Oranje slaat in stilte de weg naar Rio in I Vitesse kan het tij maar niet keren De Reu: Touretappe op Neeltje Jans speculatief Van Gaal gaat graag bij Manchester United aan slag 66 Ik rij de laatste weken echt goed, dat geeft een beetje vertrouwen 66 Het zouden wel eens heel nerveuze etappes kunnen worden. Het stormt hier 32 SPORT WIELRENNEN Zeeuwse wielrenner uit Langeweegje begint vrijdag aan zijn tweede Ronde van Italië. Hotel Residence Victoria is op de ze woensdag de eerste halte op weg naar Rio de Janeiro. Het is niet zo druk als bij de persconfe rentie van de Braziliaanse bonds coach Scolari waar 876 journalis ten worden geteld, maar bij de af trap van de WK-campagne van Oranje staan de camera's wel de gelijk in rijen opgesteld. En dat voor een selectie, waarin alle gro te mannen nog ontbreken. Wie van deze groep mag 's avonds op bed eigenlijk serieus dromen over Rio? Meer dan een stuk of tien zullen het er niet zijn. Luc Castaignos weet in elk geval dat hij geen kans van slagen heeft. Maar de bondscoach wil tij dens de eerste stage goed kunnen trainen en dan is het wel makke lijk dat je een spits tot je beschik king hebt. En Castaignos mag dan niet on omstreden zijn bij zijn club FC Twente, welke Nederlandse spits had Van Gaal dan wel moeten op roepen? Powel? Hemmen? Fernan dez? Nederland spitsenland is te genwoordig vooral een koninkrijk voor de buitenlanders. Er wordt volgens Louis van Gaal zo intens getraind, dat hij de ses sie eerder afbreekt van gepland. De verhalen dat hij zijn spelers in de eerste week over de kling zou jagen met een veelvoud aan trai ningssessies, weerlegt hij met een lachend gezicht. „Ik weet precies wat ik doe, dat is een kwestie van ervaring", zegt Van Gaal. De meeste aandacht gaat uit naar Terence Kongolo, de jongeling van Feyenoord die zomaar eens de verrassing in de WK-selectie zou kunnen worden. Een linksbe nige verdediger die zowel in het centrum als aan de zijkanten kan spelen, daar heeft Van Gaal er niet veel van. Bijna alles loopt op dag één vol gens schema. Bijna alles, want PSV-spits Jurgen Locadia heeft last van de lies en vertrekt alweer naar huis. Zijn vervanger is Chel- sea-middenvelder Marco van Gin- kel. In deze fase van de voorbereiding is dat groot nieuws, zoals ook als de Porsche waarmee 'rookie' Cas taignos de parkeerplaats mee kwam oprijden breed werd uitge meten. Het is duidelijk: de 'road to Rio' is vanaf nu definitief geo pend en de schijnwerpers laten nog maar weinig onbelicht. HOENDERLOO - Louis van Gaal gaat na het WK graag als hoofdtrainer van Manchester United aan de slag. „Ik hoop dat ik de man ben", vertelde hij aan Engelse verslagge vers na de eerste training van Oranje. De Britten waren speciaal voor de bondscoach van het Ne derlands elftal naar Hoenderloo gekomen. Een enkeling probeerde zelfs vergeefs in te checken in het spelershotel. „Jullie denken dat ik de man ben", zei Van Gaal. „Maar het is de vraag of United er ook zo over denkt. Als dat zo is, dan zul len ze dat bekendmaken." Van Gaal wilde geen antwoord geven op de vraag of hij Ryan Giggs als zijn ideale eerste assistent ziet. „Want dat zou betekenen dat ik al hoofdtrainer ben en dat is niet zo." Een Britse verslaggever vroeg of hij al veel wist over United. „Dat is een heel domme vraag", bulderde Van Gaal. „Wat denk jij dan. United is een van de grootste clubs ter wereld en dan zou ik daar niet veel over weten?" BELFAST - Stilte voor de storm? Ach, wat zal Johnny Hoogerland zeggen. Zenuwachtig is hij niet voor de Giro, die morgen in Belfast met een proloog van start gaat. De Zeeuwse profwielrenner heeft al meer grote rondes gere den. „Echt spannend vind ik het niet, maar heb er wel heel veel zin in", laat hij vanuit een regenach tig Noord-Ierland weten. Het wordt de tweede Giro voor Hoogerland. Drie jaar geleden, in 2011, reed hij voor worldtourploeg Vacansoleil. Hij werd toen 58e. Nu is hij in dienst van Androni Giocattoli, een Italiaanse pro-con tinentale ploeg die dus één ni veau lager rijdt. Bij die ploeg voelt hij zich wel op z'n gemak, hoewel het er op sommige gebieden net iets minder professioneel aan toe gaat dan bij Vacansoleil. En met de Giro heeft hij goede ervarin gen. Hoogerland: „De Tour is schitte- rend en blijft het grootste wieler- spectakel dat er is. Maar het is alle maal wel heel hectisch. Het is één groot circus met heel veel stress. Bij de Giro is dat allemaal minder en die is daardoor toegankelijker. Ook voor de toeschouwers. In Frankrijk kun je op de dag van de etappe al niet meer met je auto over het parkoers rijden. In Italië is dat geen probleem. Je kunt daar een etappe veel beter volgen." Na bestudering van het parkoers heeft Hoogerland geconstateerd dat deze editie minder zwaar is dan die van 2011. Toen werden de renners getracteerd op enorm veel hoogtemeters en lange ver plaatsingen. „Er was een etappe bij dat we 's nachts om één uur in het hotel aankwamen", herinnert de inwoner van Langeweegje zich. „Zoiets maakt wielrennen ontzettend zwaar." Dit jaar ziet alleen de laatste week er loeizwaar uit, maar dat zegt lang niet alles. De eerste dagen bij voorbeeld kunnen wel eens veel zwaarder worden dan verwacht. „Het stormt en regent hier", ver telt Hoogerland. „Het zouden wel eens heel nerveuze etappes kun nen worden met een peloton dat in stukken uiteen waait. Het zijn Zeeuwse omstandigheden." Gianni Savio, de grote baas van de ploeg van Hoogerland, wil graag dat zijn renners vaak in beeld rij den. Dat wordt aanvallend wiel rennen dus, een beetje zoals we vroeger van Hoogerland gewend waren. De Bevelander nuanceert dat „Ik wil niet in beeld rijden om in beeld te rijden", zegt hij. „Kittel rijdt mee en er zijn een stuk of vijf etappes waarin hij kans heeft op de overwinning. Het heeft dan weinig zin om mee te springen. De kans op een mas sasprint is dan veel te groot. Maar er zijn nog genoeg andere etappes waarin kansen liggen. Bijna altijd zit er wel een klim in of is er een moeilijke finale." Hoogerland heeft zich dit jaar nog niet echt laten zien en is daar om niet tevreden over wat hij ge presteerd heeft. Toch is de vorm er wel. „Ik rij de laatste weken echt goed, dat geeft een beetje ver trouwen. In Frankfurt voelde ik me vorige week behoorlijk sterk. Maar om nu te gaan roepen dat ik de stenen uit de straat zal rijden? Nee, dat niet." In principe krijgt Hoogerland een vrije rol. Maar dat hangt wel van de omstandigh- den af. Stel dat kopman Franco Pellizotti een goed klassement rijdt, dan zou het zo kunnen zijn dat Hoogerland moet gaan knech ten. En wat gebeurt er als de twee Venezolanen uit de ploeg geen vi sum krijgen? Ze zitten nog steeds in Italië en wachten op de dingen die komen gaan. Starten met een ploeg van zeven in plaats van ne gen, dat kan de strategie wel eens drastisch wijzigen. Trainer Peter Bosz van Vitesse koos voor het eerste duel in Gro ningen voor een iets andere voor bereiding dan normaal. Hij beleg de een trainingskamp achter ge sloten deuren om zijn ploeg weer een beetje op scherp te krijgen. Dat was hard nodig, want in de laatste zeven competitiewedstrij den waren de Arnhemmers niet tot winst gekomen. Met aanvoer der Guram Kashia en Bertrand Traoré op de bank en Lucas Pia- zon zelfs buiten de selectie koos Bosz wel weer voor een systeem met drie aanvallers. Dat mocht echter niet baten want de Arnhemmers gingen wederom onderuit. In de andere halve finale van de play-offs deed AZ uitstekende za ken. De ploeg van Dick Advocaat won met 3-0 van sc Heerenveen. De Alkmaarse treffers kwamen op naam Celso Ortiz, Nemanja Gudelj en de uitblinkende Steven Berghuis. De return is zaterdag in Heerenveen. Voor trainer Marco van Basten van sc Heerenveen was het duel in Alkmaar pikant. Hij fungeert komend seizoen als coach van AZ. Bij de ploeg van Van Basten ont brak gisteravond de wil om te winnen. In de eerste helft was het duel al beslist. AZ kwam daarna nauwelijks in de problemen. Jeroen Wielaert beweerde woens dagavond bij het Brabants Wieler- café in Oss dat de Ronde van Frankrijk na de proloog in Utrecht naar Zeeland trekt. Vol gens de wielerjournalist, die jaren lang ijverde om het Grand Depart van de Tour naar Utrecht te ha len, is Tourdirecteur Christian Prudhomme helemaal weg van Neeltje Jans als finishlocatie. De organisatie heeft inderdaad meerdere keren laten doorscheme ren gecharmeerd te zijn van die plek, maar volgens De Reu zijn er meerdere opties. „Er zijn vele mo gelijkheden om vanuit Utrecht naar Frankrijk te gaan", zegt de ge deputeerde. „Dat kan via Zeeland, maar ook via Brabant of Limburg. Prudhomme heeft tegen mij ge zegd dat alles pas in een later sta dium wordt beslist en dat de rou te in het najaar wordt bekendge maakt." „Ik kan me niet voorstellen dat Prudhomme nu Jeroen Wielaert heeft gebeld en gezegd dat de eer ste etappe op Neeltje Jans eindigt. Het is heel speculatief. En als het wel zo zijn, dan zou dat ook bete kenen dat we het geld voor die etappe bijeen hebben. Nou, en dat is niet zo." De provincie Zee land is zeker geïnteresseerd in een Touretappe, maar de bestuur ders hebben wel altijd gezegd dat het budget opgehoest dient te worden door het bedrijfsleven. d door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Als Oranje wil zaaien is Hoenderloo, het stilleven op de Veluwe, al jaren een vrucht bare bodem. Hier, te midden van de bomen, op de plek waar de huis jes van de spelers bijna op het veld staan, ligt een prachtig geborstelde grasmat waar het bijna onmogelijk is een bal verkeerd te raken. Hoogerland heeft zin in de Giro door Koen de Vries Johnny Hoogerland Johnny Hoogerland GRONINGEN - Het eerste duel tus sen FC Groningen en Vitesse in de halve finales van de play-offs om Europees voetbal leek gisteravond in 0-0 te eindigen. Verdediger Lo renzo Burnet schonk de thuisploeg evenwel in de 88e minuut alsnog de onverwachte zege (1-0). De re turn is zaterdag in Arnhem. door Jan Dagevos MIDDELBURG - Ben de Reu noemt de uitlatingen dat de eerste etappe van de Tour de France in 2015 op Neeltje Jans eindigt heel specula tief. „Ik ben er niet van op de hoog te", stelt de gedeputeerde. S Björn Kuipers heeft opnieuw een topduel toegewezen gekregen door de Uefa. Dit keer de finale van de Champions League, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32