Niemand is er op uit een verdachte neer te schieten 'Dealde hij nou veel of weinig?' Politieschoten Dizzie ni fc_ ZEELAND 23 commentaar PZC Baby: nog negen dagen Infomarkt over mobiliteit in Zeeland WAPENGEBRUIK DOOR DE POLITIE Doden 2008 2009 2010 2011 2012 2013* MIDDELBURG - „In politiedienst is één ding zeker. En dat is dat alles onzeker is." Instructeur Willem van den Boogaard wil er maar mee zeggen dat geen enkele situa tie waarin agenten verzeild raken, identiek is. Oftewel, je kan nog zo goed getraind en voorbereid zijn op een aanhouding, het onvoor spelbare verlangt een pijlsnelle analyse en dito handeling. Iedere diender kent de ambtsin structie uit z'n hoofd, waarin pre cies staat omschreven onder wel ke omstandigheden het gebruik van geweld is toegestaan. „Alleen, wat doe je in een situatie waarbij een hoog stressgehalte komt kij ken?" Dat begint bij de melding, Nog iets meer dan een week, dan is de eerste stemronde voor de Leukste Baby van Zeeland 2013 achter de rug. Inmiddels zijn al 58.000 stemmen uitgebracht. U kunt nog tot en met 15 mei 12.00 uur stemmen op uw favorie te baby per gemeente. Stemmen kan in deze eerste ronde op www.pzc.nl/baby. Vrijdag 16 mei maken we in de krant en op de website bekend welke baby in elke gemeente de meeste stemmen heeft gekregen. Tegelijkertijd begint de finale, waarin we zoeken naar de leukste baby van de hele provincie. U kunt dan nog twee weken stem men via de Facebook-pagina van de PZC. Via www.pzc.nl/baby wordt u naar die pagina geleid. legt de waarnemend teamchef in tegrale beroepstraining uit. „Wel ke informatie komt daar uit, wat kan je aantreffen? Daar maak je in de auto onderweg een plannetje op, hoe je het samen gaat aanpak ken. Bij een bankoverval waarbij is geschoten en de daders vluch ten in een auto, is de aanpak ge lijk duidelijk. Je pakt je pistool. Maar ga je af op de melding van een mogelijk vuurwapen gevaarlij ke dief, dan is dat toch anders. Jouw verwachting is dat die man z'n handen laat zien, wanneer je dat van hem vraagt. Als hij die dan in z'n zakken houdt en ze na het eerste waarschuwingsschot ook nog eens op z'n rug doet, wat doe je dan? Het is soms ook heel erg gevoelsmatig. Uiteindelijk is niemand er op uit een verdachte neer te schieten. Je hoort wel eens iets roepen over schietgrage dienders, maar ik geloof echt niet dat die er zijn." Van den Boogaard was tien jaar geleden zelf betrokken bij een schietincident. Uit die persoonlij ke ervaring en de verhalen van Je hoort wel eens iets roepen over schietgrage dienders collega's weet hij hoe belangrijk een 'debriefing' na zo'n gebeurte nis is. „Héél belangrijk! Daarbij draait alles om het individuele aspect. Wat heeft dit nu met jou gedaan? Dit is niet iets wat je even terzijde schuift. Hoe maak ik me op voor een volgende actie? Momenteel wordt volop ingezet op mentale weerbaarheidstrai ning, bedoeld om de collega's be wuster na te laten denken over wat ze kunnen doen. Kan ik het, mag ik het (de ambtsinstructie), maar dan komt het, dürf ik het? Want stel dat ik in een gevaarlijke situatie niet durf in te grijpen, dan wil ik toch mijn collega niet in gevaar brengen." De aanklager van het Openbaar Ministerie (OM) eiste ook in ho ger beroep dinsdag 3 jaar cel, waar van 6 maanden voorwaardelijk te gen de 38-jarige Vlissinger Mo hammed A. die anderhalf jaar lang in heroïne zou hebben ge deald. De man was in beroep ge gaan tegen een ongebruikelijke strafcombinatie van de rechtbank in Middelburg: 18 maanden, waar van 6 voorwaardelijk, plus nog een werkstraf van 240 uur. A. wil vooral niet meer naar de gevange nis en zegt dat hij helemaal niet zoveel dealde als het Openbaar Ministerie stelt. Het OM, en ook de rechtbank in haar vonnis, spreekt van grootschalige handel. Zelf zegt hij dat hij vanaf januari 2012 ruim een jaar incidenteel wat drugs verkocht en alleen in de vier maanden voor hij in juni vo rig jaar werd opgepakt wat meer, hoewel dat ook eerder om een paar honderd euro ging dan om duizenden. De opbrengsten ervan stopte hij in de gokkast. Advocaat Guy Koppen probeerde het gerechtshof te overtuigen met onder meer een advies van de re classering. Die stelt dat een on voorwaardelijke gevangenisstraf het gezin van de verdachte ern stig zal ontwrichten. De man is bovendien bezig met een verhui zing, weg van alle mensen waar mee hij op het criminele pad raak te. Ook Koppen zei dat het alle maal niet zo veel voorstelde. Hij gaf aan dat bij dealers vaak sprake is van 'pocherij'. „Er worden snoepreisjes gemaakt, er staat een Golfje voor de deur en een dure tv op de kast. Bij deze man niets van dat alles: hij zat rond de ar moedegrens, had geen baan, crisis en was gokverslaafd." Het ge rechtshof bepaalt over twee we ken of de man zich schuldig maak te aan de 'grootschalige drugshan del' die het OM hem verwijt of het 'kleinschalige kruimelwerk' dat hij zelf aangeeft. Als de Zeeuwse politie schiet, valt dat op. Ook al zijn het maar schoten in de lucht bij een aanhouding. Meestal komt het niet zo ver. De politie heeft allerlei andere middelen om een tegenstribbelende ar restant aan te pakken en pro beert het pistool zo lang moge lijk in de holster te houden. Want na waarschuwingsscho ten kan alleen nog maar ge richt worden gevuurd. Door gaans met zeer ingrijpende ge volgen. De twee arrestaties in Terneu- zen geven geen aanleiding te denken dat de politie schiet graag is geworden. De agenten lijken zich voldoende bewust van alle risico's. Bovendien is er een strenge toetsing achter af als er iemand wordt geraakt. Het wapengebruik in Terneu- zen is eerder een bevestiging dat de Zeeuwse politie des noods zonder aarzeling ook de laatste, gevaarlijke, maar niet al tijd te vermijden stappen zet in de geweldsopbouw. Dat is ge ruststellend. Lisbeth Salander was er al jaren van op de hoogte De mooiste eoekeo omstek je samen Dit roept allerlei vragen op over verkeer en vervoer in de toe komst. Daarom organiseert de Sta- tengriffie in samenwerking met de afdeling Mobiliteit en Samenle ving een 'Informatiemarkt' voor statenleden, vertegenwoordigers van andere wegbeheerders in de provincie en belangstellenden. Tij dens deze bijeenkomst presente ren diverse partijen hun visie op verkeer en vervoer in de toekomst en is er gelegenheid om met el kaar in gesprek te gaan. Deze markt is tussen 13.30 uur en 16.00 uur. Onder de deelnemers zijn: ANBO (ouderenbond), ANWB, Connekt (penvoerder voor de DA- VI, een zelfrijdende auto), EVO (ondernemersorganisatie voor lo gistiek en transport), Expertise centrum Logistiek van de Hoge school Zeeland, JouwZeeland (jongerenorganisatie), Provincie Zeeland, ROVZ en Schuttevaer. WOENSDAG 7 MEI 2014 Aantal inaicenten in Nederland het afgelopen jaar (01-04-2013 t/m 01-04-2014) 174 keer maakte een agent gebruik van zijn of haar dienstwapen 52 maal daarvan werd op een verdachte of voertuig geschoten. 69 waarschuwingsschoten werden gelost tijdens een aanhouding of dreigende situatie. 17 keer werd geschoten omdat een auto op een agent inreed. 27 maal kreeg een agent zelf te maken met bedreiging door een vuurwapen. 2 keer werd er daadwerkelijk op een agent geschoten. 5 verdachten probeerden het vuurwapen van de agent te bemachtigen. 36 maal hebben agenten hun wapenstok gebruikt. 150 keer gebruikte een agent pepperspray. ...f Aantal schietincidenten in Nederland waarbij de politie betrokken was Incidenten m Gewonden Eerste halfjaar Willem van den Boogaart door Pieter van Klinken DEN BOSCH - „Je hebt anderhalfjaar lang mensen in ellende gestort. Leuk voor je dat je nu gestopt bent en dat het weer goed met je gaat, maar je moet je nog wel verant woorden." Stieg Larsson MIDDELBURG - De provincie houdt maandag in het provinciehuis een informatiemarkt over mobiliteit. De provincie Zeeland bereidt zich voor op een nieuw Provinciaal Ver- keers- en Vervoersplan voor de pe riode van 2016 tot 2027.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45