'Vermoeide' lekker op de rijders even massagtafel Openluchtbad Kloosterzande opent Kunstcarrousel trekker zaterdag als allereerste de poorten in Grote Kerk Groede 66 Vooral eigenaren houden kwaliteit in het oog. De gemeente doet dat nauwelijks nog 66 Terneuzen heeft zijn verleden altijd stiefmoederlijk behandeld. Tja, een werkstad hè 24 ZEEUWS-VLAANDEREN TOEKOMST VAN EEN VERLEDEN Oud-raadslid Peter Clijsen trekt zich het lot van de binnenstad van Terneuzen aan. Vaak tevergeefs. Rollend Materieel Direct na de start een tent-bend met los grind, via de Lion-straight en de Job Visser Right Hander omhoog naar de Nijman Fence Hairpin. Om daarna weer af te dalen via de IZV-Chicane, de Kaai-curve en de laatste bocht Paul Baart Left Han der naar de finish. De Halve Mijl van Walsoorden ademde vrijdaga vond de sfeer van een heuse hill-climb, een tak van autosport die in Engeland in de jaren vijftig razend populair was. Het initiatief kwam van de GMR - een vriendenclub van circa 10 liefhebbers van klassieke auto's - die samen met de Rotary Hulst deze hill-climb voor de eerste keer als proloog voor de Dijken en Krekenrally hadden bedacht. De inschrijving was gelimiteerd tot vijftig auto's en dat aantal was zo bereikt. Op het een halve mijl lange circuit hing vrijdagavond een vleugje Goodwood, want ook de dress-code was afgestemd op de tijdgeest van de jaren vijftig met tweed jasjes en flamboyante hoeden. Ook een goede sigaar ont brak niet en 'vermoeide' rijders konden de kuiten laten masseren door twee lieftallige verpleeg sters. Vooral de deelname van een Aus tin Seven, een Jaguar D-type, een imposante Bentley Six uit 1928, maar ook een vooroorlogse Rolls Royce paste helemaal in het re tro-scenario dat zich grotendeels afspeelde op het terrein van de fa milie Lion in Walsoorden. Tussen de talloze kostbare klassieke ple zierjachten die ze restaureren en verkopen. Ging het bij de oor spronkelijk hill-climbs om de snelste tijd, in Walsoorden niet. Al namen verschillende deelne mers het grind na de start slowly sideways, tot vermaak van het pu bliek. Winnaar werd de deelnemer die de twee manches in een vrijwel dezelfde tijd wist af te leggen. Ge bruik van stopwatch was uit den boze. „Dat wordt tellen en streep jes zetten", voegde Ronald Lip pens z'n zoon toe die als naviga tor plaats nam in de Ford Thun- derbird. Rolf van Waterschoot en Pim Crombeen eindigden ex ae quo op de eerste plaats. Van Wa terschoot werd tot winnaar uitge roepen. Hij reed de oudste auto van de twee. Pim Crombeen schreef in met een MG, maar kwam door een motorstoring aan de start met een hedendaagse au to. „Het ging gewoon om de fun met oude auto's en daarin zijn we ze ker geslaagd", constateerde Hans Schieman van de Rotary Hulst. Een vervolg staat zo goed als vast. TERNEUZEN - Hij staat voor de Gro te Kerk in de Noordstraat in Ter- neuzen en schudt het hoofd. „Waarom moest die glazen aan bouw van de VW nu eigenlijk zo hoog? Dat was toch helemaal niet nodig. Ik vind het nog steeds foei lelijk." Als raadslid voor Groen- Links protesteerde Clijsen fel te gen 'het glazen huis'. Tevergeefs. Zoals hij wel vaker een eenzame strijd voerde tegen de afbraak van fraaie, oude en meestentijds ook beeldbeeldbepalende panden in de binnenstad. „Let wel, ik loop hier niet verbitterd rond. Ik ben, zoals dat heet, positief kritisch." In de kerk zelf exposeert hij tot en met zaterdag 28 juni een deel van 'zijn visie' op tal van stede- bouwkundige ontwikkelingen, vooral in het stadscentrum, maar ook daarbuiten. Hersenspinsels soms, maar ook hele duidelijke ideeën over hoe je bestaande, oude, waardevolle gebouwen kunt behouden door ze simpel weg op te knappen en een andere functie te geven. Clijsen (65) „Het idee kwam spontaan bij me op om met de tekeningen en ontwer pen die ik door de jaren heen maakte, iets te doen. Ik heb er 18 geselecteerd en heb de expositie de titel Toekomst van een Verle den meegegeven. Het motto: Ter- neuzen moet z'n verleden niet verloochenen, maar koesteren. De nalatenschap niet verstoppen en zéker niet slopen of op een ande re manier laten verdwijnen. We hebben het de laatste jaren steeds over het imago van Terneuzen, over een aantrekkelijke stad, die toeristen trekt. Nou, mijn devies is: geef de binnenstad een beetje een Vlaams aandoend uiterlijk. Dat zal Nederlandse toeristen trekken en Vlamingen en Fransen zullen er een typisch Zeeuws stad je in herkennen." Hij beseft overigens best dat daar minstens tien jaar overheen gaat. Toen hij - glazenier van beroep - verhuisde van Hoek naar Terneu zen en zich verdiepte in het na slagwerk De geschiedenis van Ter- neuzen van historicus Wesseling raakte hij geboeid door de histo rie, het stadje met de vestingwal len, de bastions en andere sporen uit het verleden. „Restanten daar van vond ik wel terug. Maar er is door de decennia heen ook ontzet tend veel verdwenen. Tja... en dan noemen ze iets het Oostelijk Bol werk, maar daarvan zie je dus he lemaal niets meer terug. Het oudste stukje Terneuzen, het Thinpad, de Vissteeg...Je moet het allemaal wel weten om het te dui den." Hij treurt om de sloop van de Infirmerie bij het oude Arse naal. „Ik had een ontwerp ge maakt met een poort in dat ge bouw, een ontsluiting naar het Ar senaalplein. Nu staat er een bio scoop." Het Petrus Hondiusly- ceum aan de Markt? Het oude sta tige gebouw moest wijken voor de Stenen Beer. Doodzonde vindt Clijsen dat nog steeds. Hij beschouwde de Welstands commissie nog als een laatste waakhond tegen fatale ver- en nieuwbouw, maar die commissie is opgeheven. „De gemeente zou nu een convenant moeten sluiten met ondernemers en eigenaren over een goed kwaliteitsplan met behoud van het klassieke beeld." Een welgemeend advies bij zijn af scheid als raadslid. De voorbereidingen voor het nieu we zwemseizoen zijn al volop aan de gang bij De Honte. Badmeester Robert de Goede is er druk mee. Een openluchtbad is wat betreft aantal bezoekers sterk afhankelijk van het weer, maar, meldt Robert, 'we hebben hier een groep van 25 a 30 fanatieke zwemmers die elke ochtend komt'. „Of het nu regent of de zon schijnt." De Honte kent ruime openingstij den, in de weekeinden van 12.00 tot 18.00 uur en doordeweeks van 10.00 tot 19.00 uur. Hoe lang dat nog zo blijft, is de vraag. Het nieu we college van B en W in Hulst wil een onderzoek naar flexibele openingstijden. Voormalig raads lid Jo van Remortele (Groot Hon- tenisse) pleitte vlak voor de raads verkiezingen in maart voor 'aan het weer aangepaste openingstij den'. Van Remortele is in het dagelijks leven teamleider sport en welzijn bij de gemeente Terneuzen, waar vorig jaar weersafhankelijke ope ningstijden voor de vijf open- luchtbaden zijn ingevoerd. Bij aan houdende regen of een tempera tuur onder achttien graden Cel sius blijven de baden dicht. Dit le vert Terneuzen een besparing op van 70.000 euro. De openluchtbaden in Terneuzen (in Zaamslag, Sas van Gent, Koe wacht, Axel en Terneuzen) gaan 31 mei weer open en sluiten 31 au gustus. Het enige openluchtbad in de gemeente Sluis, recreatiebad de Elderschans in Aardenburg, is vanaf 29 mei geopend, tot en met 7 september. De carrousel, dik twee meter hoog en zeven meter in doorsnee, draait eens per half uur om haar as en bestaat uit 25 beweegbare pa nelen. Die worden zaterdag tus sen 15.00 uur en 18.00 uur beschil derd door kunstenaars Rini Fe nijn, Erik van Houten, Jenny Ver- planke en Renee Wolters. Ze moe ten opschieten, want de panelen draaien steeds van hen weg. De voortgang van het werk wordt ge filmd en geprojecteerd op de kerk muren en het plafond. Vier pianis ten - Rien Wulffraat, Emile En gel, Esther Scheerder en Cathelij- ne Maat - zorgen voor muzikale ondersteuning bij die beelden, én moeten ervoor zorgen dat de schil ders inspiratie krijgen. De organi satie spreekt van een 'piano-pen- seelspel'. Publiek kan er omheen lopen. De carrousel blijft na het evenement nog de hele maand in de kerk staan. Entreekaarten voor zaterdag kos ten 30 euro. Reserveren via mail: heleengroe@zeelandnet.nl, of tele fonisch: 0117 372363- Uitgaan van de contouren van oude vesting door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken haast al hun vrije tijd in hun hobby. In deze rubriek komen ze aan het woord. Vandaag aandacht voor de Halve Mijl van Walsoorden. door Wout Bareman Peter Clijsen Peter Clijsen Stof en sfeer op de Halve Mijl van Walsoorden, foto Chris Platteeuw door Harmen van der Werf KLOOSTERZANDE - Zwembad De Honte in Kloosterzande heeft de primeur. Als eerste openluchtbad in Zeeuws-Vlaanderen opent De Honte zaterdag de poorten. Dat is nog altijd een week later dan ande re jaren. GROEDE - Pianisten, schilders en fil mers zijn zaterdag onderdeel van een grote kunstcarrousel in de Gro te Kerk in Groede. Het project is een experiment van Rini Fenijn en Henk Cysouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62