Zaklopers laten fiets en wandelroute weg uit de Meidoornloop I I 8 I Bij defecte lift moet Janssen op z'n billen trap af 8 26 BEVELANDEN en THOLEN SCHEEPVAART Uitzicht Eugène Biervliet in Zierikzee al acht jaar bepaald door verval van schip dat hij bouwde. Volgens een woordvoerder van de gemeente Reimerswaal kwam het asbest aan het licht bij een onder zoek dat de school liet doen voor het vervangen van de kozijnen. Dat was noodzakelijk omdat de fecte onderdelen om de ramen te openen en te sluiten niet meer le verbaar zijn. Daardoor is al een aantal ramen vastgezet en kun nen de lokalen niet meer opti maal worden geventileerd. Zolang in asbesthoudende materialen niet wordt geboord of gezaagd, kunnen ze ook geen schade ople veren voor kinderen en leerkrach ten. Desondanks heeft de gemeen te Reimerswaal besloten om risi co's uit te sluiten. Het asbest zat in het plaatmateri aal van zes kozijnen in de westge vel en 28 vensterbanken van diver se klaslokalen. Om overlast tij dens schooltijd te voorkomen, zijn alle werkzaamheden in de meivakantie uitgevoerd. Gemeenten zijn dit jaar voor het laatste jaar verantwoordelijk voor het buitenonderhoud van school gebouwen. Naar verwachting neemt de Eerste Kamer dit jaar een wetsvoorstel aan waardoor de schoolbesturen vanaf 1 januari 2015 zelf verantwoordelijk wor den voor dit onderhoud. De gewone Meidoornloop langs de inmiddels goeddeels uitge bloeide meidoorn en sleedoornha gen in het oudland rondom Nisse, wordt zondag gehouden. De start is op het Dorpsplein, waar vooraf gaand aan de loop een Snoepzak- loop word gehouden voor kinde ren tot 6 jaar en een kleine Mei- ZIERIKZEE - „Het is de laatste jaren een beetje over gegaan. Maar in het begin was ik er goed chagrij nig van en mijn vrouw vindt het nog steeds vreselijk." Timmerman Eugène Biervliet woont aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Aan de overkant van de haven, pal tegenover zijn huis, ligt de Lindoy, de kotter die Bier vliet eigenhandig ombouwde en waarop hij 27 jaar heeft gevaren. Elke ochtend als Biervliet zijn huis verlaat, ziet hij de houten tweemaster verder in verval ra ken. Aan die kwelling komt bin nenkort een eind. De Lindoy wordt gesloopt. „Het is een bekend schip", vertelt Biervliet. „Het was jarenlang elke woensdagavond bij Veronica op tv. 'Veronica komt naar je toe de ze zomer' klonk het, en dan voer de Lindoy voorbij met Daphne Dekkers en Leontien Borsato aan boord. Er zijn t-shirts, stickers en doornloop over 1500 meter voor de wat oudere jeugd. Trimmers, beginnende en gevorderde atleten kunnen zich vanaf 11.00 uur in schrijven in het Dorpshuis. Ze kunnen kiezen tussen afstanden van 7,5 kilometer of 15 kilometer. De opbrengst van de Meidoorn loop is dit jaar voor een weeshuis in Tanzania dat is opgezet door Olga en Piet de Haas, die lange tijd in Nisse hebben gewoond. Het echtpaar De Haas onder houdt de banden tussen Zeeland en Tanzania nog steeds. Dat geen speciale wandel- en fietsroutes zijn uitgezet, neemt niet weg dat fietsers en wande laars ook op 11 mei gewoon te recht kunnen in en om Nisse. speldjes van de Lindoy." De van oorsprong Rotterdamse timmer man kocht de Lindoy als viskotter in Noorwegen. „De eigenaar heeft hem naar Nederland gevaren, want daar was ik nog te jong voor." In acht jaar tijd bouwde Biervliet het schip om tot zeiljacht, waar mee hij zich liet charteren. „We hebben er mooie reizen mee ge maakt. Naar het Island of Wight, Brighton, Plymouth en een stuk de Seine op. Ik heb er ook verschil lende prijzen mee gewonnen. De Oosterschelderace - tegenwoordig Deltaweek-, de Boompjesrace in Rotterdam en The race of The Classics van Scheveningen naar Pin Mill." In 1997 kon Biervliet een tweede schip aanschaffen: de wat handza mere, stalen Ocean Mistral van achttien meter. „Daarmee mocht ik de jachthavens in. Dat was leu ker voor de passagiers. Met de Lindoy moest ik altijd op buiten water afmeren." Biervliet zette een schipper op de Lindoy en ging zelf voor Sindbad Reizen op de Middellandse Zee varen met de Ocean Mistral. Dat ging lang goed, tot de zet- schipper averij voer met de Lindoy, die daarop in het Engelse Ramsgate aan de kant werd ge legd. Biervliet: „Er kwamen schade claims van reisbureau's, want de Lindoy was een halfjaar volge boekt. Er was ook veel werk aan het schip en daar had ik na 27 jaar bouwen en onderhouden de fut niet meer voor. Ik heb de Lindoy moeten verkopen." Biervliet gunde de Lindoy aan HULST - Een lift die niet werkt is altijd vervelend, helemaal als je slecht ter been bent. Zoals Juliën Janssen uit Hulst. De lift in zijn flatje aan de Korte Bellingstraat werkte vorige week niet, met ge volg dat hij op z'n billen de trap op en af moest. Woonstichting Hulst betreurt het voorval, maar spreekt van overmacht. Juliën Janssen (70) zit in een rol stoel omdat hij een deel van zijn rechterbeen heeft moeten laten af zetten. Volgens meneer Janssen komt het regelmatig voor dat de lift buiten gebruik is, maar dat blijkt niet uit cijfers van Otis, het bedrijf dat de lift in beheer heeft. „De laatste melding dateerde van eind november 2012", aldus pers voorlichter Willem Turkenburg. Jos Valckx van Woonstichting Hulst: „Wij vinden dit voorval heel vervelend, maar hier is spra ke van overmacht. De motor van de lift was doorgebrand en Otis had niet zo snel een nieuwe op voorraad. Daarom duurde het nu langer." „De melding kwam ook op een ongunstig moment, op vrijdag na melijk", gaat Turkenburg verder. „Dan gaat er snel een weekend over heen. Het betreft hier een hy draulische lift, waarvan de repara tie, mede door milieuwetgeving, lang kan duren. Zeker als er een probleem is met de motor." De lif ten worden elk jaar gekeurd. „Deze is een jaar of twintig oud", aldus Valckx. „Toch komt hij al tijd door de keuring heen. Anders hadden we natuurlijk al lang een andere geplaatst." Janssen kan er weinig mee. „Ik moest nu op m'n kont de trap op en af. Had ik nog geluk dat ik twee zusters op de trap tegen kwam, zij hebben mijn rolstoel naar boven gebracht. Anders zat ik zonder rolstoel thuis. Maar ik wilde naar buiten, ik zit hier toch niet in een gevangenis?" Thrkenburg: „Helaas zien we dit vaker, als er slechts één lift is voor een hele flat, die dan ook nog eens buiten gebruik is. We probe- ren de overlast tot een minimum te beperken." „En wat als er iets gebeurt dan?", vraagt Janssen zich af. „Mijn broer was hier eens, toen hij last kreeg van hartritmestoornissen. De brancard paste niet in de lift, dus hoe hij beneden is gekomen, weet ik niet." Want ook het formaat steekt Jans sen. En inderdaad: het is flink pas sen en meten als hij achteruit de lift in rijdt. „Als ik in m'n rolstoel zit, past er ternauwernood nog ie mand anders bij." Valckx: „Dit model lift is uit 1992, 1993. De liften van nu zijn inder daad wat groter. Maar een nor maal formaat rolstoel past er ge woon in. Naast de lift hebben we ook evacuatiestoelen, dus mocht er iets gebeuren, kunnen bewo ners te allen tijde beneden ko- n3 men." Gemeente verwijdert Bouwer moet abest schooi toezien hoe door Joeri Wisse RILLAND - Het schoolgebouw van openbare basisschool De Reigers berg in Rilland is in de meivakantie ontdaan van asbesthoudende mate rialen. Het asbest zat voornamelijk aan de buitenkant. NISSE - De jaarlijkse Meidoornloop van de Zaklopers in Nisse, kent dit jaar geen aparte fiets- en wandel routes. Die waren in de afgelopen jaren erg populair, maar de gewo ne hardlooproutes voor trimmers en atleten zijn dat ook. Het dorp Nisse en de omgeving kunnen logis tiek zoveel grote langzaamverkeers- stromen niet aan. Lindoy wegrot door Ton van den Nouweland I Tweemaster Lindoy in zijn gloriejaren. door Bob Maes Juliën Janssen past net met zijn rol stoel in de lift. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56