ZA 24 MEI 2014 SVR wil onderzoek toeristentaks Veere Nog geen resultaat na flyers vermiste vrouw Ratten zijn minder gelukkig met keurig gerestaureerde Kazematten DAM EN SHIPREPAÏR VLISSINGEN m WALCHEREN 27 ié Toeristen kunnen niet stemmen, maar wel hun voeten gebruiken 1 DE KAZEMATTEN VAN 10.00 TOT 16.00 UUR RITTHEMSESTRAAT 500 VLISSINGEN- 1010 OOST IS**** Het stak regiovoorzitter Van Leeu wen ook dat hij niet op de hoogte was gesteld van de plannen van de coalitie om de toeristenbelas ting met tien en later nog eens vijf cent te verhogen. Hij las het in de krant, maar sprak niet in tij dens de raadsvergadering omdat hij het 'coalitiefeestje' niet wilde verstoren. „Ik vind het de taak van oppositie- en coalitiepartijen om kanttekeningen te plaatsen bij het coalitieprogramma. Deson danks zijn wij als SVR verbolgen over de plannen waar de kampeer- sector waarschijnlijk nog het hardst door wordt geraakt." Volgens Van Leeuwen is het bin nen de kampeersector niet de ver- blijfsrecreant die de belasting be taalt, maar draaien veel onderne mers zelf voor de kosten op. „Als twintig procent van de totaalprijs voor een overnachting van een ge zin naar de gemeente Veere gaat, valt dat niet uit te leggen aan toe risten. Om ze tegemoet te komen kiezen veel ondernemers er daar om voor om de kosten uit eigen zak te betalen. Het is de grootste kritiek die wij als SVR hebben op de heffing, maar daar wordt door de gemeente keer op keer over heen gewalst." Van Leeuwen denkt dat de hotel sector minder last zal hebben van het extra dubbeltje omdat die het kunnen doorberekenen in de ka- merprijs. Hij is dan ook voorstan der van prijsdifferentiatie. „Melse zegt dat alle toeristen in dezelfde mate gebruikmaken van voorzie ningen, maar dat is maar zeer de vraag. Ook zouden we het er bin nen de recreatiesector niet over eens zijn. Waarom neemt de ge meente daar dan geen leidende rol in? Nu we het allemaal eens zijn over dat de toeristenbelasting niet verhoogd moet worden, luis teren ze toch ook niet?" Van Leeuwen vindt dat voor de mak kelijkste weg is gekozen door geld weg te halen bij toeristen. „Het zijn de makkelijkste kiezers, maar ze kunnen stemmen met hun voeten. Aan de Duitse Oostzeekust is het ook mooi en een stuk goedkoper." MIDDELBURG - De flyers die de fa milie van de nog altijd vermiste Loes Tevel hebben verspreid, heb ben nog geen tips opgeleverd die tot haar vondst hebben geleid. Maandag was de Middelburgse Loes Tevel een week vermist. De familie besloot die dag flyers te gaan verspreiden om het publiek te vragen te helpen zoeken. Ook via de media is om aandacht voor de vermissing gevraagd. De poli tie heeft sindsdien echter geen be slissende tips ontvangen. Ook de elektrische fiets van het merk Bik kel waarop Loes Tevel is vertrok ken, is nog niet gevonden. De poli tie heeft disndag alle aangetroffen fietsen bekeken, maar daar zat haar fiets niet bij. De flyers zijn verspreid tot over heel Walcheren en zelfs Noord- Beveland, zegt de echtgenoot van Loes Tevel, René Dekker. „Dank zij alle aandacht, werkt iedereen graag mee. Het gebied waarin met meer ogen wordt gezocht, is veel groter, maar resultaten zijn er helaas nog niet", zegt hij. Loes Tevel is 59, heeft donker/grijs haar, draagt een bril. Tips zijn wel kom bij de politie op 0900-8844. „Hier bijvoorbeeld", wijst Marinis se in het gangetje onder Michiel. „In zo'n gat zitten ze graag. Die gebruiken ze als schuilplaats. En dit gaatje ook." Een rat heeft niet veel ruimte nodig, anderhalve cen timeter is genoeg om binnen te komen. Ratten planten zich rap voort. Ze krijgen zes tot acht jon gen per worp. En die jongen zijn na 21 weken geslachtsrijp: een plaag ontstaat snel. Ratten houden van water en ze houden van rommel. Vooral van rommel die ze kunnen eten. „Rat ten zijn cultuurvolgers. Waar mensen zijn, zijn ratten. Ja, we doen het allemaal zelf hoor. Over l B al waar etensresten zijn, zijn rat ten. Hier in het gangetje zie je bij voorbeeld frietbakjes staan, men sen gooien ook frietjes naar bene den, vanaf het frietkot hierboven op het bolwerk. Daar kun je hele maal niets tegen doen. Dat ge beurt." De ratten in de kazemat ten snoepen bovendien óók mee van bijvoorbeeld de mossels die meeuwen kapot laten vallen op de glooiing. Een paar jaar geleden, toen de overlast van ratten heel erg was, heeft Marinisse klemmen gezet in de goten in de gang. „Bij hoog wa ter komen ze daardoor naar bin nen omdat hun schuilplaatsen on der lopen. Klak, klak, klak! We vingen de één na de andere." Op dit moment is de overlast niet groot. Marinisse bestrijdt de rat met een langzaamwerkend mid del, een smakelijk roze blok dat bloedverdunners bevat: ratten gaan daar aan dood als ze er vol doende van eten. „Vroeger plaats ten we dat eigenlijk altijd, nu wil len we daar een beetje van af; we zetten het middel nu alleen in als het nodig is." Het blok zit voor mensen achter slot en grendel in een betonnen doos. Ratten kun nen er doorheen wandelen. „Ratten heb je altijd", zegt Mari nisse. „Maar ik kan me voorstel len dat het vroeger, toen de bakke rij nog in de kazematten zat, heel erg geweest moet zijn. Tegenwoor dig is het echt onder controle." HAVENDAG m. 4.' Beleef de haven als motor van de Zeeuwse economie. Maak kennis met bedrijven uit het havengebied die er voor zorgen dat de economische motor van de provincie Zeeland doorloopt. Bedrijven zetten tijdens de Open Havendag hun poorten open! Ontdek de mogelijkheden van een baan die je nooit dacht in de haven te kunnen vinden. Of adem gewoon de sfeer en dynamiek van de haven in door zelf mee te maken wat er in de haven u..„.I speelt. V7B zeeland B^i seaports DONDERDAG 8 MEI 2014 door Wendy de Jong DOMBURG - Bram van Leeuwen, re giovoorzitter van de Stichting Vrije Recreatie (SVR) wil dat de gemeen te Veere een wetenschappelijk on derbouwd onderzoek houdt naar de gevolgen van het verhogen van toeristenbelasting. „Met de uitkom sten daarvan kun je dan beslissin gen nemen." Bram van Leeuwen, SVR door Maurits Sep m Rattenvanger Rudi Marinisse bij de lokdoos net buiten de kazematten in Vlissingen. Bij de tentoonstelling in de ka zematten speelt de rat, de Kazerat een hoofdrol.foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een paar jaar geleden, toen had je hier ratten, zegt Rudi Marinisse. „Als je een deurtje van een kazemat open deed, zag je ze wegschieten." Nu de kazematten zijn gerestaureerd en opgeruimd vinden de beestjes het er niet meer prettig, maar ze zitten er nog steeds. Dit is het vijfde deel van een serie over de Vlissingse kazematten. Ook een verhaal? Mail naar n.berkelder@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27