1933-2014 Kluizenaar leefde zijn schilderijen ANC betaalt de Drinkwater en onderwijs, maar ook 8 BUITENLAND VERKIEZINGEN ZUID-AFRIKA De corruptie van president Jacob Zuma zal het ANC vandaag veel stemmen kosten. Cornelius Gurlitt WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 zó$kr 12 dagen Dubrovnik Makarska rivièra Rondreis Kroatië 10 dagen Porec Istrië KAAPSTAD - De euforie waarmee de Regenboognatie begon is be hoorlijk gesleten. Kiezers hebben vooral veel zorgen. Neem criminaliteit. Vorig jaar werden er 16.259 moorden ge pleegd, 66.387 verkrachtingen en 71.724 gewelddadige roofoverval len. De gemiddelde werkloosheid ligt op 25 procent en die is veel ho ger onder jongeren. Zuid-Afrika wordt geplaagd door gigantische inkomensverschillen. Tegenover de corruptie en verspil ling van overheidsgeld binnen de regerende ANC staat dat één op de vier Zuid-Afrikanen niet vol doende te eten heeft, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Kaapstad. Toch is er sinds 1994 ook verbete ring. Om te beginnen heeft 88 procent van de Zuid-Afrikanen nu toegang tot drinkwater. Voor dat Nelson Mandela in 1994 het roer overnam, was dat 62 procent. Daarnaast is 85 procent van de ge zinnen anno 2014 aangesloten op het elektriciteitsnetwerk, in verge lijking met 50 procent in 1994, al dus de statistieken van het Zuid- Afrikaanse CBS. Op dit moment krijgen 16 mil joen mensen kinderbijslag en pen sioenen. Twintig jaar terug was men, niet-blanken in het bijzon der, vooral aan zichzelf overgele verd. „Tlissen 1994 en 2013 heb ben we meer dan 3,1 miljoen hui zen gebouwd voor de armen", al dus de zelf vanwege grootschalige corruptie in opspraak geraakte president Jacob Zuma eind april tijdens zijn toespraak ter ere van twintig jaar vrijheid. „We hebben daarnaast vooruitgang geboekt in Eén op de vier mensen heeft niet genoeg te eten, terwijl geld van de overheid wordt verspild Hij was een van de meest fascinerende persoonlijk heden die het Duitse pu bliek de afgelopen jaren heeft le ren kennen. Ineens was Cornelius Gurlitt, kunstliefhebber en kluize naar, er. In de herfst van vorig jaar doken de hoogbejaarde verzame laar uit München en diens on waarschijnlijke kunstcollectie op in de media. Het nieuws over de bijna 1300 werken van wereldberoemde beel dende kunstenaars, onder wie Chagall, Picasso, Matisse, Monet en Beckmann - opgeslagen in een onopvallende Münchener flatwo ning en in een vervallen huis bij Salzburg - sloeg internationaal in als een bom. De autoriteiten waren Gurlitts col lectie op het spoor gekomen in een onderzoek naar belastingont duiking. De ontdekking was de grootste kunstsensatie van de af gelopen decennia: hoe was het mogelijk dat zo'n kunstschat zo lang verborgen was gebleven? En hoe was Gurlitt, zoon van kunst handelaar Hildebrand Gurlitt, die duistere zaken deed met de na zi's, precies aan die collectie geko men? Ging het uitsluitend om roofkunst, om Entartete kunst van modernistische kunstenaars? Waren de oorspronkelijke eigena ren joods? Was een deel mogelijk rechtmatig in Gurlitts bezit? Naar het antwoord op een aantal van die vragen wordt nog steeds on derzoek gedaan. Dinsdag overleed Cornelius Gur litt, na een maandenlang ziekbed, op 81-jarige leeftijd, in zijn wo ning in München-Schwabing. In het bijzijn van zijn arts en een ver pleger. Geen familie, geen vrien den. Gurlitt stierf aan complicaties aan het geopereerde hart, haperende bypasses, ademnood: een toe stand waar wellicht ook alle recen te ophef rondom zijn persoon aan heeft bijgedragen. Hij wilde per se sterven in zijn huis. In de woning waar hij tussen zijn schilderijen, tekeningen en etsen had geleefd. Die kunstwerken, zei de zeer teruggetrokken levende Gurlitt tegen weekblad Der Spie gel, betekenden alles voor hem: 'Ik heb van niets in mijn leven meer gehouden.' Het was het eni ge interview dat hij heeft gege ven. Een maand geleden nog maar sloot Gurlitt een overeenkomst met de autoriteiten. Hij was be reid zijn verzameling door des kundigen te laten onderzoeken en eventuele roofkunst aan de erf genamen van de rechtmatige eige naren terug te geven. Na die schriftelijke toezegging hief het Openbaar Ministerie het beslag op de collectie op. Het onderzoek naar de collec- tie-Gurlitt gaat ook na diens dood door. Gurlitt heeft nog een zwa ger, maar onbekend is of die in een testament is vernoemd. Zo'n driehonderd werken zouden rechtmatig bezit zijn van de fami lie Gurlitt, wees onderzoek tot nog toe uit. Maar nu de kluize naar uit Schwabing is gestorven, is niet bekend wat daarmee gaat gebeuren. KAAPSTAD - In de vijfde vrije ver kiezingen sinds het eind van de apartheid kiest Zuid-Afrika van daag een nieuwe regering en presi dent. Vast staat dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de par tij van wijlen Nelson Mandela gaat winnen, maar ook dat die par tij veel stemmen zal verliezen. De trots van de Regenboognatie worstelt met fraude- en corruptie zaken, nepotisme, verkwanseling van belastinggeld, inadequate so ciale voorzieningen en eindeloze sociale en economische proble men. De voormalige vrijheidsbe weging zal vandaag minder stem men strekken dan vijfjaar gele den, weten alle politieke analisten al. Volgens onderzoeksbureau IPSOS sleept het ANC zelfs maar 53 pro cent van de stemmen in de wacht. In 2009 was dat 66 procent De Democratie Alliance (DA), de grootste oppositiepartij, stijgt licht. De Economie Freedom Figh ters (EFF) van Julius Malema, de ex-leider van de ANC-jeugdliga, krijgt 4 procent. „President Jacob Zuma heeft het imago van de par tij geschaad door alle schandalen waarin hij verwikkeld is", zegt po litiek analist Daniel Silke. Berucht is de zaak Nkandla. Vol gens de anti-corruptiecommissie heeft Zuma voor 16 miljoen euro aan overheidsgeld besteed aan de renovatie van zijn privé-landgoed in het gelijknamige dorpje. Behal ve een zwembad, bibliotheek, twintig splinternieuwe woningen voor beveiligingspersoneel, een kliniek, landingsplaatsen voor he likopters, luxe onderkomens voor familieleden liet hij ook een amfi theater en een spelletjes-ruimte bouwen. Rond de dood van Nelson Mande- la, in december vorig jaar, wilden veel mensen 'zijn' ANC niet te hard aanvallen, maar nu lijkt het tijd de rekening te presenteren. Silke: „In Zuid-Afrika stem je op een partij, niet op een persoon. Hoewel veel mensen nog altijd het ANC steunen, twijfelen ze over Zuma. Dat kost de partij nu stemmen." Daarnaast zijn de afgelopen twaalf maanden verschillende mi nisters door de anticorruptiecom- missie op het matje geroepen we gens dubieuze en soms frauduleu ze praktijken. Maar veel verdach ten behielden hun positie. „Van wege hun nauwe banden met de top", zegt Paul Hoffman, een ad vocaat gespecialiseerd in democra tisering en goed bestuur. ue anticorruptiecommissie advi seerde dat Zuma het achteroverge drukte geld moest terugbetalen, maar de commissie heeft het par lement nodig voor daden. Het par lement weigert Zuma aan te pak ken, en daarmee is de kous af. Hoffman: „Ze houden elkaar bin nen het ANC de hand boven het hoofd, zelfs al gaat men de fout Ze houden elkaar binnen het ANC de hand boven het hoofd, zelfs al gaat men de fout in ■ssscasi 1111—i—nii U pi v.a. slechts ftm Brochure b boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ACHTERGROND 20 JAAR REGENBOOGNATIE door onze correspondent Miriam Mannak door onze correspondent Wierd Duk door onze correspondent Miriam Mannak —tr Paul Hoffman, advocaat iMMHHl Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v, halfpension, comfortclas* touringcar en afscheldsbuffet Vertrekdata: 12,19,26 mei 12,9,16,23,30juni 7,14,21 juli 25 aug 1.8,15,22,9 sept 6,13 okt Vertrekdata: 12 mei 16,23.30juni 7,14,21. 28 juli/4.11.18.25 aug/l, 8,15,22,29sept 16,13 okt j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8