Ilse en Waylon naar finale Songfestival te JPditie schiet bij hoge uitzondering9 884 priesters om misbruik uit ambt gezet Patiënten die een scan laten maken komen er vaker achter dat ze nog iets mankeren. De Gezondheidsraad wil een protocol. Word ook abonnee! pagina 22: 'Politie! Laat je handen zien' Commentaar DEN HAAG - Artsen moeten patiën ten gaan waarschuwen dat bij een MRI- of CT-scan ook een ander, on verwacht gezondheidsprobleem aan het licht kan komen. De patiënt kan dan expliciet uit spreken in welke omstandigheden hij hierover geïnformeerd wil wor den. Tegelijkertijd moeten artsen met hun beroepsgroep bespreken wanneer ze de patiënt wel of niet vertellen dat ze nóg iets op de beel den of in het bloed hebben gezien. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een advies aan de minister. Het aantal onderzoeken waarbij on verwacht iets kan opduiken, is fors gestegen. Ziekenhuizen zijn de laat ste twintig jaar vijf keer zo veel MRI's gaan maken en in de afgelo pen vijftien jaar vier keer zo veel CT-scans. Ook de mogelijkheden van genetisch onderzoek zijn sterk toegenomen. Door de moderne ap paratuur kunnen er steeds scherp ere opnames worden gemaakt. Ie mand komt bijvoorbeeld voor een Sommige patiënten willen niets weten van een gezondheidsprobleem als er niets aan te doen is MRI van de wervelkolom en de ra dioloog ziet een knobbeltje in de schildklier. Hoe vaak er onverwacht een ge zondheidsprobleem opduikt, hangt af van het onderzoeksinstrument, het lichaamsdeel en hoe oud de pa tiënt is. Vooral bij CT-scans van de onderbuik is het raak. Hoe ouder de patiënt, des te groter de kans op 'bijvangst'. Er zijn studies die mel den dat bij 40 procent van de on derzoeken nóg iets wordt gezien. Bij zo'n 6 procent van deze treffers bleek een behandeling nodig. Artsen twijfelen nu of ze een pa tiënt moeten informeren of dat ze hem dan alleen maar nodeloos on gerust maken. Een toevallige vondst is gunstig als het gezondheidsprobleem te behan delen is. Maar als dit onduidelijk is of als er medisch weinig of niets aan kan worden gedaan, hadden sommige patiënten het achteraf lie ver niét geweten, aldus de Gezond heidsraad. De Gezondheidsraad spreekt over een lastig ethisch-juri- disch dilemma. Als een patiënt hoe dan ook alles wil weten, kan dit recht op informatie botsen met de plicht van artsen om diezelfde pa tiënt te beschermen. Bij de Congregatie voor de Ge loofsleer, die de klachten over de priesters behandelt, zijn in die ja ren 3420 zaken tegen priesters aangebracht die van misbruik wer den beschuldigd. Dat heeft de per manente vertegenwoordiger van het Vaticaan bij de Verenigde Na ties, aartsbisschop Silvano Toma- si, gisteren gezegd tegen de leden van de VN-commissie tegen mar telingen. De commissie hield zich voor de tweede achtereenvolgende dag met het seksueel misbruik door rooms-katholieke geestelijken be zig. Vorig jaar werden 43 priesters uit het ambt gezet. Er werden toen 401 zaken bij de Congregatie aan gebracht. DE STELLING UW MENING 281 reacties Waar bemoeit Brussel zich mee! 10 en 11 Het tweetal slaagde er met hun ge legenheidsband The Common Linnets in bij de eerste tien te ein digen in de eerste halve finale in de B&W Hallerne in Kopenha gen. Hiermee zit Nederland voor het tweede jaar op rij in de eind strijd, die zaterdag plaatsvindt. Het duo zong het lied Calm After The Storm en stond als 14e van de 16 kandidaten op het podium. Tien deelnemende landen gingen door naar de finale. Naast Nederland kwalificeerden ook Montenegro, Hongarije, Rus land, Armenië, Azerbeidzjan, San Marino, Oekraïne, Zweden en IJs land zich. Wisselvallig, WOENSDAG 7 mei 2014 17° j De Zeeuwse politie schiet zelden bij aan houdingen, maar loste nu ineens twee waarschu- wingschoten binnen een week 'Puur toeval', stelt woordvoer der Alwin Don. Ga naar www.pzc.nl/abonneren Een agente tijdens een schietoefening, foto Peter Boer/HH De hele diagnose: ja of nee? door Wilma de Cort Lees verder op pagina 2: Haarscherpe MRI of CT-scan: nu eens een vloek dan een zegen GENEVE - De laatste tien jaar zijn 884 priesters uit het ambt gezet, omdat zij zich aan seksueel mis bruik van minderjarigen schuldig hadden gemaakt. Ik wil niet weten wat ik allemaal onder de leden heb Reageer op pzc.nl Een Mercedes als brommobiel zou verboden moeten worden EENS 80% ONEENS 20% Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 107 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 KOPENHAGEN - Ilse DeLange en Waylon hebben gisteravond de fi nale van het Eurovisiesongfestival gehaald. pagina 4/5 Rustpunt tussen alle circusacts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1