Stenen bewegen 2 BUITEN EP Het gehucht zijn nog nooit problemen geweest, ik zit hier nu veertien jaar en heb nog nooit een ruzie meegemaakt. Er komen hier vooral vro lijke mensen." Het Goese Sas is een echt recreatiegebied, al dus Nico: „Iedereen komt hier voor zijn ple zier en om te ontspannen, dat merk je. De natuur is ook mooi: het gebied achter de dijk is helemaal verwilderd. Dit is een paradijs voor unieke bloemen en vogels." Aan het Goese Sas wordt met grote regelmaat iets ge organiseerd. Zo is er van september tot april regelmatig een oestour: een tocht waarbij je oesters leert rapen, openen en bereiden. Ook wordt er ieder jaar 'iets geks met vuur en ri tuelen', een zonnewendefeest georganiseerd. Naast toeristen, is er ook een handjevol in woners te vinden aan Het Sas. Het plekje heeft maar zestien inwoners, één van hen is Elly van Schaik. Samen met haar man woont ze al 28 jaar op deze plek. Ook Elly en haar man zijn regelmatig in 'Het Loze Vissertje' te vinden: „We willen nog wel eens een hap je eten of wat drinken in het café, daar is het altijd gezellig. In een paar tellen zijn we weer thuis, dus dan kun je nog eens een wijntje extra nemen ook." Wonen in dit ge bied is voor hen ideaal: „We kwamen hier al regelmatig met de hond, lekker wandelen in de prachtige natuur. Toen hebben we de be slissing genomen om hier te gaan wonen: het is een heerlijk rustig buurtschapje, waar het altijd ontspannen leven is." In de zomer is het weieens anders, dan loopt het Sas vol toeristen. „Het is soms vervelend dat de hele weg vol staat met auto's, maar dat is maar een beperkte periode. En iedere plek heeft wel z'n nadelen, dus daar moet je ook niet teveel over zeuren." De drukte is bo vendien ook wel weer gezellig: „Soms zoe ken we het op en dan gaan we lekker voor het huis zitten. Hebben we geen zin, dan gaan we achter het huis zitten. Na het sei zoen verzuchten we wel vaak: 'Hè, hè... Het Sas is weer van ons.' Maar het heeft ook z'n charme: die reuring maakt het ook wel weer leuk. Bovendien zijn het vooral veel Belgen die hier komen, en dat is best plezant volk." Het echtpaar woont recht tegenover de jacht haven met 325 ligplaatsen. „Zelf hebben we ook een boot en die ligt hier dus letterlijk in de voortuin. In de winter leggen we de boot in de achtertuin." Niet alleen de toeristen, maar ook de inwo ners genieten van het gebied: „Het is een ge weldig mooie plek, je stapt naar buiten en je bent in de natuur. Het is iedere keer weer heerlijk om langs de dijk te wandelen." Eén van de mooiere gebieden van Zuid-Beveland is Het Sas, be ter bekend als Het Goese Sas. Jaarlijks komen er duizenden be zoekers om te duiken, varen, wandelen, fietsen, zwemmen of er gewoon lekker te ontspannen. De luchten, de wind, het wa ter, de bedrijvigheid van de sluis: alles straalt vrijheid uit. Het plekje hoort bij Wilhelminadorp en ligt aan de monding van het havenkanaal vanuit Goes in de Oosterschelde, waar zich de sluis bevindt. De buurtschap ontleent dan ook de naam aan de ze sluis. Een begrip is Het Loze Vissertje, een bruin café waar Jan en alleman komt voor een biertje of een zak friet. Sinds 2001 runt Nico Sprenkels, sa men met Hetty Busman en zoon Mark, het honderdtachtig jaar oude café-restaurant 'Het Loze Vissertje'. Vroeger werd het voor al bezocht door de binnenvaart schippers, nu is het volgens Nico 'een plek waar burgemeester en vuilnisman samen een biertje kunnen drinken'. Nico heeft alle oude artikelen en foto's die hij kon vinden gebundeld in een dikke map, die nieuwsgierige bezoekers kunnen inkijken. Vooral oudere mensen, die hier hun eerste slagen in het zoute water zwommen, vinden het leuk om in het boek te bladeren. Nico weet dan ook veel over de geschiedenis van het café en het gebied. Zo zou Frans Nae- rebout sluiswachter zijn geweest bij het Goe se Sas. „Ik vond het interessant om de ge schiedenis uit te zoeken. Alle eigenaren van het café heb ik op papier en ieder jaar heb ik bekeken. Vroeger was het een herberg, pas vanaf 1948 is het een café geworden. De vori ge eigenaar heeft de naam veranderd in 'Het Loze Vissertje', naar een club vissers die hier klaarblijkelijk goed hebben verteerd. Zelf ver tel ik liever dat het vernoemd is naar een man die thuis zegt dat hij gaat vissen, maar eigenlijk lekker hier een biertje komt drin ken. Dat klinkt leuker." In 'Het Loze Vissertje' moet iedereen zich thuis voelen, zo vinden de eigenaren: „We willen het hier zo gezellig mogelijk maken voor de klanten, daarom hebben we in de zo mer veertien weken lang muziek en kunnen mensen hier lekker barbecuen." Nico zou nergens anders uitbater willen zijn: „Hier Een paradijs waar inwoner en gast samen genieten Boerderij Reygers- burgh op Sint Maar tensdijk in Tholen is een voorbeeld van een huis dat in de loop der eeuwen nog al van aanzien veran derd is door allerlei verbouwingen; ge bouwd met een trap gevel en met gewone ramen, foto Gerard Smallegange door Matthanja Schipper Het Loze Vissertje voor een biertje of een zak friet, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38