Cel dreigt voor belagers van homo Polderaar eersteklas en leermeester van Pim Fortuyn 1925-2014 BINNENLAND 7 Het zwaard dat een visser dertig jaar geleden aan zijn anker vond, blijkt een van de mooiste archeologische vondsten ooit. LITH - Al dertig jaar had Roger Vendelmans (51) uit Lith een zwaard boven zijn bank hangen. Een apart ding, dat wel. Maar kost baar? Roger had geen idee. Nu wel: het zwaard is uit de Late Ijzertijd en staat te boek als een absolute topvondst in de Neder landse archeologie. Dinsdag komt de wetenschappelij ke bundel De archeologische schat kamer Maaskant uit. Daarin be schrijven de archeologen Jelle van Hemert en Nils Kerkhoven het wapen. Vendelmans vond het zwaard met schede zo'n dertig jaar gele den in een zandwinput aan de Maas in Lith (Kessel). Daar had hij een bootje liggen om te vis sen. Toen hij het anker van het vaartuig lichtte, hing er een zwa re bonk aan. „Ik zag wel iets van een zwaard, maar het was opge rold en zat in de blauwe klei. Mijn vader zei 'stop het maar in de petroleum'. Ik heb er maanden over gedaan om het los te weken. Op een buis heb ik het rechtgebo- Een topvondst in de buitencategorie. En die hangt dan boven de bank aan een touwtje gen en -geslagen." Volgens archeo logen een totaal verkeerde metho de van conserveren, vertelt Kerk hoven. „Maar het resultaat ziet er perfect uit. Wij hebben de wijs heid dus ook niet in pacht." Twee jaar geleden kwam Vendel mans via een achterneef in con tact met archeoloog Kerkhoven uit Dreumel. Die viel bijna van zijn stoel van verbazing toen hij de vondst zag. „Het was een stui termoment, ik bleef er bijna in. Dit is een topvondst in de buiten categorie. En die hangt dan boven de bank aan een touwtje. Dat ge loof je gewoon niet. Dit is een vondst in de top 2, top 3." Het zwaard van bijna een meter lang is ongebruikelijk gaaf be waard, het is zelfs nog scherp. Bo vendien heeft het de schede nog. Die bestaat aan de ene zijde uit messing en aan de andere uit ij zer. Dat ijzeren stuk is slechts deels bewaard gebleven. Een zo compleet en goed geconserveerd zwaard uit de zogeheten late La Tène periode (50 voor Chr. tot 12 na Chr.) is een voor Nederland unieke vondst. Het is een wapen dat in de Keltische traditie van zwaardensmederij past. Vendelmans hield het zwaard lan ge tijd buiten de publiciteit en meldde de vondst niet bij archeo logen. „Ik was bang dat ik het zou moeten afgeven." Volgens Kerkho ven een onterechte angst. „Om zo iets af te dwingen, zou je borden moeten plaatsen en afzettingen. Anders zijn vondsten gewoon voor de vinder." In Kessel heeft in de eerste eeuw na Christus een grote in- heems-Romeinse tempel gestaan. Die is waarschijnlijk vooraf ge gaan door een inheems heilig dom. De (vaak kromgebogen) zwaarden worden door archeolo gen geïnterpreteerd als religieuze offers. Ze werden onklaar ge maakt en in de rivier gegooid. Vendelmans zette uiteindelijk de stap om zijn vondst openbaar te maken. Hij was er door zijn ach terneef Julian van overtuigd dat het een bijzondere vondst was. Toen mocht Kerkhoven er naar kijken. De archeoloog hoopt dat het zwaard in een museum te rechtkomt. „Het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden of het Valkhofmuseum in Nijmegen." Vendelmans voelt er wel voor om het te verkopen, maar hij weet nog niet aan wie. „Niet per se aan een museum." Hij is na zijn toe- valsvondst niet gaan speuren naar meer. „Nee, ik ben getrouwd en heb toen een hele tijd niet meer gevist." Hoofdverdachte Redouane K.(29) moet wat betreft het Openbaar Ministerie veroordeeld worden tot drie jaar cel waarvan een jaar voorwaardelijk. Hij had De Bruijn tegen het hoofd geschopt. Een tweede verdachte, Abdelmalik M. (19) moet 2,5 jaar de cel in waar van een jaar voorwaardelijk. Een derde man die niets deed om de mishandeling te stoppen moet wat justitie betreft achttien maan den de cel in, waarvan zes voor waardelijk. De verdachten voeren aan dat ze onder invloed van alcohol verkeer den ten tijde van het misdrijf en zeggen niet meer dan een klap te hebben uitgedeeld. Voor de officier van justitie is het echter duidelijk dat homofobie het motief is geweest. De gedaag den ontkennen ten stelligste dat ze iets tegen homo's zouden heb ben. Ze sloegen 'zomaar' en niet meer dan één keer. Homohaat geldt in Frankrijk als een verzwa rende omstandigheid bij mishan deling. De Bruijn, bibliothecaris in Parijs en tegenwoordig regelmatig tafel heer bij De Wereld Draait Door, werd in april 2013 in elkaar gesla gen toen hij met zijn vriend van een feestje kwam. De volgende ochtend kwam hij op het idee zichzelf te laten zien op Facebook. Het beeld haalde vele media. Zijn portret werd ook meegedragen in demonstraties voor het homohu welijk, die toen werden gehou den. Uitspraak op 3 juni. In Rotterdam is een scholenge meenschap voor beroepson derwijs naar hem vernoemd en de universiteit van Leiden kreeg een Albeda-leerstoel voor arbeidsverhoudingen bij de over heid. Dat soort dingen overkomt alleen mensen wier naam het ver dient voort te leven. Dr. Wil Albeda overleed gisteren in zijn woonplaats Maastricht. Over zijn verdienste is geen twij fel mogelijk. Hij was de man die als CDA-minister van Sociale Za ken in het eerste kabinet-Van Agt (1977-1981) de Arbeidsomstandig hedenwet ofwel Arbowet tot stand bracht en de positie van on dernemingsraden verstevigde. En ook degene die als hoogleraar so ciaal-economisch beleid altijd een warm pleitbezorger van het pol dermodel was. Wil Albeda, geboren op 13 juni 1925 in Rotterdam, had zijn wor- Wil Albeda tels in de vakbeweging en dat ver loochende hij nooit. Na zijn stu die economie in Rotterdam trad Albeda in dienst van de Hout- en Bouwbond van het CNV, waar hij acht jaar werkzaam bleef. Via een tussenstop van twee jaar bij Phi lips in Eindhoven belandde hij op het hoofdkantoor van het CNV. In 1966 ging hij in de politiek, aan vankelijk als Eerste Kamerlid voor de ARP. Hij stond als informateur aan de wieg van het eerste kabinet-Den Uyl. Als bewindsman van Sociale Zaken onder Van Agt moest hij in 1980 enkele dwingende loonbe- perkende maatregelen uitvaardi gen omdat de sociale partners zelf geen akkoord over loonmatiging konden bereiken. Over de Arbo wet die hij tot stand bracht, sprak hij echter tot zijn dood met gepas te trots. Albeda is overigens de geestelijk vader van een fraaie anekdote over toenmalig koningin Juliana. In een onderhoud met haar sprak zij een keer over 'mijn voorvader' stadhouder Willem III (1650-1702). Albeda corrigeerde haar daarop met de opmerking dat deze Willem echt geen voor vader van haar was omdat Wil lem III en diens Engelse vrouw Mary Stuart geen kinderen had den gekregen. Juliana wilde daar echter niets van weten en werd er zelfs kwaad om. „Kennelijk had ze niet voldoende afstand om in te zien dat het Oranjehuis een constructie is", schreef Albeda in zijn memoires, die in 2004 ver schenen. Na zijn ministerschap vertrok Al beda naar Maastricht, waar hij aan de universiteit een faculteit economie mocht opzetten. Uiter aard werd hij er zelf ook hoogle raar, een functie die hij tussen 1985 en 1990 combineerde met het voorzitterschap van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. De nuchtere calvinistische Rotter dammer met zijn Friese bloed is nooit meer uit Maastricht wegge gaan. „Het is hier fijn wonen", zei hij op 81-jarige leeftijd, elf jaar na zijn emeritaat, „maar echt thuis zal ik me waarschijnlijk nooit voe len." In de winters zocht hij het overigens nog veel zuidelijker: met zijn vrouw verbleef hij gedu rende die periodes geregeld in Ma leisië. Een van de vele honderden stu denten die Albeda in zijn lange universitaire loopbaan heeft opge leid was Pim Fortuyn. De prof raakte zelfs met hem op goede voet en hield contact met hem. „Ik vond dat hij goed discussieer de. En ik vond het altijd grappig als hij zei dat hij dat van mij ge leerd had", aldus Albeda. Maar als polderaar eerste klas be viel de modus operandi van For tuyn, die gisteren twaalf jaar gele den werd vermoord, hem vaak al lerminst. „Als Fortuyn het ergens niet mee eens was, liep hij ge woon weg. Nou, dat waren we in Nederland niet gewend." WOENSDAG 7 MEI 2014 Opgevist stuk ijzer blijkt historische topper door Peter Deurloo Nils Kerkhoven, archeoloog I Het 2000 jaar oude zwaard dat Roger Vendelmans uit het water bij Lith viste is nog helemaal gaaf, net als de schede, foto Eveline van Elk PARIJS - Het Openbaar Ministerie in Frankrijk heeft gisteren celstraf fen tot drie jaar geëist wegens de ernstige mishandeling van Wilfred de Bruijn. De Nederlander plaatste de dag nadat hij was afgetuigd fo to's van zijn zwaargehavende ge zicht op zijn Facebookpagina met de tekst 'Zo ziet homohaat eruit'. Hij trok daarmee internationaal de aandacht en gaf een gezicht aan de homohaat in Frankrijk. door Dick van Rietschoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7