i Koopvaardijmonument komt terug Voedselbank mogelijk naar oude pand Lété Zes projecten in race voor ACE Awards PLflMECÖ" WALCHEREN 25 Nieuw paviljoen vervangt frietkot op het Vlissingse Nollehoofd en ruilt van plek met oorlogsmonument. Nou waren Ralph Wiessner en Maartje Kastelein na respectieve lijk zestien en tien jaar Panta Rhei, iets verder op de Nolledijk, natuurlijk wel wat gewend. Maar soms vallen dingen precies op hun plek. Ralph en Maartje wil den al jaren iets voor zichzelf be ginnen in de horeca. Wiessner: „Gewoon, omdat daar echt mijn hart ligt, maar ik zie mijzelf niet tot mijn vijfenzestigste met een dienblad rondlopen. Het was al tijd de bedoeling dat ik Panta Rhei zou overnemen. Door de nieuwbouw werd dat plan echter op de lange baan geschoven. Daar heb ik best wel van gebaald." Tot hij vorig jaar in de krant een impressie zag van het nieuwe pa viljoen dat op de kop van de Nol ledijk zou komen. „Ik heb de eige naar gelijk een mailtje gestuurd. En nu zit ik hier. Afgelopen zater dag gingen de deuren open, ik zag die tafels met plantjes erop en dacht: wauw. De kippenvel die ik toen voelde, heb ik nu nog. Het is een droom die uitkomt." Het tapt dan ook wel prettig, met uitzicht op het Badstrand. „Aan vankelijk was ik bang het uitzicht op de schepen te zullen missen, maar hier zie je eigenlijk pas echt hoe dichtbij ze varen." Hier zie je eigenlijk pas echt hoe dichtbij de schepen varen Het paviljoen, dat BLVD is ge doopt, is een brasserie: vanaf tien uur 's ochtends is er koffie met huisgemaakt gebak, gasten kun nen komen lunchen en ook dine ren. Visschotels, Zeeuwse schel pen; Wiessner weet wat zijn gas ten willen. Binnen staan veertig stoelen, buiten zeventig. De zaak is voorlopig alle dagen per week open, het hele jaar door. „Op het terras staan palen waaraan we pa rasols of warmtelampen kunnen vastmaken. Daardoor is het op het terras ook nog een hele tijd uit te houden." Het eerste weekend zat de zaak al goed vol en zelfs de mensen die op Bevrijdingsdag de drukte van in de binnenstad even wilden ont vluchten, wisten BLVD te vinden. „Ik had verwacht dat Veel mis zou gaan, maar dat viel reuze mee. Ei genlijk gaat het meteen zoals het hoort te gaan. En als Willem-Jan van Panta Rhei voorbij komt, zwaaien we naar elkaar. Ik heb er altijd fijn gewerkt en we zijn op een goede manier uit elkaar ge gaan. Misschien kunnen we zelfs samen dingen gaan organiseren, zoals een fietstocht over de boule vard. Of iets op de dijk. Die is nu toch een beetje van ons samen." Op de plek van het nieuwe pavil joen BLVD stond voorheen het Koopvaardijmonument van ex pressionistisch beeldhouwer Wes- sel Couzijn, ook wel bekend als populairste klimobject voor kinde ren. Couzijn maakte het ontwerp aanvankelijk voor Rotterdam, ter nagedachtenis aan de zeelieden die het leven lieten bij de onder gang van vijfhonderd Nederland se koopvaardijschepen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Rotterdam zag er echter van af, waarna Vlissingen het beeld kocht. Het kwam in 1974 te staan op het pleintje voor de voormali ge Scheldesmederij en werd in 1982 verplaatst naar Boulevard Evertsen. Daar komt het binnen kort terug op een nieuw pleintje: op de plek van het oude frietkot je, temidden van geheel nieuwe bestrating. 1 In de categorie Duurzame Dor pen zijn Ovezande, 's-Heer Hen drikskinderen en 'Duurzame Grachten Middelburg' door de ju ry geselecteerd voor de eindron de. FC Dauwendaele, Energiek Noord-Beveland en Kyotolease zijn genomineerd voor het Beste Duurzame Energieproject. De winnaars in beide categorieën worden bekend gemaakt op woensdag 11 juni. De overall-win naar ontvangt een bedrag van 5000 euro. De Zeeuwse ACE Awards maken deel uit van een Europees project, waarin het Zeeuws Klimaatfonds één van de tien partners is. De Eu ropese finale, waarvoor de Zeeuw se winnaars in aanmerking ko men, vindt plaats in november. De doelstelling van ACE (Aca demy of Champions for Energy) is om de ontwikkeling van een duurzame energiehuishouding in Europa te versnellen. Zij richt zich in het bijzonder op initiatie ven van burgers en lokale gemeen schappen die zelf het heft in han- De Voedselbank zit nu aan de Kle- verskerkseweg in een pand dat wordt gehuurd van de gemeente. De huur loopt per half jaar en de opzegtermijn is ook een half jaar. Op termijn moet de Voedselbank daar weg, maar het is nog niet dui delijk wanneer. „Daar kunnen we op wachten, maar we kunnen ook zelf actief gaan zoeken naar een andere loca tie. En dat hebben we gedaan", zegt secretaris Anton Izeboud van de Voedselbank Walcheren. Tijdens die zoektocht stuitte het bestuur op het oude pand van Lété aan de Grevelingenstraat. Dat staat leeg sinds de sociale werkvoorziening is verhuisd naar Vlissingen. Die maakt deel uit van Orionis Walcheren. „We we ten dat dat pand van Lété in eigen dom komt van de gemeente en dus hebben we laten weten dat we geïnteresseerd zijn in de huur van een deel van dat complex", vertelt Izeboud. De Voedselbank Walcheren be dient wekelijks ongeveer driehon derd huishoudens met voedsel pakketten. Het bestuur denkt on- geveer duizend vierkante meter nodig te hebben. Belangrijk aan de locatie Grevelin genstraat is dat die dichterbij Vlis singen - waar veel klanten wonen - en Veere ligt. „We hebben ook bewust aan die kant van de stad gezocht", beaamt Izeboud. Urgent is een verhuizing nog niet en dus is er ook tijd om goed te kijken naar de haalbaarheid van die optie. Want Izeboud bena drukt dat de huur betaalbaar moet zijn en voor langere tijd ge garandeerd moet zijn. „Want op die plek zullen we ook op onze kosten aanpassingen moeten doen. Daar hebben we dankzij een legaat ook geld voor." De Voedselbank Walcheren kreeg in 2012 een schenking van 150.000 euro en heeft nu 180.000 euro be schikbaar voor huisvesting. De gemeenteraad moet over enke le weken instemmen met de aan koop van het oude pand van Lété. Orionis Walcheren krijgt 1,1 mil joen euro voor het gebouw. De ge meente wil daarin - behalve mo gelijk de Voedselbank - ook ande re bedrijven huisvesten. Om het pand in delen te kunnen verhu ren, moet het verbouwd worden. den nemen. Om deze voorlopers te stimuleren en in de spotlights te zetten, zijn de ACE Awards in gesteld. Het project 'Duurzaam Dieken- damme', dat in 2012 door het Zeeuws Klimaatfonds in samen werking met de gemeente Borsele is uitgevoerd, geldt hierbij als suc cesvol voorbeeldproject voor ACE. Ovezande was hierbij één van de deelnemers. Inmiddels zijn er veel meer dorpen en wij ken in Zeeland waarin burgers sa men met andere partijen initiatie ven nemen om energie te bespa ren en duurzaam op te wekken. Ook 's-Heer Hendrikskinderen en Duurzame Grachten Middel burg zijn hiervan volgens de jury goede voorbeelden. Verlichting Plafonds - Sierlijsten DONDERDAG 8 MEI 2014 Al dagenlang kippenvel van boulevardgeluk door Wendy Wagenmakers Ralph Wiessner GOES - Zes Zeeuwse projecten op het gebied van duurzame energie zijn genomineerd voor de Zeeuwse ACE Awards. Drie nominaties in de cate gorie Duurzame Dorpen en drie voor het Beste Duurza me Energieproject. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Voedselbank Wal cheren wil verhuizen naar het oude pand van Lété aan de Grevelingen- straat in Middelburg. Daarover wordt gesproken met de gemeen te, die dat pand koopt van Orionis Walcheren, de opvolger van Lété. De gemeente Middelburg koopt het pand van Lété en heeft in de Voedselbank een mogelijke huurder. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3,4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 27 00 00 www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25