College Tour in kader van Four Freedoms Fraanje is hét Zeeuwse familiebedrijf van 2014 Dizzieni I I I I Toeristisch Terneuzen 2 22 ZEELAND WAARSCHUWINGSSCHOTEN Zelden gebruikt de Zeeuwse politie het pistool bij een aanhouding. En nu opeens 2 keer binnen een week. Over 5 dagen vindt u meer over boeken in uw dagblad woensdag F Op mijn bureau een ansichtkaart Uit Ter- neuzen. Het centrummanage ment van de gemeente had mijn column over de toeris tische aspiraties van de stad sportief opgevat en stuurde me een kaart met op de voorkant een overzicht van alles wat er te doen is in de stad. Op de ach terkant: Dag Guido Kom gezellig eens een pilsje drinken. In het week end bijvoorbeeld Met hartelijke groet CM Terneuzen. Ik moet dus maar eens afzak ken om zelf te zien hoe leuk het er wel niet is. En of ik er dan feestelijk een trappistje pak, of er mijn acute Welt schmerz weg wil drinken, dat is nog maar de vraag. Een uitnodiging om zelf eens te komen kijken hoe Terneu zen eigenlijk is. Misschien dach ten ze dat die Van der Heijden nooit 'aan de overkant' is ge weest en na een dagje Terneu- zen-beleven zijn mening wel zou bijstellen. Eén probleem. Ik zeg dat Terneuzen in een droomwereld leeft wanneer ze denken dat de stad een toeris tische trekker kan worden, niet omdat ik er nooit geweest ben. Ik zeg dat omdat ik er juist heel vaak geweest ben. Terneuzen is - hoe zeg ik dit nu vriendelijk? - te lelijk om met een tang aan te pakken.. En geloof me, ik kan het weten. Ik ben wat je noemt een erva ringsdeskundige. Ik ben name lijk in Tilburg geboren en woon nu in Vlissingen. Mijn geboortestad heeft als on officiële slogan de schoonste stad van 't laand. Tilburgers ne men het zelf niet serieus. Ieder een weet er wel dat er weinig steden lelijker zijn dan Tilburg. Tilburg probeert dan ook zich zelf niet op de kaart te zetten als niet te missen toeristische hotspot. Toeristen gaan naar de Efteling, de Beekse Bergen, de Drunense Duinen, maar niet naar Tilburg. Tilburg accepteert dat. Ken uw beperkingen. Lieve mensen in Terneuzen, zie mijn woorden niet als kri tiek. Ik hou van Terneuzen. De stad is zo lelijk, ik voel me er als geboren Tilburger en als Vlissinger bijna thuis. MIDDELBURG - In het kader van de uitreiking van de Four Freedoms Awards wordt vrijdag 23 mei een speciale editie van College Tour met Twan Huys gehouden. Zeeuwse scholieren en studenten krijgen in de Burgerzaal van het voormalige stadhuis in Middel burg de gelegenheid om vragen te stellen aan de Afghaanse Maryam Durani. Zij ontvangt een dag later tijdens de officiële Four Freedoms-ceremonie in Middel burg de medaille voor Freedom of speech - vrijheid van meningsui ting. De College Tour is een succesvol televisieprogramma, waarin Twan Huys studenten de gelegenheid biedt om vragen te stellen aan (in ternationale beroemdheden. Te genwoordig trekt Huys met deze formule het land in. Zijn College MIDDELBURG - Voor de tweede keer binnen een week zag de poli tie zich in Terneuzen genood zaakt bij een aanhouding het pis tool te trekken en een waarschu wingsschot te lossen. „Dat doen we alleen bij hoge uitzondering en het is ook nog eens puur toe val dat het nu in zo'n korte tijd twee keer in Terneuzen is ge beurd", zegt woordvoerder Alwin Don. Beide zaken hebben volgens hem evenmin iets met elkaar te maken. Volgens Don is het zeker geen au tomatisme dat agenten bij verzet bij een aanhouding of een drei gende situatie naar het dienstwa- pen grijpen. „Met de invoer van pepperspray hebben we, naast de wapenstok, een extra middel ge kregen om die situatie zo lang mo gelijk te voorkomen. Er zit een op bouw in de mate waarin wij ons genoodzaakt zien geweld te ge bruiken. Indien mogelijk, zijn we verplicht altijd eerst te waarschu wen. Mondeling of, uiteindelijk, met een schot in de lucht. Op het moment dat niks anders rest, zul len we gericht schieten. In princi pe richten we dan op de benen. Maar je kan je ook noodweersitua ties voorstellen waarin dat niet kan en gelijk wordt geschoten om de verdachte uit te schakelen." Het gebeurt in Zeeland hoogst zel den dat de politie zich genood zaakt ziet het dienstwapen te ge bruiken. Voor zover bekend zijn hier vorig jaar geen gevallen gere gistreerd. Daardoor valt het des te meer op dat deze situatie zich nu kort achter elkaar twee keer in Terneuzen heeft voorgedaan. Vol gens Don zijn de instructies voor gebruik van de zogeheten geweldsmiddelen door de politie in het hele land hetzelfde en wor den er geen 'soepelere richtlijnen' op nagehouden in bepaalde risico gebieden. Het lossen van een waarschuwingsschot moet altijd worden gemeld aan de officier van justitie. Ook de verdachte wordt gehoord over het gebruikte geweld, aldus Don. Bij onduide lijkheden kan het openbaar minis terie een nader onderzoek gelas ten van de Rijksrecherche. Die af deling komt ook automatisch in beeld wanneer door politievuur letsel is ontstaan. Uit een analyse van de politiebe richten op internetsite geweldte- gendepolitie.nl, blijkt dat agenten landelijk de afgelopen twaalf maanden (gerekend vanaf april 2013) 174 keer hun pistool hebben getrokken. Daarbij werd 52 keer op een verdachte of een voertuig geschoten. In 69 gevallen bleef het bij een waarschuwingsschot. Hoe vaak een verdachte door de politie werd geraakt, vermeldt het overzicht niet. Volgens cijfers die het openbaar ministerie in okto ber bekendmaakte, raakten over het eerste halfjaar van 2013 zeven tien verdachten gewond door poli tiekogels en kwam er één om het leven. Recentere cijfers zijn nog niet voorhanden. Politieweten schapper laap Timmer noemde het bij die gelegenheid in de Volkskrant opvallend dat het per centage 'aanhoudingsvuur' de laat ste jaren stijgt, ten opzichte van de gevallen waarbij er voor de po litie sprake is van noodweer. Die verschuiving is zichtbaar sinds 2000. In de jaren tachtig en negen tig ging het in driekwart van de zaken om noodweer. Nu gaat het bij meer dan de helft van de inci denten om politievuur bij een aanhouding. De halfjaarcijfers van het OM wijzen uit dat het aantal schietincidenten waarbij de poli tie betrokken is, van 2008 tot en met 2011 steeg en sindsdien weer afneemt. Opmerkelijk is tevens het aantal vervolgingen van schie tende agenten. In 2013 kregen drie agenten een procedure aan hun broek vanwege hun schietgedrag. De afgelopen dertig jaar zag ge middeld één agent per jaar zich daarmee geconfronteerd. Timmer zoekt de verklaring in de nadruk die de wetgever tegenwoordig legt op de bevoegdheid van agen ten om hun wapen te gebruiken. WAARSCHUWINGSSCHOTEN IN TERNEUZEN Tour in Middelburg, waaraan hon derd Zeeuwse jongeren kunnen meedoen, is onderdeel van The Four Freedoms Inspiration, een 'bijprogramma' van de officiële Four Freedoms-bijeenkomst. Mar yam Durani is het middelpunt van de vragensessie. Zij is advoca te in Kandahar, één van de conser vatiefste, door de Taliban beheers te provincies in Afghanistan. Van af haar 21ste is ze parlementslid, tevens is ze eigenaar van een op vrouwen gericht radiostation. De uitreiking van de lokale Vier Vrijheden Awards maakt ook deel uit van de bijeenkomst. Tevens le zen de winnaars van de door de PZC en University College Roose velt georganiseerde essaywed strijd hun essays voor. De zes win nende teksten worden vrijdag 9 mei in de PZC gepubliceerd. Fraanje kwam gisteravond in Goes als winnaar uit de bus tij dens een verkiezing van accoun tantsbureau Baker Tilly Berk en mediabedrijf Zeeland Business. De twee andere genomineerden waren De Appelaere uit Water landkerkje en Elektromotoren Bracke uit Clinge. De driehoofdi ge directie van Fraanje - Marco Bosman, Martijn van Sabben en Han van de Velde - nam de prijs in ontvangst uit handen van Hans Biesheuvel, oprichter van Ondernemend Nederland. De prijs bestaat uit een kunstwerk - een Zeeuws Stik gemaakt door Ca roline de Ligt - en een prijzenpak ket ter waarde van 5000 euro. Baker Tilly Berk en Zëeland Busi ness organiseerden de verkiezing voor het eerst. Ze willen zo fami liebedrijven meer voor het voet licht brengen. Het ging nadrukke lijk niet om de verkiezing van het beste familiebedrijf, maar om een onderneming die al jaren succes boekt en blijft innoveren. Bijna driekwart van de Zeeuwse bedrij ven is een familiebedrijf. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Twan Huys 'Politie! Laat je handen zien' door Marcel Modde 4 mei: Agenten zien in een huis aan de Terneuzense Rozenstraat een 22-jarige man, gezocht in ver band met diefstal onder bedrei ging van vuurwapen. Verdachte verlaat huis, agenten manen hem te stoppen. Hij reageert niet, loopt op agent af. Man houdt handen in zakken en vervolgens achter de rug. Na 2 waarschuwingsschoten toont verdachte lege handen. 30 april: Een 40-jarige Terneuze- naar bedreigt in woning Jacob Catsstraat zijn ex-vrouw met een mes. Hij rijdt weg in een auto en vindt de politie op z'n weg. Ver moed wordt dat hij een pistool heeft. Verdachte reageert niet op aanwijzingen. 2 waarschuwings schoten. Blijft zich verzetten, wordt daarna met behulp van pep perspray in de boeien geslagen. Maryam Durani door Frank Balkenende GOES - Aannemingsbedrijf Fraanje BV uit 's-Heer Arendskerke is hét Zeeuwse familiebedrijf van 2014. Kijk nu vast op dizzie.nl en schrijf zelf een recensie van uw favoriete boek. De mooiste boeken ontdek je samen 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60