molenaar X Q-koorts vooral verspreid door mest 'Houtkap Amazone zinloos, maar levert wel veel geld op' Opening scootmobiel seizoen 6 BINNENLAND Wegens succes verlengd Dat leert onderzoek door Alterra, het kennisinstituut van de Wage- ningen Universiteit, samen met de GGD Zuid-Limburg en de Univer siteit Maastricht. De onderzoekers maakten een 'ruimtelijke analyse' van alle 4000 landelijk gemelde ziektegevallen uit de jaren 2007 tot 2010. De ziektecijfers zijn gelegd naast besmettingsmeldingen van bedrij ven en data over mesttransporten. „Zo krijg je een beeld van waar en wanneer mensen waarschijnlijk besmet raakten", aldus Volker Hackert van GGD Zuid-Limburg. Hij is verrast over de onderzoeksre sultaten. „Ook wij hebben steeds aangenomen dat mensen die in de buurt van besmette boerderijen wonen de grootste kans liepen ziek te worden. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal zieken vlakbij akkers waarop besmette mest werd uitgereden, groter is dan rond besmette bedrijven. Rond weilanden waar geen besmette mest is uitgereden, lag het aantal Qjkoortszieken juist lager. In de di recte omgeving van een besmet bedrijf mét eigen grond werden meer ziektegevallen geteld dan rond boerderijen zonder eigen per celen." De GGD-arts kan geen con crete percentages noemen, maar het gaat om 'significante verschil len'. Sinds in 2010 preventieve vac cinatie van geiten werd verplicht, is Nederland Qjkoortsvrij. Hij opent de deur van zijn om heinde huis aan de rand van Ma- naus op blote voeten en gaat voor naar zijn minimalistisch ingerich te woning. De 67-jarige Van Roosmalen is sinds 1986 werkzaam in de groot ste stad in de Braziliaanse Amazo ne. Rond de eeuwwisseling was hij een van de meest vooraan staande wetenschappers ter we reld. In 1998 ontdekte hij, als eer ste in honderd jaar, een nieuwe apensoort. Er zouden er zo'n twin tig volgen. In 2000 werd hij door Time Magazine vanwege deze ont dekkingen uitgeroepen tot held van de planeet. „Ik heb alles zelf gedaan, al het veldwerk. Alles met eigen ogen ge zien", zegt hij met gepaste trots. Toen hij in 2002 een nieuwe apen soort vernoemde naar wijlen prins Bernhard, werd hij high pro- file bij de Braziliaanse politici. „Ze waren bang dat ik zou praten over de misstanden die ik heb ge zien", weet Van Roosmalen. Een jaar later werd hij van zijn bed gelicht door de Braziliaanse milieupolitie Ibama en daarna de monstratief tot een celstraf veroor deeld, formeel omdat hij apen in huis had die hij officieel niet mocht hebben. „De toenmalige politieke partij wilde gewoon stemmen binnenhalen. Dat werk te, want ze wonnen de verkiezin gen." Uiteindelijk werd hij in ho ger beroep vrijgesproken, maar Van Roosmalen ontvluchtte Brazi lië na doodsbedreigingen. „Ston den er ineens twee man met ge trokken pistolen voor mijn huis. Ze probeerden binnen te komen, iets wat niet lukte en vertrokken uiteindelijk weer." Inmiddels is hij een aantal jaar te rug in de stad, maar blijft op zijn hoede. „Alle wetenschappers dan sen hier naar de pijpen van de overheid, als je dat niet doet krijg je geen toestemming voor onder zoek. Ik deed dat niet en dat heeft me mijn vrijheid als onderzoeker gekost." Hele rivierbeddingen zijn 'naar de kloten' geholpen door de overheid, stelt Van Roosmalen, die tijdens zijn tochten alle rivie ren in het Amazone-gebied heeft bevaren. „Lopen ze bij een goud mijn rond met hogedrukspuiten en kwik om het goud uit de grond te halen. Binnen de kortste tijd is dan het hele gebied vernie tigd." Maar ook illegale bomenkap, zag hij, wordt gestimuleerd door de overheid. Niet iets om je mee te profileren. Zogeheten madereros werd oogluikend toegestaan om 'selectief bomen te kappen. Uiter aard in ruil voor steekpenningen. En door selectief te kappen ver dwenen bomen uit het zicht van de internationale satellietcontrole. „Er zijn genoeg alternatieven voor het hout uit de Amazone, de hout kap wordt door de politiek en machtige bedrijven in stand ge houden omdat het veel geld ople vert", zegt Van Roosmalen hoofd schuddend. Aanvankelijk was hij 'nog zo naïef om van het goede van de mens uit te gaan, maar in middels weet hij dat iedereen ten koste van een ander wil profite ren. Ineens gaan de hemelsluizen open. De vele planten en bomen rondom het huis vangen de grote tropische druppels op. Het zorgt voor een enorm lawaai. De ogen van Van Roosmalen glinsteren. In deze tuin ademt evolutie nog een beetje. Ik heb de geluiden van het oerwoud om me heen nodig, zegt hij. De in Tilburg geboren bioloog woont samen met zijn ruim der tig jaar jongere Braziliaanse vrouw Vivian. Hij verlaat Brazilië niet meer. „Ik ben bezig om alles wat ik heb ontdekt op te schrijven en te publiceren, dat is mijn nala tenschap." Publicaties komen voor eigen rekening. Beoordeling door collega's, peerreview, is niet mogelijk. „In de wetenschappelij ke wereld, en vooral in de Verenig de Staten, heb ik nog steeds een stempel op me door die biopirate- rij-affaire." Alle discussie rond de ontbossing ten spijt, ziet Van Roosmalen in de toekomst een ander, groter, pro bleem voor de Amazone. „Op rela tief korte termijn barst een strijd los rond het drinkwater hier." On geveer 12 procent van de beperkte voorraad vers water in de wereld bevindt zich in Brazilië, waarvan driekwart in de Amazone. V/o(Lop ouJxe. by de oiA^k^A>kc£ybe scootvA-ohleJleve specioJL^t en mobiel vanaf 399,- 16 modellen Vaste opvouwbare scootmobielen Altijd en overal Ja f stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Naam Dhr Mevr O Telefoon E-mail J- wki<?_M3._pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet door Serge Sekhuis HEERLEN - Anders dan tot nu toe werd aangenomen, zijn mensen die de afgelopen jaren besmet raakten met Q-koorts vooral ziek gewor den door uitgereden mest. Het ge beurde opvallend minder vaak door verwaaiing van de bacterie uit stallen van geitenboerderijen. INTERVIEW MARC VAN ROOSMALEN door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust MANAUS - „Die hele bomenkap is zinloos. Niemand op deze wereld heeft hout uit de Amazone nodig." Was getekend: Marc van Roosma len, wetenschapper. Marc van Roosmalen op de plaats waar hij zich thuisvoelt: de Amazo ne. foto Jan Willem Zeldenrust Opvouwbaar - Smart Opvouwbaar - Avantgarde 2 Altijd en overal mobiel Past in iedere kofferbak /Voor binnen en buiten Ook in de trein en vliegtuig J_oer;_ Adres Postcode Plaats Vast - Roadmaster 3-wiel Er op uit zonder moe te worden Voor binnen en buiten Vast - Royal 20 Super comfortabel geveerd! Ergonomisch gevormde stoel Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Uitgebreide catalogus met alles wat u wilt weten over scootmobielen en alle modellen. Of vraag hem aan op: www.molenaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6