TWee activisten Nigeria vrijgelaten Deventer columnist met dood bedreigd BINNENLAND 5 jes. En bij Montenegro toerde een Sjoukje Dijkstra op rolschaatsen rond zanger Sergej Cetkovic. Maar behalve het visuele en voca le geweld was er nog een grotere tegenstelling tussen Ilse en Way- lon en veel van hun bonte concur renten: de kwaliteit van muziek, zang en podiumpresence. Het grappige Cake to bake van Let land past beter op de bonte avond van een willekeurig buurtcen trum dan op het grootste Europe se podium. De geiserpunk van Pollapönk is ook erg aanstekelijk, maar zou geen enkele talenten jacht mogen winnen. En dan pas seerde ook een lange rij zangeres sen waarvoor geen enkel jurylid van The Voice de stoel zou om draaien. Naast Nederland gingen ook door: Montenegro, Hongarije, Rus land, Armenië, Azerbeidzjan, San Marino, Oekraïne, Zweden en IJs land. De drie Nederlanders die in hun gezelschap werden gekidnapt zijn nog niet vrij. Voor Erhard Lef- fers, Marianne Vos en Jandries Groenendijk is naar verluidt los geld geëist. Volgens RTL Nieuws gaat het om een bedrag van tien miljoen naira (45.000 euro). De Nigeriaanse politie heeft dat te gen de zender gezegd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken benadrukte dat Nederland in ontvoeringszaken nooit onder handelt of losgeld betaalt. Het mi nisterie heeft er bij Nigeria op aangedrongen alles te doen om de Nederlanders vrij te krijgen. Ofehe zegt dat de ontvoerders vermoedelijk militanten uit de Nigerdelta zijn. Hij spreekt in een persverklaring van zwaarbewa pende mannen die met hun bo ten uit het niets kwamen. Ze schoten in de lucht, in het water en op de speedboten van het ge zelschap. Dat had net een bezoek gebracht aan een door oliemaat schappij Chevron gefinancierd ziekenhuis. De opvarenden moesten met het gezicht naar beneden gaan lig gen. De aanvallers riepen daarbij: „We willen de blanke mannen." De militanten sleepten de blanke opvarenden mee en stalen alle kostbaarheden uit de boten. De ontvoerders kwamen nog een keer terug om Ofehe en Soewu op te halen. De twee werden ge blinddoekt en los van elkaar ge vangengezet. Maandagavond werden ze naar ei gen zeggen weggebracht en ach tergelaten. Ofehe en Soewu wis ten zich een weg te banen naar een dorp waar ze hulp kregen van de bevolking. Akyol maakt op Twitter en via zijn Facebook-pagina zelf mel ding van de bedreigingen. De Deventer schrijver woont sinds enkele maanden doorde weeks in het centrum van de hoofdstad omdat hij daar vanwe ge zijn werk bijna dagelijks moet verblijven. In zijn gehekelde co lumn steekt Akyol zijn afschuw over Amsterdam én voetbalclub Ajax niet onder stoelen of ban ken. „Ik heb een pesthekel aan Amsterdam en aan alle uitwassen van die verdomde kutstad. Als Amsterdammer een ras was, dan was ik een racist. Minder, minder, minder", schrijft Akyol. „Op vrij dag ben ik zo blij als een kind; ik mag terug naar het oosten." Amsterdammers reageren woe dend op de column. Via Face- book, TWitter en e-mail ontving Akyol vele bedreigingen. Zo vindt iemand dat hij maar het beste 'doodgeslagen' kan worden. Ook worden hem de meest vreselijke ziektes toegewenst. WOENSDAG 7 MEI 2014 tussen alle circusacts Ilse DeLange en Waylon op het Eu rovisiepodium in Kopenhagen. foto Raymond van Olphen/HH ABUJA - De in Nederland wonende Nigeriaanse activist Sunny Ofehe is in Nigeria vrijgelaten door zijn ont voerders. Ook een andere Nigeri- aan, Femi Soewu, is weer op vrije voeten. Dat heeft Ofehe gisteren verklaard. Voor de drie Nederlanders die nog vastzitten zouden de ontvoerders 45.000 euro losgeld hebben geëist DEVENTER - Columnist en schrijver Özcan Akyol uit Deventer heeft honderden reacties en bedreigin gen ontvangen nadat hij in een co lumn in weekblad Nieuwe Revu zijn afschuw uitsprak over Amster dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5