4 BUITEN Cultureel Erfgoed Bedreigd erfgoed Nederland. Van de Maasvlakte tot het Verdronken Land van Saeftin- ge brengt hij de steltlopers, een den, ganzen en zwanen in kaart. En eens per jaar worden er ook kluten, meeuwen, plevieren en sterns geteld: „Als er opeens min der vogels in de omgeving zijn, kun je je afvragen wat er gebeurt onder water", zegt hij. "Maar hier, bij de Hooge Platen, en ook elders in Zeeland, is de kwaliteit ervan goed." Uiteindelijk is dat altijd doorslag gevend. Zonder gezond water is gezond leven niet mogelijk. Ten gunste van de grote sterns is wel iswaar de juiste omgeving in te richten met wat droogvallende platen zonder begroeiing, met heuveltjes en richeltjes tussen rondgestrooide schelpen die lij ken te zijn aangespoeld en waar tussen hun nesten uit niet veel meer dan een kuiltje in het zand bestaan, maar ook is immers vol doende vette vis noodzakelijk, zo als haring en sprotjes, zandspie- ring en smelt. „En bovendien of kokmeeuwen er ook vertoeven", zegt Wolf. "Die willen rust en voor hun voedsel de nabijheid van landbouwgronden, en ze be schermen hun eigen nesten zo fel dat ze zo een veilige broedplek bieden voor de wat tragere grote sterns." Jaarlijks leggen grote sterns één a twee eieren. De jongen worden een maandlang door het ouder paar gevoed. Om hun levensver wachting van vijftien tot dertig jaar te behalen, moeten de eerste drie kwetsbare jaren met leerpro cessen en flinke vliegafstanden worden overbrugd. De passie van Wolf ontlook toen hij als dertienjarige in een strenge winter een intrigerend vogeltje zag in de tuin: „Met een kuifje en oranje veertjes die oplichtten in de lage zon." In Peterson's Vogel- gids ontdekte hij dat het een vink- achtige was: „Een keep. Maar voor al genoot ik van het proces dat je iets wat je niet kent kunt opzoe ken en het zo wél leert kennen; de ervaring dat de wereld ruimer is als je er zelf wat moeite voor doet." Sinds de middelbare school is hij zijn carrière dan ook met energie, enthousiasme en doorzettingsver mogen via 'training on the job' be gonnen: „Ik had het geluk dat men mij coachte, onderwees en inspireerde. En deze baan is fan- elkaar raken. Aan de horizon de skyline van Vlissingen. Meer naar het oosten pluimende schoorste nen in het Sloe. Baggerschepen dieselen door de Westerschelde. Met een telescoop kun je zien hoe in de verte op zandbanken zee honden stoeien en zonnebaden. In dit estuarium, de riviermon ding waar door getijverschil groe ne strandjes en schaars begroeide eilandjes ontstaan, zijn alle belan gen en biotopen redelijk uitgekris talliseerd en in een hernieuwd evenwicht gekomen, vertelt Pim Wolf (48): „De randen zijn van de mens, met appartementencom plexen, fiets- en wandelpaden, vrachtvaart, kerncentrale, indus trie. De platen, slikken en schor ren zijn voor de dieren." Wolf werkt bij Delta Milieu en is sinds 1991 gedetacheerd bij Rijks waterstaat. Maandelijks verricht hij vogeltellingen in Zuid-West De grote stern is de punkvariant onder de zeevogels. Een rafelige kuif. Zwarte poten. Zwarte snavel met een geeloranje puntje. Zijn schreeuw is uitbundig en schor. Hij leeft in kolonies op de Wadden en in de Delta. Overwinteren doet hij in Afrika. Sierlijk zweeft de Thalasseus sandvicensis met lange, smalle vleugelen over de wateren. Onder aan de zee dijk ten oosten van Breskens, tussen foerage- rende meeu wen, sterns, bontbekplevie- ren en ganzen, sta je in een ge bied waar ook wonen en werken Stichting Zeeland Zo vrij als de grote stern Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. De mozaïeken van het voormalige hotel Britannia in Vlissingen Sterns foto's Pim Wolf door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40