekenaar en jazzfanaat Lucebert De Règahs: flamenco met humor UIT 3 aterdag is het precies twintig jaar ge leden dat één van de belangrijkste en meest bepalende Nederlandse kunstenaars van de twintigste eeuw overleed: dichter, schilder, tekenaar en jazz liefhebber Lucebert (pseudoniem van Luber- tus Jacobus Swaanswijk). Dat is aanleiding voor een hommage. Drie Lucebert-kenners en het muzikaal ensemble Flex Bent Braam brengen dat eerbetoon zaterdagmiddag in De Kloveniersdoelen in Middelburg. Biograaf Wim Hazeu zal in een kort karakte ristiek een algemeen beeld schetsen van de veelzijdige kunstenaar. De dichter, essayist, classicus en criticus Piet Gerbrandy zal in gaan op de actualiteit van de dichter Luce bert nu. Dichter en jazz-recensent van Trouw Mischa Andriessen neemt de relatie Lucebert en jazz voor zijn rekening. Zijn be toog vormt tevens de inleiding op het muzi kale deel van de middag. Dat wordt verzorgd door pianist Michiel Braam met zijn ensem ble Flex Bent Braam. Toen Lucebert in 1965 om commentaar werd gevraagd naar de posi tie van de literaire beweging De Vijftigers, reageerde hij met een telegram opgebouwd uit jazztitels. Precies deze standards heeft Braam op unieke wijze gearrangeerd. Ze wor den in De Kloveniersdoelen gespeeld, afge wisseld met nieuwe composities. WÊÊKÊÊÊÊÊÊÊ bus 195BPM'. Vorig jaar kwam al bum 2 uit met deels covers en ei gen werk. Het titelnummer 'Counting Sheep' bracht de blues zelfs in België terug op de radio. Arne volgt een muziekstudie aan het conservatorium in Gent en werkt dagelijks op de gitaar aan nieuw repertoire. „Natuurlijk heeft blues een toekomst, al zal het minder in één hokje passen. Het kan een basis zijn om andere pop- en rockstijlen en zelfs funk, jazz en psychedelische muziek aan te koppelen." Die mix van genres spreekt ook Aaron Keylock uit Oxford aan. An ders dan bij Arne kreeg hij nauwe lijks blues thuis voorgeschoteld. „Vanaf mijn 8e ging ik gitaar spe len. Het was mijn muziekleraar die me iets van Robert Johnson liet horen en naspelen. Ik was toen net 10 jaar en voor het eerst sloeg er een vonk over. Ineens wil de ik alles van de blues weten en ging op zoek. Zo ontdekte ik de Engelse bluesrevival in de sixties en seventies met de Stones, Faces Clapton en Gallagher. Maar ook de traditionals en bands als Ly- nyrd Skynyrd en The Black Crows. Ik volgde het bluesspoor terug en nam van alles iets mee. Vanaf m'n elfde kon ik in blues clubs in en rond Londen wat op treden en zelfs aan sessies mee doen met grote namen. Daar leer de ik het meest en kon mijn gi taarspel perfectioneren." Dat leren gaat snel bij Aaron. In recensies van optredens is sprake van een nieuwe Rory Gallagher, een verbluffende techniek die zo wel op elektrische gitaar als met finger-picking akoestisch werk nu al een eigen stijl etaleert. Aaron is nog steeds een schooljon gen. Deze maand staat ook voor hem een eindexamen voor de deur. En daarna? „Muziek maken is nog vooral 'fun'. Er zijn aanbie dingen voor een eerste volledig al bum. Iets waar ik me nog niet druk om maak. Maar dat de gitaar en de blues een definitieve plek in mijn leven innemen staat als een paal boven water. Blues zorgt voor dynamiek en emotie." De Règahs zetten je voortdurend op het ver keerde been. Met dubbelzinnige teksten, de muzikale '100 procent flamingo' omlijs ting, de aankleding, de presentatie. Het lijkt één en al gimmick. Maar met kwaliteit wordt niet ge spot. De Règahs zijn meer dan platvloerse humor. Ongetwijfeld zal het publiek van het Ledeltheater 10 mei vallen voor zowel de cabareteske aanpak als voor de muzikale hoogstandjes. De verwarring begint al met de naam. De Règahs (spreek uit de reihas) is een verwijzing naar de ooievaar, het symbool van Den Haag. „De reiger is de koosnaam voor de gewone Hagenees", ver klaart zanger gitarist en tekstschrijver Johan Frau- enfelder. „En wij zingen in het Haagse dialect, de taal van de alledaagse Hagenees. Plat is het niet. We hertalen liederen." Dat doet het kwartet met bijvoorbeeld popsongs, waarbij de teksten met veel vrijheid worden aan gepast. Zodanig dat soms een geheel nieuw lied op die bekende melodie ontstaat, maar altijd met een link naar het origineel. Geestigheid speelt een belangrijke rol. „De subtiliteit zit hem in de hu mor, maar er zijn ook kwetsbare liedjes en we zin gen over tere onderwerpen. Ondeugend, dubbel zinnig. Af en toe is het absurdistisch, bijna Drs P. Niet makkelijk of goedkoop. Humor is niet per de finitie simpel. Ernstige liedjes worden vaak se rieus genomen. En met onbegrijpelijke teksten kom je vaak weg. Maar met humor?" De Règahs is een aantrekkelijke potporie van fla menco, Spaanse traditie en popmuziek. „Onze eer ste (van inmiddels zes cd's) bevat de meeste stij len, gebaseerd op de traditie. Ze zijn meer en meer andere invloeden gaan integreren, zoals Zuid-Amerikaans, gipsy, blues. „En de laatste cd Regah love is een ode aan al die prachtige bandjes uit Den Haag", zegt Frauenfelder. Frauenfelder studeerde klassiek gitaar en viel na het zien van de film Carmen voor de flamenco. Hij studeerde flamencogitaar bij Paco Pena in Rot terdam. Samen met Règahs tweede gitarist Mar cel de Groot wordt hij beschouwd als een van Ne derlands beste gitaristen in dit genre. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 8 MEI 2014 Pianist Michiel Braam sluit de Lucebert-middag af. foto Marcel Bakker z Zaterdag 10 mei, De Kloveniersdoelen, Middelburg, 13.30 uur; reserveringen: info@drukkerijpodium.nl telkens weer 22e Bluesfestival Kwadendamme Vrijdag 9 mei 17.00 uur Twelve bar blues band (nl), Ryan Mcgarvey (USA), The Juke Joints (nl), John Pri mer band (USA), b.b. and the blues shacks (Dui). Zaterdag 10 mei - tent open 13.00 uur; 13.15-14.15 uur the Blues Vision (bel), Julian Sas (nl), Shan- na Waterstown (usa), Mitch Kashmar band (usa), Aaron Keylock (uk), Ter ry 'harmonica' Bean (USA), jp Soars and the Red Hots (USA). Juke joint stage: half a bottle (bel), Claude Hay (aus) Zondag 11 mei. 10.45 uur. RK Kerk, Gospelmis met Shanna Waterstown (USA), www.bluestown.nl The Blues Vision met Klaas de Somer (drums), Hanne Vandekerkhove (bass) en Arne Demets (guitar/vocals). De Haagse band, de Règahs foto Hessel Waalewijn Photography door Marius Roeting Oostburg, Ledeltheater 10 mei, 20.15 uur podium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43