Alvast oefenen grote museum I Bij defecte lift moet meneer Janssen op z'n billen trap af 26 WALCHEREN SCHEEPVAART Uitzicht Eugène Biervliet in Zierikzee al acht jaar bepaald door verval van schip dat hij bouwde. De Ridder is één van de drijvende krachten achter de Stichting Ar cheologisch Museum Zeeland. Die gaat vanaf 2016 het nieuwe, provinciale Archeologisch Mu seum exploiteren in het voormali ge Aardenburgse stadhuis, maar begon enkele weken geleden al met de exploitatie van het huidi ge museum aan de Marktstraat. Dat was van de gemeente Sluis, maar kwam alvast in handen van de stichting. Om te oefenen: voor het bestuur, waarvan de leden weinig of geen ervaring hebben met het runnen van een museum; en voor de vrij willigers, die hard nodig zijn om het nieuwe museum straks te la ten draaien. Daarnaast worden de twee 'voorbereidingsjaren' ge bruikt om de collectie alvast wat uit te breiden. De overname van het huidige mu seum was best een uitdaging, ver telt De Ridder. „Bedrijfsmatig ge zien zijn we helemaal opnieuw begonnen. Laten we het er maar op houden dat niet alles tot het laatst toe heel goed was bijgehou den..." Dat gold voor de administratie, maar bijvoorbeeld ook voor de die pe tuin achter het pand. Die was zo overwoekerd, dat een wande lingetje daar een expeditie leek. Nu zijn de paden weer toeganke lijk en geeft de tuin tal van verras singen prijs. De Ridder is de eerste weken ook geschrokken van het geringe aan tal bezoekers. Ooit kreeg het mu seum jaarlijks zo'n vierduizend mensen over de vloer. „Dat halen we dit jaar ook niet, maar het moet wel beter dan het nu gaat", meent De Ridder, die hoopt dat het nieuwe museum straks 12.500 bezoekers trekt. „We willen meer groepen binnenhalen, onder meer door actief scholen te bena deren." Dan moet het museum wel iets te bieden hebben. „We gaan vaker wisseltentoonstellin gen organiseren, en hopen dat be zoekers daardoor terugkomen. Nu hebben mensen uit de regio het idee: 'dat museum hebben we een keer gezien, daar hoeven we niet meer heen'. Estelle Siegers, als vrijwilliger nauw betrokken bij het wel en wee van het museum, nam veel kennis mee van museum Sincfala in Heist, waar ze een poosje werk zaam was. „Daar hadden we in de zomer een tentoonstelling uit of over de brede regio, en in het na jaar een lokaal thema. Dat willen we hier ook gaan doen." In het Archeologisch Museum staat op die manier komende zo mer een expositie over de Eerste Wereldoorlog in de regio op de rol, en in het najaar krijgt de stok oude Aardenburgse schuttersvere niging aandacht. Het museum wil ook vaker activiteiten organise ren, en onderdeel worden van ar rangementen. Ook de permanente expositie be hoeft een update. Dat gaat lang zaam aan: veel budget voor ver nieuwing is er niet. Voorlopig blijft het bij een hier en daar ge wijzigde indeling, een enkel nieuw voorwerp en vernieuwde, overzichtelijke panelen. Nog dit jaar wordt een grotere klapper ge maakt. Het museum krijgt de be schikking over een driedimensio naal model van Romeins Aarden burg. „Je vliegt als een vogel over het stadje, en kan het castellum en het badhuis binnengaan", legt bestuurslid Wim Westphaal uit. Het is een flinke uitdaging om al die doelen te bereiken met bijna louter vrijwilligers. „We hebben één betaalde kracht aangenomen: dat zal straks in het nieuwe museum ook zo zijn", legt De Ridder uit. „De rest - klus jes, tuinonderhoud, activiteiten organiseren, rondleidingen doen - zal door vrijwilligers moeten ge beuren." ZIERIKZEE - „Het is de laatste jaren een beetje over gegaan. Maar in het begin was ik er goed chagrij nig van en mijn vrouw vindt het nog steeds vreselijk." Timmerman Eugène Biervliet woont aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Aan de overkant van de haven, pal tegenover zijn huis, ligt de Lindoy, de kotter die Bier vliet eigenhandig ombouwde en' waarop hij 27 jaar heeft gevaren. Elke ochtend als Biervliet zijn huis verlaat, ziet hij de houten tweemaster verder in verval ra ken. Aan die kwelling komt bin nenkort een eind. De Lindoy wordt gesloopt. „Het is een bekend schip", vertelt Biervliet. „Het was jarenlang elke woensdagavond bij Veronica op tv. 'Veronica komt naar je toe de ze zomer' klonk het, en dan voer de Lindoy voorbij met Daphne Dekkers en Leontien Borsato aan boord. Er zijn t-shirts, stickers en speldjes van de Lindoy." De van oorsprong Rotterdamse timmer man kocht de Lindoy als viskotter in Noorwegen. „De eigenaar heeft hem naar Nederland gevaren, want daar was ik nog te jong voor." In acht jaar tijd bouwde Biervliet het schip om tot zeiljacht, waar mee hij zich liet charteren. „We hebben er mooie rreizen mee ge maakt. Naar het Isle of Wight, Brighton, Plymouth en een stuk de Seine op. Ik heb er ook verschil lende prijzen mee gewonnen. De Oosterschelderace - tegenwoordig Deltaweek-, de Boompjesrace in Rotterdam en The race of The Classics van Scheveningen naar Pin Mill." In 1997 kon Biervliet een tweede schip aanschaffen: de wat handza mere, stalen Ocean Mistral van achttien meter. „Daarmee mocht ik de jachthavens in. Dat was leu ker voor de passagiers. Met de Lindoy moest ik altijd op buiten water afmeren." Biervliet zette een schipper op de Lindoy en ging zelf voor Sindbad Reizen op de Middellandse Zee varen met de Ocean Mistral. Dat ging lang goed, tot de zet- schipper averij voer met de Lindoy, die daarop in het Engelse Ramsgate aan de kant werd ge legd. Biervliet: „Er kwamen schade claims van reisbureau's, want de Lindoy was een halfjaar volge boekt. Er was ook veel werk aan het schip en daar had ik na 27 jaar bouwen en onderhouden de fut niet meer voor. Ik heb de Lindoy moeten verkopen." Biervliet gun de de Lindoy aan Rotterdammer Ed Schouten. „Hij was zo enthou- HULST - Een lift die niet werkt is altijd vervelend, helemaal als je slecht ter been bent. Zoals juliën Janssen uit Hulst. De lift in zijn flatje aan de Korte Bellingstraat werkte vorige week niet, met ge volg dat hij op z'n billen de trap op en af moest. Woonstichting Hulst betreurt het voorval, maar spreekt van overmacht. Juliën Janssen (70) zit in een rol stoel omdat hij een deel van zijn rechterbeen heeft moeten laten af zetten. Volgens meneer Janssen komt het regelmatig voor dat de lift buiten gebruik is, maar dat blijkt niet uit cijfers van Otis, het bedrijf dat de lift in beheer heeft. „De laatste melding dateerde van eind november 2012", aldus pers voorlichter Willem Tlirkenburg. Jos Valckx van Woonstichting Hulst: „Wij vinden dit voorval heel vervelend, maar hier is spra ke van overmacht. De motor van de lift was doorgebrand en Otis had niet zo snel een nieuwe op voorraad. Daarom duurde het nu langer." „De melding kwam ook op een ongunstig moment, op vrijdag na melijk", gaat Tlirkenburg verder. „Dan gaat er snel een weekend over heen. Het betreft hier een hy draulische lift, waarvan de repara tie, mede door milieuwetgeving, lang kan duren. Zeker als er een probleem is met de motor." De lif ten worden elk jaar gekeurd. „Deze is een jaar of twintig oud", aldus Valckx. „Toch komt hij al tijd door de keuring heen. Anders hadden we natuurlijk al lang een andere geplaatst." Janssen kan er weinig mee. „Ik moest nu op m'n kont de trap op en af. Had ik nog geluk dat ik twee zusters op de trap tegen kwam, zij hebben mijn rolstoel naar boven gebracht. Anders zat ik zonder rolstoel thuis. Maar ik wilde naar buiten, ik zit hier toch niet in een gevangenis?" Tlirkenburg: „Helaas zien we dit vaker, als er slechts één lift is voor een hele flat, die dan ook nog eens buiten gebruik is. We probe- ren de overlast tot een minimum te beperken." „En wat als er iets gebeurt dan?", vraagt Janssen zich af. „Mijn broer was hier eens, toen hij last kreeg van hartritmestoornissen. De brancard paste niet in de lift, dus hoe hij beneden is gekomen, weet ik niet." Want ook het formaat steekt me neer Janssen. En inderdaad: het is flink passen en meten als hij ach teruit de lift in rijdt. „Als ik in m'n rolstoel zit, past er ternauwer nood nog iemand anders bij." Valckx: „Dit model lift is uit 1992, 1993. De liften van nu zijn inder daad wat groter. Maar een nor maal formaat rolstoel past er ge woon in. Naast de lift hebben we ook evacuatiestoelen, dus mocht er iets gebeuren, kunnen bewo ners te allen tijde beneden ko men." EP voor het 'echte* Bouwer moet door Martijn de Koning AARDENBURC - „Kijk, hier moeten we ons nog véél meer op gaan rich ten." Jan de Ridder wijst naar kinde ren van groep 8 van de basisschool uit Eede, die met gids Estelle Sie gers door het Archeologisch Mu seum in Aardénburg lopen. „We moeten hier groepen zien te krij gen. En mensen moeten terugko men, meerdere keren." door Ton van den Nouweland toezien hoe Lindoy wegrot «i I Tweemaster Lindoy in zijn gloriejaren. door Bob Maes Juliën Janssen past net met zijn rol stoel in de lift foto Mark Neelemans *T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26