Aanleg natuuroevers ten zuiden van Axel en Hulst Nieuwe Braakmanbrug gaat open voor verkeer ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Bestuur van toekomstig provinciaal Archeologisch Museum werkt in bestaand museum vrijwilligers alvast in. tief scholen te benaderen." Dan moet het museum wel iets te bie den hebben. „We gaan vaker wis seltentoonstellingen organiseren, en hopen dat bezoekers daardoor terugkomen. Nu hebben mensen uit de regio het idee: 'dat mu seum hebben we een keer gezien, daar hoeven we niet meer heen'. Estelle Siegers, als vrijwilliger nauw betrokken bij het wel en wee van het museum, nam veel kennis mee van museum Sincfala in Heist, waar ze een poosje werk zaam was. „Daar hadden we in de zomer een tentoonstelling uit of over de brede regio, en in het na jaar een lokaal thema. Dat willen we hier ook gaan doen." In het Archeologisch Museum staat op die manier komende zo mer een expositie over de Eerste Wereldoorlog in de regio op de rol, en in het najaar krijgt de stok oude Aardenburgse schuttersvere niging aandacht. Het museum wil ook vaker activiteiten organi seren, en onderdeel worden van arrangementen. Ook de permanente expositie be hoeft een update. Dat gaat lang zaam aan: veel budget voor ver nieuwing is er niet. Voorlopig blijft het bij een hier en daar ge wijzigde indeling, een enkel nieuw voorwerp en vernieuwde, overzichtelijke panelen. Nog dit jaar wordt een grotere klapper gemaakt. Het museum krijgt de beschikking over een driedimensionaal model van Ro meins Aardenburg. „Je vliegt als een vogel over het stadje, en kan het castellum en het badhuis bin nengaan", legt bestuurslid Wim Westphaal uit. Het is een flinke uitdaging om al die doelen te bereiken met bijna louter vrijwilligers. „We hebben één betaalde kracht aangenomen: dat zal straks in het nieuwe mu seum ook zo zijn", legt De Ridder uit. „De rest - klusjes, tuinonder houd, activiteiten organiseren, rondleidingen doen - zal door vrij willigers moeten gebeuren." Dat moet lukken, oordelen de be stuursleden. „We hebben nu, in korte tijd, twintig mensen bij el kaar. Dat heeft ons positief ver rast." Veel handen zijn nodig, want in het stadhuis is straks vier keer zoveel ruimte beschikbaar als op de huidige locatie. „Het zal in fasen gaan, maar we willen uit eindelijk alles invullen." hard nodig zijn om het nieuwe museum straks te laten draaien. Daarnaast worden de twee 'voor bereidingsjaren' gebruikt om de collectie alvast wat uit te breiden. De overname van het huidige mu seum was best een uitdaging, ver telt De Ridder. „Bedrijfsmatig ge zien zijn we helemaal opnieuw begonnen. Laten we het er maar op houden dat niet alles tot het laatst toe heel goed was bijgehou den..." Dat gold voor de administratie, maar bijvoorbeeld ook voor de die pe tuin achter het pand. Die was zo overwoekerd, dat een wande lingetje daar een expeditie leek. Nu zijn de paden weer toeganke lijk en geeft de tuin tal van verras singen prijs. De Ridder is de eer ste weken ook geschrokken van het geringe aantal bezoekers. Ooit kreeg het museum jaarlijks zo'n vierduizend mensen over de vloer. „Dat halen we dit jaar ook niet, maar het moet wel beter dan het nu gaat", meent De Ridder, die hoopt dat het nieuwe mu seum straks 12.500 bezoekers trekt. „We willen meer groepen binnenhalen, onder meer door ac- Laten we het er op houden dat niet alles tot het laatst toe heel goed was bijgehouden... cheologisch Museum Zeeland. Die gaat vanaf 2016 het nieuwe, provinciale Archeologisch Mu seum exploiteren in het voormali ge Aardenburgse stadhuis, maar begon enkele weken geleden al met de exploitatie van het huidi ge museum aan de Marktstraat. Dat was van de gemeente Sluis, maar kwam alvast in handen van de stichting. Om te oefenen: voor het bestuur, waarvan de leden weinig of geen ervaring hebben met het runnen van een mu seum; en voor de vrijwilligers, die AARDENBURG - „Kijk, hier moeten we ons nog véél meer op gaan richten." Jan de Ridder wijst naar kinderen van groep 8 van de basis school uit Eede, die met gids Estelle Siegers door het Archeolo gisch Museum in Aardenburg lo pen. „We moeten hier groepen zien te krijgen. En mensen moe ten terugkomen, meerdere ke ren." De Ridder is één van de drijvende krachten achter de Stichting Ar- Waterschap Scheldestromen is de trekker van de projecten waarmee in totaal ruim anderhalf miljoen euro is gemoeid. De algemene ver gadering moet er nog mee instem men. De brede natuurvriendelij ke oevers komen bij de Linies van Axel, langs de Moerspuische wa tergang zuidelijk van Axel en de Moerschans bij Hulst op grond van Staatsbosbeheer. In de Linies van Axel komt ook nog een moe rasgebied van twee hectare, even eens op gronden van Staatsbosbe heer. De werkzaamheden bij de Linies van Axel maken het mogelijk het waterpeilbeheer te optimaliseren. Verdroging en vernatting kunnen ermee worden tegengegaan, aldus het waterschap, waarvan zowel de landbouw als de natuur moet profiteren. Voor een betere water afvoer wordt een deel van de Li nies van Axel ook gebaggerd. De werkzaamheden moeten in augus tus beginnen. RECIOACENDA De aanleg van de brug is onder deel van de reconstructie van de N61 tussen Hoek en Schoondijke. Over de nieuwe brug komt de hoofdrijbaan. De oude brug blijft liggen en biedt plaats aan de paral lelweg. Voorlopig is het nog wel 'behelpen': kort voor en na de brug slingert de weg terug naar de bestaande N61. Op het tracé zijn deze maand nog meer veran deringen op komst. Vanaf 19 mei gaat het kruispunt met de ver keerslichten bij IJzendijke -ter hoogte van Tivoli- dicht. Verkeer moet vanaf dan via de nieuwe ro tonde naar het stadje. Afslaan rich ting Watervliet kan voorlopig nog wel. Het kruispunt bij Parkzicht gaat medio juni dicht. De rotonde bij IJzendijke is eind mei helemaal klaar: verkeer hoeft er dan niet meer met een 'slinger' heen. De fïetstunnel ernaast gaat begin juni open. Dan wordt ook begonnen met de sloop van het oude tankstation. WOENSDAG 7 MEI 2014 Oefenen voor het grote werk Estelle Siegers vertelt kinderen van basisschool Sint Jozef uit Eede alles over het Archeologisch Museum. Het bestuur van het museum moet het hebben van vrijwilligers, foto Mark Neelemans Bestuurslid Jan de Ridder door Martijn de Koning AXEL/HULST - Om meer water te kunnen bergen en de waterkwali teit te verbeteren, worden ten zui den van Axel en Hulst ruim vier hectare natuurvriendelijke oevers aangelegd. Niet alleen de natuur zal ervan profiteren, maar ook dé landbouw. Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 7 MEI AARDENBURG - Kantine hondenclub, 19.00 uur: Driedaagse voor honden en baasjes; AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, bridge slotdrive; CLINGE - Malpertuus, 19.00 uur: Line dan ce; HULST - De Blaauwe Hoeve, .11.00 uur: Kookgroep; De Lieve, 13.30 uur: Schaken, bingo; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 12.15 uur: Mobiel optiek; 18.30 uur: Wandelvierdaagse; PHILIPPINE - Kaaie, 14.00 uur: Kaarten; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St Albert, 14.00 uur: Handwerk, biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande; 13.30 uur: Kaarten; 20.00 uur: Vlassersbond. door Martijn de Koning BRAAKMAN - Autoverkeer rijdt van daag voor de eerste keer over de nieuwe brug bij De Braakman. Die was al een poosje klaar, maar aan nemer Rasenberg heeft nu ook de aanvoerwegen in orde gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65