Tweede lustrum reddingsactie Britannia BUITEN 5 Het is inmiddels tien jaar geleden dat de Provinciale Commissie van Erf goedvereniging Heemschut voor het eerst bezwaar aantekende tegen de voorge nomen sloop van hotel Britannia in Vlissin- gen. Onlangs is een special van het Zeeuws Tijdschrift uitgekomen, met hierin een kor te beschrijving van leven en werken van Louis van Roode. Hotel Britannia is een topmonument uit de wederopbouwperio de, in 1954 en i960 gebouwd door Joost Boks (bekend van het Bouwcentrum in Rotterdam), in samenwerking met Louis van Roode, die hiervoor 120 meter mozaïek band maakte. Heemschut stelde in een vroeg stadium voor de mozaïekband van de hoteltoren te verwijderen en over te brengen naar het in terieur van het paviljoen, waaruit het inder tijd was verwijderd. De hoteltoren zou ver volgens kunnen worden afgebroken en het paviljoen in oude glorie hersteld. De toen malige wethouder van Vlissingen was ech ter niet bereid tot overleg. Daarop diende Heemschut een aanvraag in voor opname in de rijksmonumentenlijst, hierin onder steund door de Raad voor de Cultuur. Toen malige interim burgemeester Dijkstra was meteen overtuigd van de betekenis van het gebouw en zegde toe dat binnen zijn ambtstermijn restauratie en herbestem ming zou plaats vinden. Inmiddels was in 2009 ook een burgergroepering opgericht, 'de Vrienden van het Brit', die de plannen van Heemschut op alle mogelijke manie ren ondersteunde. Voor de ontwikkeling van Britannia wer den door de gemeente Vlissingen geheel onnodig een directeur en externe ambte naar aangesteld die geen verstand van za ken hadden en sterk kostenverhogend werkten. Door Heemschut was al een con sortium gevormd, die het geheel meteen wilde overnemen. Er werd besloten vóór de sloop van de hoteltoren de mozaïeken er af te halen en op te slaan en het pavil joen te restaureren. De Spaanse restaura teur, die reeds ervaring had met scherfmo- zaïeken van Gaudi in park Güell (Barcelo na), vond de friezen van Britannia van een hogere kwaliteit. Door een geschil over de eigendomsrech ten tussen de gemeente Vlissingen en een projectontwikkelaar is echter een slepende juridische procedure ontstaan. Deze duurt nu reeds meer dan drie jaar voort en het einde is niet in zicht. Al met al een kostba re zaak voor de gemeente Vlissingen, ter wijl overdracht van Britannia aan het con sortium belangrijke inkomsten had opgele verd. Voor het interieur had Heemschut een mozaïek door Louis van Roode be stemd, dat gered was uit het gesloopte insti tuut voor Moleculaire Fysica in Amster dam (Amolf). Dit mozaïek was opgeslagen in het depot van de SCEZ in Middelburg. Dit is nu onlangs geplaatst in het Science Centre van TU Delft. De special van het Zeeuws Tijdschrift is te verkrijgen door een mail te sturen naar heijbroek@zeelandnet.nl Willem Heijbroek Erfgoedvereniging Heemschut, commissie Zee land tastisch: heel vrij; altijd op pad en in de natuur. Dagenlang zit ik in de kolonies met mijn telescoop in een opvouwbaar nylon tentje, te midden van de oorverdovende baltsende grote sterns. Voor mij markeren ze het voorjaar; ze heb ben de winter overleefd, zijn hele maal vanuit Zuid- of West-Afrika komen terugvliegen en gaan nu hier met ons het licht en de warmte tegemoet." Het gaat de laatste jaren weer goed met de grote stern. Er zijn kolonies op de Scheelhoekeilan den bij Stellendam, op Markenje in het Grevelingenmeer en vorig seizoen broedden bij de Hooge Platen zo'n drieëntwintighon derd paartjes: „Je hebt deze harde data nodig om de overheid te over tuigen wat die aantallen vertegen woordigen", zegt Wolf. "Om nog nauwkeuriger te zijn, doen we sinds een jaar kleurringen om de pootjes: een gegraveerde code in het rood, die je als witte cijfertjes op grote afstand met een tele scoop kunt lezen. Zelfs als ze vlie gen. Richting Namibië zitten ook vogeltellers en iedereen heeft con tact met elkaar, waardoor we we ten waar de grote sterns zijn en wat er met ze gebeurt. Zo kijk je mee met hun levensloop." Zij volgen de haringtrek. En hij volgt hen. Dit jaar wordt het span nend, zegt hij. Waar vandaan ko men ze terug? Hebben ze het hier ervaren als een goede plek om te broeden? En mijmerend onder aan de dijk, tussen rondscharre lende kustvogels: „Het lijkt zo vrij, dat rondzwieren en -zweven, van noord naar zuid en later weer terug. Maar het is heel simpel: als hier geen vis meer is, móeten ze wel." WOENSDAG 7 MEI 2014 Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed te genkomt doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.Meldpunterfgoedzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41