I Profiteren opstekers van ligging met wind op zee TWee meisjes wezen verdachte los van elkaar aan Geen vervolging in zaak Leila Kallal ZEELAND 23 commentaar VLISSINGEN-OOST - Op de Noord zee verrijzen steeds meer wind energieparken en aan de plannen ervoor lijkt geen einde te komen. Daar zit veel werk en toegevoegde waarde in, want de windturbines moeten worden geassembleerd, getransporteerd, geplaatst en on derhouden. Geen wonder dat ha vens als Amsterdam, Den Helder en Delfzijl een graantje op deze markt proberen mee te pikken. En Zeeland Seaports dus ook. Het verschil tussen de eerste drie en de wind-op-zee activiteiten in Vlissingen-Oost is dat de noorde lijke havens zich vooral op wind- parkei? voor de Nederlandse kust richten. De armslag van Vlissin gen-Oost reikt verder. De ligging van de Zeeuwse haven maakt het rendabel van hieruit ook windpar ken voor de Belgische en de Engel se kust te bouwen en te onderhou den. Dat blijkt: het Sloegebied is in toenemende mate een draai schijf aan het worden voor buiten- gaatse energieprojecten. Ere wie ere toekomt: toenmalig kandidaat-Kamerlid Diederik Samsom (PvdA) en Tjeu van Mier- lo van de Zeeuwse Milieufedera tie zagen ruim tien jaar geleden al de mogelijkheden van Vlissin gen-Oost op het gebied van wind energie. Zij het dan dat zij indus triële activiteiten voor windpar ken op zee als een alternatief be schouwden voor het banenverlies dat de door hen vurig bepleite sluiting van de kerncentrale Bors- sele zou opleveren. Het ziet er naar uit dat wind- en kernenergie voorlopig nog samen voor werkge legenheid blijven zorgen in het Sloegebied. Het sterke punt van Zeeland als bruggenhoofd voor wind op zee en andere offshore activiteiten is dat in deze provincie ook interna tionaal opererende dienstverle ners op deze terreinen gevestigd zijn. Dat biedt mogelijkheden om kennis en ervaring te bundelen waardoor opdrachtgevers sleutel- klare projecten kunnen worden aangeboden: ontwerp, bouw, be heer en onderhoud. Met meer werk en meer toegevoegde waar de als resultaat. Eén van de meisjes is vorige week al met haar ouders naar de politie gestapt. Zij is uitgebreid door de zedenrecherche verhoord in een speciale studio. Het tweede meis je klopte eind vorige week met haar ouders bij de politie aan. Zij is maandag gehoord. „Los van el kaar hebben beide meisjes met een dezelfde man aangewezen", meldde politiewoordvoerder Al- win Don gisteravond. Alle gege vens zijn dinsdag op een rijtje ge zet, waarop is besloten de man woensdag aan te houden. De ver dachte die aldus Don geen beken de van de politie is, is 's middags verhoord en voor drie dagen ge vangen gezet. De rechter-commis- saris beslist vrijdag over verlen ging van zijn hechtenis. Politie, gezondheidsdienst GGD, justitie en de gemeente Sluis heb ben met de school van de meisjes, Openbare Basisschool Breskens, besloten woensdag direct een ouderavond te houden in Bres kens. Zo'n honderd ouders waren aanwezig. De school telt driehon derd leerlingen. Burgemeester An- nemiek Jetten van Sluis noemde de opkomst gezien de meivakan tie goed. „De mensen hebben vra gen kunnen stellen. Wij hebben tips gegeven hoe ze eventueel sig nalen bij hun kinderen kunnen onderkennen." Over de aard van het seksueel misbruik is niets be kendgemaakt, evenmin over de leeftijd van de meisjes. De politie heeft, volgens Don, 'een meer dan redelijk vermoeden' op grond waarvan de man als verdachte is opgepakt. De GGD zal de school, na de meivakantie, helpen bij de opvang van de leerlingen. Twee opstekers voor de havens: de overslag van koel- en vriescon tainers in Vlissin gen-Oost groeit en de activitei ten op het gebied van offshore en windenergie nemen gestaag toe. De overeenkomst is dat het initiatieven van onderne mers zijn, samen met de haven beheerder. De overheid speelt er nauwelijks een rol in. En zo hoort het ook. Verbrugge Terminals zag vijf jaar geleden brood in een uit valsbasis voor de bouw van een windenergiepark voor de Engelse kust en de Klooster boer Groep ontwikkelde de offshore wind terminal BOW en gaat tevens meer koel- en vriescontainers behandelen. Zo geeft de markt aan welke kant het met de Zeeuwse ha vens opgaat. Daar valt voor de overheid weinig in te sturen. Kijk maar naar de in de ijskast verdwenen Westerschelde Con tainer Terminal. Aan stimule ren, randvoorwaarden schep pen en waken voor milieu en veiligheid heeft de overheid de handen wel vol. Leila Kallal solliciteerde in februa ri bij het uitzendbureau in Roosendaal. Na haar sollicitatiege sprek belde ze nog eens naar het uitzendbureau om haar ongenoe gen te uiten. Ze nam het gesprek op. „Wij zijn een Nederlands be drijf en mogen dat gewoon eisen van werknemers", luidde het ant woord op de opname. De zaak veroorzaakte veel ophef. Het meisje deed aangifte en kreeg steun van PvdA-minister Lode- wijk Asscher en PvdA-Kamerlid Ahmed Marcouch. Het OM schrijft aan de Yersekse dat het opgenomen telefoonge sprek onvoldoende bewijs ople vert voor discriminatie. De bele ving en herinnering verschilt bij de twee deelnemers aan het tele foongesprek, legde een woordvoer ster van het OM uit. De directeur van het uitzendbu reau meent dat het telefoonge sprek verkeerd is uitgelegd. Kallal reageerde gisteren teleurge steld: „Het is niet fijn als je zo'n brief krijgt." Ze twijfelt nog over vervolgstappen. a DONDERDAG 8 MEI 2014 I Damen Shiprepair verlengt de komende maanden de poten van het booreiland Rowan Viking, foto Lex de Meester Vlissingen heeft twee troefkaarten. Ten eer ste is dat de gunstige ligging en de open ver binding met de Noordzee met voldoende diepgang. De tweede troef is ruimte. Sinds 2009 zijn vanuit Vlissingen twintig windparken in de Noordzee geplaatst, zowel in Nederland als België, Engeland, Duitsland en Denemarken. ANALYSE door Ben Jansen door Harmen van der Werf BRESKENS - De politie is niet over één nacht ijs gegaan, voordat zij gis teren is overgegaan tot de arresta tie van een 74-jarige man uit de ge meente Sluis op verdenking van seksueel misbruik van twee meis jes uit Breskens. ROOSENDAAL - De vestigingsmana ger van het uitzendbureau All In in Roosendaal, die ervan werd be schuldigd dat ze Leila Kallal uit Yer- seke als stagiaire weigerde omdat ze mogelijk een hoofddoek wilde dragen, wordt niet vervolgd. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft dat woensdag bevestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23