I t I 9> Niemand wil ooit nog zon ruzie als over de Hedwige- polder. Daarom steekt iedereen de koppen bij elkaar om te praten over de toekomst van de Westerschelde. 28 ZEELAND WESTERSCHELDE Opmaat naar visie ANTWERPEN - Deskundi gen op het gebied van de verschillende func ties die de Schelde ver vult, komen vandaag in Antwerpen bijeen op een congres dat een eer ste aanzet moet leveren voor een nieuwe lange- termijnvisie voor het estuarium. Die moet tot 2050 reiken. De huidige kijkt niet verder dan 2030. Aan de orde ko men onder meer de kli maatverandering, ont wikkelingen in het geu len- en platenpatroon en de toegankelijkheid van havens. et was een pracht idee: ha vens, boeren en natuur- clubs maken samen afspra ken over de toekomst van de Westerschelde. Maar de inkt is nog niet droog of ze krijgen in 2005 slaande ru zie over één van de afspraken: het onder water zetten van polders. Jarenlang kunnen ze el kaar niet meer luchten of zien. Maar nu, ne gen jaar later, sluiten ze vrede en zitten ze toch weer om de tafel. „Iedereen heeft elkaar nodig." Ooit, in september 1944, richtten de gevluch te regeringen van Nederland, België en Luxem burg in Londen de Benelux op. Een soort Eu ropa in het klein om de economie een boost te geven. Hoewel de Benelux nog steeds model staat voor Europa en ook blijft bestaan, heeft ze tegenwoordig ook andere taken. Op ver zoek van de Nederlandse en Belgische rege ring begeleidt de Benelux de discussie over de toekomst van de Westerschelde. Een delicate kwestie, weet de Belgisch politi cus Luc Willems, adjunct-secretaris-generaal van de Benelux en voorzitter van de onlangs opgerichte Schelderaad. Want wie het over de Westerschelde heeft, denkt direct aan het on der water zetten van de Hedwigepolder. Een discussie die de afgelopen negen jaar de ver houdingen in en tussen Nederland en Vlaan deren heeft verziekt. De ontpoldering van de Hedwigepolder is on derdeel van de Scheldeverdragen die in 2005 tussen Vlaanderen en Nederland werden ge sloten. Die regelen de toegankelijkheid voor grote containerschepen (richting Antwerpen), het herstel van natuur (die onder druk staat) en de veiligheid. De verdragen zijn vooraf- ook onder begeleiding van de Benelux - uitge breid besproken met havens, boeren en na tuur- en milieuorganisaties. Maar als die afspraken nog maar net zijn vast gelegd ontstaat grote ruzie. Willems: „Het be gon ermee dat Nederland moeilijk deed over het wegbaggeren van een paar zandbanken. Dat was wel afgesproken." De irritatie is zo groot dat de partijen die wa ren betrokken bij de totstandkoming van de Scheldeverdragen elkaar niet meer willen zien. Dan moet het grootste probleem nog ko men: de Hedwigepolder. Een drama voor belanghebbenden, blikt Wil lems terug. „Politiek Den Haag was niet meer zeker van haar besluit om de polder onder wa ter te zetten. Het is het ergste dat belangen organisaties kan overkomen. Ze hebben afspra ken fel verdedigd bij hun achterban en dan be gint de overheid zelf te twijfelen." Voor zover de stemming onderling al niet tot ver beneden vriespunt was gedaald, gebeurt dat nu. „Niemand praatte meer met elkaar." Ook raken de verhoudingen op het hoogste ni veau verstoord. Vlaanderen is het getalm van Nederland zo beu, dat ook op andere dossiers de landen elkaar dwars zitten. De lucht klaart pas als het kabinet Rutte II eind 2012 besluit de Hedwigepolder toch te ontpolderen. „De beide regeringen hebben me gevraagd om bij de achttien stakeholders - van havens tot aan milieuorganisaties - langs te gaan om te vragen of ze nog boos zijn en of ze in de toe komst weer willen gaan samenwerken. Ze heb ben gezegd: het verleden laten we en we kij ken weer naar de toekomst." Niemand wil ooit nog zo'n slepende ruzie als over de Hedwigepolder. Maar dan moet er wel wat gebeuren, realiseert ook iedereen zich. An ders is het wachten op het volgende conflict. En dus is op 15 april de Schelderaad opgericht. Om niemand te tarten wordt de hele bijeen komst - waar minister Melanie Schultz (Infra structuur en Milieu) en haar Vlaamse collega Hilde Crevits de oprichtingspapieren onderte kenen - het H-woord niet uitgesproken. De blikken zijn vooruit gericht. In het vervolg moet iedereen weten hoe de Westerschelde er voor staat en mag niemand meer worden ver rast of geschoffeerd. „De Schelderaad gaat drie keer per jaar samenkomen en gaat adviseren over besluiten die de regeringen uiteindelijk moeten nemen", vertelt Willems. „Allereerst wordt nu onderzocht hoeveel con tainerschepen de Westerschelde aankan. De havens van Antwerpen en Zeeland zetten hun prognose voor de komende twintig, dertig jaar op een rij en presenteren die in septem ber aan de Schelderaad. In plaats van een stu die te maken en die koud op tafel te leggen, wordt iedereen nu vanaf het begin betrokken. In die vergadering zullen alle belangenorgani saties aangeven wat hun voorwaarden en wen sen zijn. We zoeken samen naar de feiten, de tecteren problemen en zoeken naar antwoor den. De verwachtingen zijn zeer hoog gespan nen. Het feit dat de Zeeuwse milieufederatie en de havens samen weer aan tafel zitten is op zich al een succes." Waarom wil iedereen weer praten? „Op dit moment zijn de baggervergunningen verleend en is het politieke besluit over de De kans dat dit mislukt bestaat Maar mislukken is geen optie natuurlijk Hedwigepolder genomen. Daarmee zijn de af spraken nagekomen. Waarom nu aan tafel? Omdat iedereen weet dat de Westerschelde er elke dag anders uitziet. Men wil meer recrea tie, meer toeristische activiteiten. Dat bete kent dat je de geulen moet verdelen: hier mo gen zeilbootjes, hier de grote tankers. De mi lieuorganisaties willen biodiversiteit. Iedereen heeft elkaar nodig. Het gaat om het herwin nen van vertrouwen. Maar dat vertrouwen is broos. Het komt te voet en vertrekt ter paard." Dat is nogal een opgave. „De kans dat dit mislukt bestaat. Maar misluk ken is geen optie natuurlijk. Als we nog renda bele landbouw in de regio willen behouden, moeten die belangen in de Schelderaad duide lijk worden gesteld. Dat geldt dus ook voor de havens, de recreatie, noem alle belangen maar op." In Nederland is het idee: Antwerpen wil uitbrei den en dat stopt nooit. Zodra iemand daarover be gint, wordt geschermd met het scheidingsverdrag van 1839 waarin staat dat de Westerschelde toe gankelijk moet zijn voor de haven. Dat voedt het wantrouwen in Nederland. „Dat begrijp ik. Maar men wil gaan samenwer ken als grenzen in zicht zijn. Zolang men niet het gevoel heeft dat er grenzen zijn, wil men altijd maar uitbreiden. Er zal een dialoog tot stand moeten komen. Havens zullen moeten gaan specialiseren. Welke maat van container schepen zal de Bocht van Bath nog kunnen passeren? Hoe kan er beter samengewerkt wor den tussen Antwerpen, Gent, Vlissingen of Zeebrugge? Maar daarvoor heb je dialoog no dig." Het is niet de vraag of, maar wanneer er weer een moment komt dat belangen tegenover elkaar ko men te staan. Hoe gaat u voorkomen dat er Hedwige 2 ontstaat? „We moeten zorgen dat iedereen vanaf het be gin overal bij betrokken is. De Schelderaad geeft een advies. De overheid moet bij het ne men van uiteindelijke besluiten gemotiveerd zeggen wat ze ermee doet." U heeft Antwerpen verteld rustig aan te doen met boodschappen over nieuwe verdiepingen? „Ja. Dit draait allemaal om vertrouwen. Dank zij onze geografische ligging aan de open mon ding van de Delta is er welvaart in onze regio. Daar moet iedereen zich van bewust zijn. De vergadering in september - waarin de havens hun visie presenteren - zal een eerste testcase worden voor de Schelderaad. Het mag niet mislukken. Maar de verantwoordelijkheid ligt bij iedereen aan tafel. We weten van elkaar dat geen spelletjes worden gespeeld, want als je daarmee begint is het vertrouwen weg. Dan is het gedaan." EP We weten van elkaar dat niemand spelletjes speelt door Jeffrey Kutterink Luc Willems (Aalst, 12 mei 1964) is een Belgisch politi cus die actief was bij achter eenvolgens CVP, NCD en Open VLD. Van beroep is Willems advo caat en hij is ook licentiaat in de rechten aan de Katholie ke Universiteit Leuven. Luc Willems, voorzitter Schelderaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28