Eten uit eigen streek met Schouwse Bord I I Thuis in Renesse richt zich op eenzame of kwetsbare oudere Wandeltochten door het bos en de duinen I I Slechtvalk laat sporen achter 24 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHEEPVAART Uitzicht Eugène Biervliet in Zierikzee al acht jaar bepaald door verval van schip dat hij bouwde. ff1 EP BROEDPAAR „We hebben zat mooie produc ten", zegt Ed Troost van vereni ging Het Schouwse Bord. Toch vind je ze lang niet overal op het bord. Het zette een paar bedrijven aan het denken en zo ontstond het idee van het Schouwse Bord. Deelnemende restaurants zijn ver plicht minimaal 50 procent van hun producten van Schou- wen-Duivelandse bodem te be trekken. Daarmee willen de koks aan de ene kant laten zien wat Schouwen-Duiveland allemaal te bieden heeft en aan de andere kant spelen de bedrijven in op de trend van vers, lokaal en eerlijk. Het wordt geen 'haute cuisine', legt Troost uit. „Gewoon dingen die je anders ook in het restau rant of strandtent zou eten." Voor de vereniging zijn door de deelnemende koks inmiddels een paar eigen producten ontwikkeld. „We zijn begonnen met een kro ket met daarin 25 procent vis. Daarvan worden nu 7000 ge draaid. Maar we hebben ook een eigen brood en Schouwse vis soep", zegt Troost. Het Schouwse Bord begint be scheiden, met zeven deelnemen de zaken. „Eerst maar eens opzet ten en dan verder uitrollen als het aanslaat", zegt Troost. Als het pu bliek de aanpak kan waarderen wordt gekeken of er meer deelne mers en meer schouwse produc ten kunnen komen. Naast de promotie van het streek product is het ook de bedoeling om jonge, aankomende koks te le ren koken met de authentieke pro ducten van het eiland. Volgende week is de officiële pre sentatie van het Schouwse Bord in Brouwershaven. ZIERIKZEE - „Het is de laatste jaren een beetje over gegaan. Maar in het begin was ik er goed chagrij nig van en mijn vrouw vindt het nog steeds vreselijk." Timmerman Eugène Biervliet woont aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Aan de overkant van de haven, pal tegenover zijn huis, ligt de Lindoy, de kotter die Bier vliet eigenhandig ombouwde en waarop hij 27 jaar heeft gevaren. Elke ochtend als Biervliet zijn huis verlaat, ziet hij de houten tweemaster verder in verval ra ken. Aan die kwelling komt bin nenkort een eind. De Lindoy wordt gesloopt. „Het is een bekend schip", vertelt Biervliet. „Het was jarenlang elke woensdagavond bij Veronica op tv. 'Veronica komt naar je toe de ze zomer' klonk het, en dan voer de Lindoy voorbij met Daphne Dekkers en Leontien Borsato aan boord. Er zijn t-shirts, stickers en speldjes van de Lindoy." De van oorsprong Rotterdamse timmer man kocht de Lindoy als viskotter in Noorwegen. „De eigenaar heeft hem naar Nederland gevaren, want daar was ik nog te jong voor." In acht jaar tijd bouwde Biervliet het schip om tot zeiljacht, waar mee hij zich liet charteren. „We hebben er mooie reizen mee ge maakt. Naar het Isle of Wight, Brighton, Plymouth en een stuk de Seine op. Ik heb er ook verschil lende prijzen mee gewonnen. De Oosterschelderace - tegenwoordig Deltaweek-, de Boompjesrace in Rotterdam en The race of The Classics van Scheveningen naar Pin Mill." In 1997 kon Biervliet een tweede schip aanschaffen: de wat handza mere, stalen Ocean Mistral van achttien meter. „Daarmee mocht ik de jachthavens in. Dat was leu ker voor de passagiers. Met de Lindoy moest ik altijd op buiten water afmeren." Biervliet zette een schipper op de Lindoy en ging zelf voor Sindbad Reizen op de Middellandse Zee varen met de Ocean Mistral. Dat ging lang goed, tot de zet- schipper averij voer met de Lindoy, die daarop in het Engelse Ramsgate aan de kant werd ge legd. Biervliet: „Er kwamen schade claims van reisbureau's, want de Lindoy was een halfjaar volge boekt. Er was ook veel werk aan het schip en daar had ik na 27 jaar bouwen en onderhouden de fut niet meer voor. Ik heb de Lindoy moeten verkopen." Het project is een samenwerking tussen de dorpsraad en Stichting Maatschappelijk Welzijn Ooster- schelde. Daarbij worden alle be staande activiteiten betrokken. In Renesse gaat het bijvoorbeeld om de klaverjasclub, de activiteiten die nu al in Vronenburg worden georganiseerd, of de activiteiten vanuit de kerk. „Al die clubs ko men samen en dan gaan we kij ken wat er nu al gedaan wordt en hoe we daar meer structuur in kunnen aanbrengen. We gaan de behoefte peilen en kijken hoe we mensen kunnen bereiken", zegt lacolien de Glopper van SMWO. Op dinsdag 13 mei gaat het pro ject in Renesse van start met een bijeenkomst in het dorpshuis. Daar worden de handtekeningen gezet en wordt meer uitleg gege ven over het project. „En daar is ie dereen welkom." Thuis in Renesse maakt deel uit van het eilandbrede project 'thuis in de kern'. Een project dat als uit gangspunt heeft om de vitale (oudere) inwoners te stimuleren zich in te zetten voor eenzame of kwetsbare dorpsgenoten. Dat kan zijn door een boodschapje te doen, even medicijnen halen of een beetje in de gaten houden of het wel goed gaat met iemand. „We willen bereiken dat eenzame ouderen worden meegenomen door vitale ouderen", zegt De Glopper. Ook in andere kernen is het over leg met de dorpsraden over thuis in de kern begonnen. De gemeen te Schouwen-Duiveland subsidi eert het project met geld voor acti viteiten. De Bos en Duintocht is de jubi- leumtocht van Wandel Comité Zeeland. Deelnemers kunnen kie zen uit routes variërend van 5 tot 50 kilometer. Starten en inschrij ven kan vanaf 7.30 uur bij pannen koekenmolen De Graanhalm aan de Burghseweg in Burgh-Haam- stede. De routes gaan door de Bos- wachterij, de Zeepeduinen, het strand en de langere tochten gaan ook naar Renesse. De tocht wordt dit jaar voor de 14e keer gehou den en trekt altijd honderden mensen. Hoeveel mensen dit jaar verwacht worden durft Wilma Dingemanse niet zeggen. „Maar er komen in ieder geval al zes bus sen vol van wandelclubs uit heel Nederland." Langs de hele route staan pijlen om de wandelaars de weg te wijzen. De lange tochten voeren langs horecazaken. In schrijven is 2 euro voor leden van een wandelbond en 3 euro voor mensen die geen lid zijn. Meer informatie: http://commu- nities.zeelandnet.nl/wczld. ZIERIKZEE - Een luguber gezicht is het zeker, maar het is ook onderdeel van de natuur. Wie momenteel rond de Dikke Toren in Zierikzee loopt ziet heel veel veren en half afgekloven vogellijken liggen. Het zijn de restanten voedsel van het nest slechtvalken, halverwege de toren. De vogels laten zich moeilijk zien, maar horen doe je ze des te beter. Gewoon afgaan op de kakofonie aan kreten. Om ze te zien moet je aanzienlijk meer moeite doen. De toren moet eerst beklommen worden en dan kan je - met veel geluk - de dieren ontwaren door een klein spleetje. Slechtvalken zijn geen grote zeldzaamheid, maar een broedpaar op de Dikke Toren is zeker niet alledaags, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - Typisch Schouwse producten als schelpdie ren, lamsoor of pré salé vlees (vlees van koeien die op de zilte grond hebben gegraasd) verdienen meer aandacht. Daarom zet de ver eniging 'Het Schouwse bord' deze producten uit Schouwen-Duiveland op de menukaart. Zeven restau rants in de Westhoek doen mee. Bouwer moet toezien hoe Lindoy wegrot door Ton van den Nouweland I Tweemaster Lindoy in zijn gloriejaren. door Melita Lanting RENESSE - Volgende week begint in Renesse het project 'thuis in Renes se'. Dat is een project om eenzame of kwetsbare inwoners te bereiken en ze meer te betrekken bij activi teiten in het dorp. BURGH-HAAMSTEDE - Komend weekend wordt in Burgh-Haamste- de de Bos en Duintocht 2014 ge houden. Op beide dagen kunnen wandelaars meedoen aan tochten door de natuur van de Kop van Schouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46