Kiek noe! School voor lager én uitgebreid lager onderwijs «eer Hotel arbeidsmigranten mag groeien 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Speciaal klasj'e voor slimme leerlingen avond vrij voor toneelopvoeringen Aan rolstoel gebonden Hulstenaar Juliën Janssen onthand door defecte lift in flatgebouw waar hij woont. HULST - Een lift die niet werkt is altijd vervelend, helemaal als je slecht ter been bent. Zoals Juliën Janssen uit Hulst. De lift in zijn flatje aan de Korte Bellingstraat werkte vorige week niet, met ge volg dat hij op z'n billen de trap op en af moest. Woonstichting Hulst betreurt het voorval, maar spreekt van overmacht. Juliën Janssen (70) zit in een rol stoel omdat hij een deel van zijn rechterbeen heeft moeten laten af zetten. Volgens meneer Janssen komt het regelmatig voor dat de lift buiten gebruik is, maar dat blijkt niet uit cijfers van Otis, het bedrijf dat de lift in beheer heeft. „De laatste melding dateerde van eind november 2012", aldus pers voorlichter Willem Turkenburg. Jos Valckx van Woonstichting Hulst: „Wij vinden dit voorval heel vervelend, maar hier is spra ke van overmacht. De motor van de lift was doorgebrand en Otis had niet zo snel een nieuwe op voorraad. Daarom duurde het nu langer. De melding kwam ook op een ongunstig moment, op vrij dag namelijk. Dan gaat er snel een weekend over heen. Het betreft hier een hydraulische lift, waar van de reparatie, mede door mi lieuwetgeving, lang kan duren. Ze ker als er een probleem is met de motor." De liften worden elk jaar gekeurd. „Deze is een jaar of twintig oud", aldus Valckx. „Toch komt hij al tijd door de keuring heen. Anders hadden we natuurlijk al lang een andere geplaatst." Janssen kan er weinig mee. „Ik moest nu op m'n kont de trap op en af. Had ik nog geluk dat ik twee zusters op de trap tegen kwam, zij hebben mijn rolstoel naar boven gebracht. Anders zat ik zonder rolstoel thuis. Maar ik wilde naar buiten, ik zit hier toch niet in een gevangenis?" Turken burg: „Helaas zien we dit vaker, als er slechts één lift is voor een hele flat, die dan ook nog eens buiten gebruik is. We proberen de overlast tot een minimum te beperken." „En wat als er iets gebeurt dan?", vraagt Janssen zich af. „Mijn broer was hier eens, toen hij last kreeg van hartritmestoornissen. De brancard paste niet in de lift, dus hoe hij beneden is gekomen, weet ik niet." Want ook het formaat steekt me neer Janssen. „Als ik in m'n rol stoel zit, past er ternauwernood nog iemand anders bij." Valckx: „Dit model lift is uit 1992, 1993. De liften van nu zijn inder daad wat groter. Maar een nor maal formaat rolstoel past er ge woon in. Naast de lift hebben we ook evacuatiestoelen, dus mocht er iets gebeuren, kunnen bewo ners altijd beneden komen." Klassenfoto 's van Schouwen -Duivelané wwu .pzr. nl/kit knoc Voor de kijker rechts naast hem zit Rinus Kloet. Daarnaast zit Piet de Vlieger en schuin daarvoor - derde van links op de onderste rij - zit Mente Geluk met links naast zich Piet Houmes. Verder herkent Adrie Kloet ("Ik ken ze niet alle maal. Ik zat zelf op de openbare la gere school aan de Nieuwe Boo- gerdstraat") op de derde rij van onder op de zesde plek van links ...Wesdorp. Op de vierde rij ont waart ze op de vierde en vijfde plek van links de zusjes Schoonak- ker. „Dat was een tweeling. Thuis WISSENKERKE - Nobego, de be stuurlijke paraplu waaronder het openbaar basisonderwijs in Goes en Noord-Beveland opereert, heeft een zogenaamde Plusklas voor slimme Noord-Bevelander- tjes opgezet. Volgens de statistieken vinden slechts twee op de honderd leer lingen in het gewone basisonder wijs onvoldoende uitdaging. Zij dreigen uit pure verveling onder maats te gaan presteren. Voor dat soort kinderen is excellent onder wijs aangewezen, maar dat is moeilijk te realiseren in de kleine scholen op een eiland als Noord-Beveland. Het antwoord is dan ook samenwerken. De drie openbare basisscholen op Noord-Beveland hebben nu sa men een Plusklas voor excellent onderwijs. De kinderen krijgen niet alleen in hun gewone klas extra verdieping en uitdaging aan geboden, ze komen ook eens in de week bij elkaar in het Plusklas je waar ze samen dingen doen. Uit de geestdriftige reacties van ouders en kinderen blijkt dat de aanpak werkt. De kinderen vin den het fijn om samen te werken met ontwikkelingsgelijken. hadden ze een papierwinkeltje, met schriftjes en potloden en zo." De streng kijkende jongeman he lemaal links van de vierde rij van beneden is volgens de Zierikzeese Meester Deurloo. Op de bovenste rij, vierde plek van rechts staat Jan Brouwer. Op andere foto's van het schoolge bouw is te zien dat boven de in gang een stenen boog is, waar op de foto uit de collectie van Adrie Kloet nog net links en rechts de lichte punten te zien zijn. Op de boog stond in hoekige maar duide lijke letters: christelijke school voor L. en U. L. O. Een school voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs. Het schoolgebouw op de in oktober 1940 gemaakte foto bestaat al lang niet meer, maar er staat nog wel steeds een christelij ke basisschool: de Johan Louis de Jongeschool. Zowel de eerder gepubliceerde fo to van de naaischool van de non netjes (23 april) als die van het personeel van de christelijke huis houdschool in Bruinisse (30 april) leverde meerdere reacties op van Kieknoe-lezers en lezeressen. Anita de Munnik denkt op de fo to van de Bruse school directrice Janny Quant te herkennen. Peter Vleugel bevestigt dat en noemt ook de namen van de andere men- sen op de foto: v.l.n.r. L. Dekker, S. van der Kooij, J. Dankers en J. Quant. De foto blijkt ook afge drukt in een boek over het christe lijk onderwijs. Juf Van der Kooij is volgens Betsy Stins-Kort later getrouwd met 'meester Bruil'. Neeltje van der Linde-Bevelander koestert goede herinneringen aan de naaischool. Zij kreeg les van zuster Nympha en zuster Ursula. „Als je de cou peuse-opleiding deed moest je voor mensen naaien die je niet kende, wat natuurlijk heel leer zaam was. Op maandagmorgen hadden we vrij." _i Voor de 'Eenakteravond in Fizi' op donderdag 15 mei is een selec tie gemaakt uit het aanbod van dat festival. De avond wordt geo pend met de voorstelling 'M ver sus D' van Toneelvereniging Heer Hendrik, geschreven door André Gijssel. Het is een kort spel over moeders en dochters. Moeders hebben moeders en dochters wor den niet zelden ook moeder. In 'Povische Schoenen' van Toneel groep Variabel uit Kerkwerve zit ten twee vrouwen in het voorge borchte te wachten op een plek in de hemel of de hel. Jelt Pekaar laat vervolgens in een humoristische monoloog 'Driemaal raden' diver se figuren opdraven. Het Middel burgs Theater presenteert zich met 'Autoroute du soleil'een ver haal van een man en een vrouw die uit elkaar gegroeid zijn. Thea tergroep Intermezzo tenslotte gaat op diverse manieren de ang sten in het leven te lijf in de voor stelling 'Wie wil je zijn?' Uit die evaluatie blijkt dat er nau welijks klachten zijn. Ook vanuit omwonenden, die de gemeente had uitgenodigd om hun ervarin gen met de gemeenteraad te de len, was weinig kritiek te horen. De enige buurman die de moeite had genomen om gisteravond tij dens de opinieraad in te spreken, vroeg zich alleen af of de situatie met meer arbeiders net zo rustig zou zijn als met 129 man. „Een compliment waard. Tegen de verwachtingen in zijn de zor gen die voorafleefden geen werke lijkheid geworden", zei wethou der Izak Vogelaar (VVD). Alle par tijen deelden de opvatting van Vo gelaar en zien de evaluatie als be vestiging van het gemeentelijk be leid dat arbeidsmigranten zoveel mogelijk centraal moeten worden gehuisvestin plaats van in woon huizen of vakantieparkjes. Peter Koeman van het CDA wilde weten of het verruimen van de vergunning voor het Klooster be tekent dat De Jager de recreatiewo ningen op het Yersekse vakantie parkje Kijkuit in de verkoop zet. Volgens Koeman zou die toezeg ging in het verleden gedaan zijn. Eigenaar Rien de Jager bestreed dat gisteren. „Dat hebben we nooit hard toegezegd. Maar we gaan bekijken of we deze wonin gen recreatief kunnen verhuren." Hij gaf wel aan dat verkoop van woonhuizen 'op het verlanglijst je' van het staat en herhaalde zijn betoog dat een uitbreiding van het Klooster bijdraagt aan even tuele overlast in de dorpskernen. Eind mei stemt de raad over het voorstel voor de uitbreiding. Al leen Leefbaar Reimerswaal hield nog een slag om de arm en wil er zeker van zijn dat de certificaten van het bedrijf in orde zijn. de trap op en af Op de billen door Bob Maes Juliën Janssen moest noodgedwon gen op zijn billen de trap af. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze staat zelf niet op de ze foto, Kieknoe-lezeres Adrie Kloet-Bil uit Zierikzee. Toch heeft ze hem altijd bewaard en wel om dat haar latere echtgenoot Han Kloet op deze foto van leerlingen van de christelijke lagere school aan het Vrije in Zierikzee staat. Hij is de tweede van links op de twee de rij van onderen. Leerlingen van de christelijke lagere school poseren voor de school aan het Vrije in Zierikzee. foto: Collectie Adrie Kloet, Zierikzee Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kieknoe zierikzee - Het behoort tot de tra dities van Filmtheater Fizi in Zierik zee dat eenmaal per jaar het po dium een avond ruimte biedt aan korte voorstellingen van het ama teurtoneel. Dat gebeurt jaarlijks in aansluiting op het Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA). Don. 15 mei, Fizi in de Weverij, 20.00 uur; res.: www.fizi.nl door Joeri Wisse KRUININGEN - Als het aan de ge meenteraad van Reimerswaal ligt, mogen in het Klooster van Rilland nog meer arbeidsmigranten wor den gehuisvest. Een evaluatie over de afgelopen jaren, waarin eige naar De Jager Detachering maxi maal 129 mensen in de voormalige hotelkamers kwijt mocht, geeft de raad voldoende vertrouwen om uit breiding naar 200 toe te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48