Euro Energie Minder Brussel Banen VERDIEPING 11 ooit meer crisis lijkt inmiddels het Europese motto 'nooit meer oorlog' te hebben vervangen. Omvallen de banken, de wankele euro en (bijna) failliete lidstaten slokten de afgelopen jaren alle aandacht in Brussel op. Veel politieke par tijen moedigen het nieuwe Euro pese bankentoezicht aan en zijn voorstander van een gezamenlij ke stroppenpot voor failliete ban ken. Als het over de centen gaat, lijken ze het wel zo ongeveer eens: de Europese begrotingsregels moe ten worden nageleefd, de tijd van aanklooien is voorbij. Maar de ene partij is daarbij wel ambitieuzer en strenger dan de andere. Het CDA wil een 'onaf hankelijke begrotingsautoriteit' om de lanterfantende lidstaten aan te pakken, de SP ziet de begro tingsnorm alleen als een mogelij ke leidraad - op de lange termijn - maar wil van een keiharde ver plichting niets weten. En waar de WD stelt dat de Euro pese Commissie niet eigenhandig kan ingrijpen in nationale econo mieën, vindt D66 wel dat een land gedwongen kan worden maatregelen te nemen. Daarnaast willen verschillende partijen dat de EU de lidstaten niet alleen afrekent op cijfertjes, zoals de beroemde 3-procents- norm, maar breder kijkt. De PvdA vindt de werkloosheid een Euro pese topprioriteit en GroenLink- seist dat 'Brussel' ook de kwaliteit van andere sociale voorzieningen in de lidstaten meet. Zuiniger? Uiteraard. Groe ner? Zeker. Maar vooral: zelfvoorzienend. De cri sis in Oekraïne drukt de partijen met de neus op het feit dat Europa te afhankelijk is van Russisch gas. Bovendien rijzen de kosten de pan uit. Elk jaar, becij ferde GroenLinks, importeert de EU voor meer dan 400 miljard eu ro aan olie, gas en kolen. Van links tot rechts, met uitzonde ring van de PW, wordt erkend dat we moeten minderen met het gebruik van fossiele brandstoffen. Zon, wind, besparen en recyclen is het devies. Linkse partijen als GroenLinks, D66 en (in mindere mate) PvdA sturen aan op een ra dicale omwenteling. De vervuiler draait bij hen op voor de kosten, en schone koplopers worden be- A loond. Dit alles kan Europa dui zenden banen opleveren. GroenLinks en D66 pleiten daar naast voor het stopzetten van alle subsidies en belastingvoordelen voor fossiele energie. PvdA-leider Samsom ziet de oplossing vooral in veel verdergaande samenwer king in Europa. Hij pleit voor één Europees stimuleringsbeleid, ge baseerd op C02-belasting. De WD wil de 'duurzame' markt z'n werk laten doen. Allerlei 'goed bedoelde' groene subsidies versto- ren die markt, aldus de liberalen, waardoor er oneerlijke concurren tie ontstaat. Snoeien in het aantal Brus selse ambtenaren, commis sarissen en adviescomités is een vast voornemen van veel politieke partijen. De gedach te is simpel: als je minder Brussel se regels en richtlijnen wilt, moet je zorgen dat er minder mensen rondlopen die ze verzinnen en uit werken. Om de eurokritische kie zer te bedienen pleiten onder meer VVD, CDA en soPlus voor een kleinere Europese Commis sie. Zo'n beetje alle partijen eisen ver der dat de nationale parlementen meer macht krijgen, bijvoorbeeld via een 'rode kaart' waarmee slechte plannen van de Europese Commissie naar de prullenbak kunnen worden verwezen. De PW wil niet minder maar 'geen Brussel': ze wil uit de EU en terug naar de gulden. Dat zou Ne derlandse huishoudens jaarlijks 10.000 euro extra opleveren. Tegenover al dit beteugelen van Brusselse bemoeizucht hameren veel partijen op verschillende ter reinen juist op 'meer Europa', bij voorbeeld als het gaat om banken toezicht, begrotingszaken, crimi naliteitsbestrijding en asielzaken. Bij die thema's zou Europese sa menwerking juist nodig zijn om problemen beter aan te pakken. Linkse partijen willen ook dat Eu ropa zich meer bemoeit met socia le voorzieningen, minimumlonen en milieuzaken. D66 ziet op ter mijn zelfs ruimte voor Europese belastingen. Uitgebuite Polen of Bul garen die onder cao-normen betaald krijgen en zo Neder landse werknemers uit de markt prijzen, daar zit geen van de poli tieke partijen op te wachten. Uit wassen moeten bestreden wor den, bijvoorbeeld door de oprich ting van een Europese arbeidsin spectie (PvdA). Maar over de vraag of een Europese arbeids markt in de basis vooral een vloek is of een zegen, verschillen de par tijen van inzicht. WD en D66 willen één open Eu ropese arbeidsmarkt, omdat dit volgens hen de meeste welvaart brengt. De WD wil wel 'uitke- ringstoerisme' tegengaan: geen werk betekent terug naar het va derland en buitenlandse werkne mers krijgen pas na tien jaar een uitkering. De PvdA en CDA hameren vooral op de 'fatsoenlijke' arbeidsmarkt. Zij willen dat voor iedereen de ar beidsvoorwaarden, rechten en plichten gelden die in het gast land van toepassing zijn. De SP gaat een stap verder in het beschermen van de arbeidsmarkt: de partij pleit voor herinvoering van de werkvergunning. Daar naast moet het besluit dat Roeme nen en Bulgaren overal mogen werken, worden teruggedraaid. De PW wil de grenzen voor ar beidsmigranten uit onder meer Roemenië, Bulgarije en Polen he lemaal dicht gooien. N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11