BUITEN 3 ÈJtm3m* v Historische gebouwen staan stabiel en onveran derlijk als standbeelden. Zeker midden in de polder waar er minder dynamiek aanwezig lijkt te zijn dan in een bruisende grote stad. Hoeves, eens gebouwd, staan onaangeroerd door mens en maat schappij voor een kleine eeuwigheid. Dat denken de mensen althans. Maar in de praktijk klopt er (helaas?) niets van. Daar wordt je als boerderijenonderzoeker ve le malen mee geconfronteerd. Net zoals met de magni fieke i8e-eeuwse gevels van de Middelburgse heren huizen. Maar die gebouwen stammen - uitzonderin gen daargelaten - niet uit die tijd, maar zijn één of twee eeuwen ouder. Er kwam in de 18e eeuw alleen een nieuwe voorgevel aan, vanwege de toen heersende mode in de bouwstijl. Zo is het ook het geval met nog al wat historische hoeves. Neem nu de bekende histo rische i7e-eeuwse hoeve Reygersburgh in Smerdiek op Tholen. Oorspronkelijk moet die met een trapgevel gebouwd zijn. Net zoals hoeve Nooitgedacht op Sint Annaland nu nog heeft. In de 18e eeuw woonde Anthonie Heron lange tijd op Reygersburgh. Hij was een hereboer die veel reisde, veel buitenlandse vrien den had, en vaak in Frankrijk was. Die ouderwetse trapgevel van z'n boerderij beviel hem steeds minder; dat was zo passé. In Amsterdam en vooral in Middel burg werden veel van die oude trapgevels vervangen door nieuwe, modieuze laat Hollandse renaissancege- vels met vroeg barokke elementen. Dat moest op zijn hoeve ook maar eens gebeuren en dan konden er te vens nieuwe ramen geplaatst worden. Opvallende, ova len ramen als voorbeeld van de nieuwe bouwkunst. En anno 2014 denkt bijna iedereen dat die zo ontstane en zeer typische eindgevel laat i7e-eeuws is. Ook on derzoekers van naam hebben dat lang aangenomen. Tot het tegendeel bleek. Zo word je vrijwel constant op het verkeerde béen gezet. Maar dat is ook leuk, want het houdt je scherp. Er zijn ook nogal wat oude boerenhuizen begin 20e eeuw verbouwd tot het geijk te model van twee ramen, een deur en twee ramen. Als je goed kijkt, kun je meestal nog wel een glimp van de verbouwingen zien. Bijvoorbeeld bij de Zonne- hoeve in Zonnemaire, of de Panhoeve in 's Heer- Arendskerke. In het oude Wissekerke bij 's Heer-Hen drikskinderen (nu een buurtschap, vroeger een dorp je), staat achter een mooi i7e-eeuws boerenhuis een enorme bakkeet. Lang heb ik gedacht dat het een zeld zame combinatie was van zomerwoning en bakkeet (komt op Zuid-Beveland heel weinig voor). Achteraf blijkt het kleine bakkeetje in de oorlogsjaren een de pendance te hebben gekregen - mooi in oude stijl en met oude materialen gebouwd. De stadse eigenaar was door de Duitsers uit zijn herenhuis gezet, en bouwde stiekem een huisje aan de boerenbakkeet als illegaal onderkomen. Ergens in Sinte Pier (Nieuw- vliet) is zelfs ooit een apart hoog huisje aan het be staande boerenhuis gebouwd om een kostbaar erfstuk - een antieke kast) te herbergen. 'Alles wisselt' denk je al gauw als je vaak op pad bent voor oude hoeves. Schuren verhuizen naar andere eilanden en werden korter.of langer gemaakt. Een boer op Schouwen zag op excursie naar de suikerfabriek in West-Brabant een mooie villa en liet toen voor zichzelf een kopie van die suikertaart neerzetten. Een poos is het mode ge weest op grote boerderijen om rupstractoren aan te schaffen. Die werden niet in de schuur gezet, maar kre gen een apart hok. Bijna niemand weet nog waarvoor dat hok diende. Idem dito met de dekhengst; die wa ren soms zo woest dat ze aparte stenen stallen kregen ver van de merries af. Als je nu voor het eerst zo'n stal ziet, heb je geen flauw idee waar die ooit voor diende. WOENSDAG 7 MEI 2014 door Gerard Smallegange Het Goese Sas vanuit de lucht foto Skypictures Het buurtschap ontleent zijn naam aan de sluis. foto Lex de Meester Jaarlijks komen er duizenden bezoekers om te duiken, varen, wandelen, fietsen, zwemmen of er gewoon lekker te ontspannen, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39