'Al kansloos als vlees een graad te warm is' "X cruisewinkel.nl 4 BINNENLAND EUROVISIE SONGFESTIVAL Ilse DeLange en Waylon zorgen weer voor Eurovisie-euforie na behalen van finale. 1... SaSjj' M De chef-kok van restaurant Kwar tier- Noord in het Friese Katlijk neemt het in deze prestigieuze kookstrijd op tegen negentien an dere Europese teams. „Als je het vergelijkt met voetbal, dan is dit de Champions League en die wil ik winnen." Is dat realistisch? „Ik ben een beetje zenuwachtig, maar vol vertrouwen. Ik denk dat ik een goede kans maak om bij de eerste drie te eindigen. Ik heb er sinds december vorig jaar elke zondag en woensdag voor ge traind. Want je moet alles heel goed plannen en timen, zodat het op de wedstrijddag vanzelf gaat. Maar het luistert nauw. Als ik mijn vis of vlees een graad te ver gaar, dan zit de top 5 er al niet meer in. En als je nog een fout maakt, kun je het helemaal verge ten." Die druk kun je aan „Ik kan goed met spanning om gaan, ook al doen er alleen maar topkoks mee. Het Belgische team heeft er zelfs een driesterrenkok bij lopen. Dat ik daar tussen sta, is gaaf. Dit gaat overigens om de Eu ropese Bocuse d'Or. De eerste twaalf teams plaatsen zich voor de mondiale finale van volgend jaar januari in Lyon. Die ga ik ze ker halen. Ik realiseer me heel goed, dat ik met mijn 26 jaar goed beschouwd best jong ben voor zo'n topprestatie. Maar ik ben op gegroeid op een boerderij, werk vanaf mijn 15e in de horeca en ben nu chef-kok in een toprestau rant." „Bovendien doe ik het niet alleen, maar met Lars Aukema. Hij is mijn commis, maar dat betekent allesbehalve een keukenhulpje dat alleen aardappels schilt en sla wast. We zijn beiden even belang rijk. We weten alles van elkaar, zijn volledig op elkaar ingespeeld en als dat nodig is, kunnen we eikaars fouten meteen opvangen. Lars werkt in Zwolle bij De Li brije van Jonnie Boer en dat res taurant hoort bij de beste vijftig ter wereld." „Dan is er nog een coach, Leen- dert Klaassens, die alles in de ga ten houdt. Hij stelt onder andere twintig kookwekkers in. Varkens poten moeten bijvoorbeeld pre- UW HOLLAND AMERICA LINE CRUISE BOEKT U BIJ... €883,- 1 Middellandse Zee 1 ms Noordam Baltische Staten St. Petersburg ms Eurodam €1.923, €4.788,- Barcelona naar de Caribbean Hong Kong naar Sydney ms Nieuw-Amsterdam ms Amsterdam Holland America I -ine Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 cies een uur koken. Leendert let daar op en waarschuwt ons als het zover is. En elk team krijgt ter plekke een hulpje toegewezen, dat opruimt en afwast." Wat moet je maken? „Elk team moet eerst veertien vis- borden maken, waarbij je moet werken met koolvis, mosselen en oesters. Daarna veertien vleesbor den met als basis varkensbout, varkenspoot en varkensbloed. Daarbij moeten we drie garnitu ren serveren die we voor de helft zelf mogen verzinnen en verder dienen te bestaan uit zogenoemd fris groen, zowel van het land als uit zee. Voor alles heb je in totaal 5,5 uur de tijd." Als je het podium haalt, wat dan? „Donderdagavond half 6 is de uit slag en als ik bij de top 3 eindig, word ik eerst gek. Daarna ga ik voorzichtig denken aan een eigen restaurant, want dat is een droom van me. Al realiseer ik me dat de toekomst toch altijd anders loopt dan je denkt." KOPENHAGEN - Nederland heeft weer de finale van het songfesti val gehaald. Ilse DeLange en Way lon zorgden voor een smaakvolle, muzikale en artistieke inzending, waarmee ze zich staande hielden tussen het vocale en visuele ge weld van de concurrentie. De toekomst van het songfestival in Nederland hing af van het re sultaat van The Common Linnets op het Eurovisie Songfestival. Na de deelname van Anouk in 2013 was het festival weer in achting gestegen bij kijkers, muziekindus trie en journalisten. Ilse DeLange en Waylon zorgden weer voor een kwaliteitsinzending. Zonder finaleplaats is Eurovisie weer te rug bij afin Nederland. Anouk maakte in 2013 een einde aan een lange reeks van misluk kingen, waarbij Nederland keer op keer in de halve finale strand de. Van 2005 tot en met 2012 zat er geen vaderlandse deelnemer in de zaterdagse finale. Dat zorgde Het is lekker naar elkaar te zingen, om je niet te laten afleiden door al die toeschouwers voor een enorm imagoprobleem en erger: de kijkcijfers daalden drastisch. Naar de finale van 2008 keken slechts 733.000 mensen, na dat zangeres Hind de finale niet had gehaald. Vorig jaar echter ke ken er weer gemiddeld 4,9 mil joen naar het optreden van Anouk. Het Eurovisie Songfesti val was de best bekeken tv-uitzen- ding van 2013, met meer kijkers dan de kroning van Willem- Alexander. Net als vorig jaar is Nederland weer met een ingetogen nummer naar het festival gegaan. Calm after the storm heeft niet alleen veel rust in arrangement, zang en opbouw, maar is ook nog eens op serene wijze in beeld gebracht. De Vlaamse regisseur Hans Pan- necoucke heeft gezorgd voor een optreden met veel close-ups. Op het tv-scherm was weinig te zien van de spectaculaire ledwand en hightech decortoren. Alleen aan het einde van het nummer kwam het overzichtsshot, als een grande finale. Volgens een ruwe telling zaten er slechts acht shots in het hele op treden, met wel een ijzersterk be gin: van boven af om te laten zien dat Ilse en Waylon op een snel weg stonden, met de mid- denstreep tussen hen in. Om te benadrukken dat er een scheiding dreigt in de relatie. Die ingetogen act van The Com mon Linnets vormde een schril contrast tussen de kleurrijke, ex travagante en soms volstrekt over bodige podiumcapriolen van de concurrentie. Natuurlijk is het songfestival vooral een tv-show, maar het indrukwekkende decor en de state-of-the-artbelichting is vaak al spectaculair genoeg. Dat bewezen Ilse en Waylon. Toch werden zij voorafgegaan door de Russische tweelingzussen Tolma- chevy op een grote wip die hun act begonnen met aan elkaar ge knoopte haren. De Oekraïense Ma- riya Yaremchuk liet een danser meerennen als een hamster in een tredmolen. Het moest het ver strijken van de tijd laten zien. Ook Azerbeidzjan presenteerde zich met een circusact: een trape zeartiest maakte artistieke stand- Asielzoekers in oude gevangenis In de voormalige penitentiaire inrichting Bankenbosch, één van de drie gevangenissen van het strafcomplex in het Drent se Veenhuizen, worden vier honderd asielzoekers gehuis vest De gevangenis ging op 1 ja nuari dicht, maar gaat nu weer open vanwege de onverwacht grote instroom van asielzoe kers. Het gemeentebestuur van Noordenveld, waarvan Veen- huizen deel uitmaakt, heeft in gestemd met het 'uitdrukkelij ke verzoek' van staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie om de asielzoekers tij delijk te plaatsen. Verkoper valse Heyboers moet cel in Een graficus die jarenlang ver valste etsen van kunstenaar An ton Heyboer (1924-2005) ver kocht aan een Amsterdamse ga leriehouder, moet de cel in. De rechtbank in Amsterdam ver oordeelde de 72-jarige Robbert de B. gisteren tot een gevange nisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Justitie had een celstraf geëist van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De B. heeft zeven jaar lang ongeveer duizend werken verkocht aan de Anton Heyboer Winkel in Amsterdam, voor in totaal 100.000 euro. INTERVIEW JAN SMINK door Dick Hofland KATLIJK - Gewapend met twintig kookwekkers begint Jan Smink (26) vandaag in Stockholm aan zijn grootste uitdaging tot nog toe: de Europese Bocuse d'Or. I Chef-kok Jan Smink doet mee aan de prestigieuze kookwedstrijd. 12 dagen ppJgjbi vanaf Culturele stedencruise vooreen lastminuteprijs! Route van Barcelona naar Rome, via o.a. Monaco en Sicilië Vertrek 18 mei, 1 juli, 14 augustus Incl. vlucht en transfer Ontvang tot S 100 bartegoed per but' Bezoek vanuit Kopenhogen o.a. Taiinn en Stockholm Vertrek: 23 mei, 14 en 26 juni, 8 juli en 15 augustus Incl vlucht 22 dagen vanaf 27 dagen vanaf Ontvang tot S 100 bartegoed per hut' Combinatie van een Transatlantische route met de Caribbean! Inclusief excursiepakket in Hong Kong Sydney Route o.a. langs Singapore. Denpasaren Caims Vertrek: 27 oktober incl. vlucht w Vertrek: 21 oktober Incl. vlucht, hotels en transfers kijk voor de voorwaarden op cruisewinkel.nl A Signature of Excellence Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o b.v. beschikbaarheid en wijzigingen Inclusief alle belastingen en volpension. Rustpunt door Geert Willems Ilse DeLange VEENHUIZEN AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4